Posty

Barwniki w żywności- wszystko co powinienieś wiedzieć

Wszystko o barwnikach

Barwniki to substancje chemiczne, które zmieniają kolor odbitego lub przechodzącego światła w wyniku selektywnej absorpcji wybranej długości fali elektromagnetycznej. Kolor który my odbieramy jest związany z długością fali, który dany barwnik pochłania.

Barwniki były dodatkiem do potraw od stuleci, stosowano je, aby uatrakcyjnić potrawy i nadać im barwę. 

Wszystko o barwnikach- zastosowanie

Mnogość barw jakie można otrzymać w wyniku syntezy chemicznej związków sprawia, że barwniki mają szerokie zastosowywane w przemyśle tekstylnym czy drukarskim.

Jednak najszerzej barwniki są stosowane  w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, czy farmaceutyczny, gdzie nadają określoną barwę produktom spożywczym czy kosmetykom. 

 

Wszystko o barwnikach- uwarunkowania prawne

Szczegółowe przepisy określające warunki stosowania barwników i innych dodatków do żywności reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18.09.2008r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych. Dodatkowo obowiązują nas rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa żywności z późniejszymi poprawkami.

W przemyśle spożywczym stosuje się zarówno barwniki naturalne jak i syntetyczne. Na produktach są oznaczone symbolem od E 100 do E 199.

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.