E-172- tlenki żelaza

Barwnik E 172, czyli tlenki żelaza to grupa  barwników pochodzenia naturalnego stosowanych do barwienia żywności.

Inne nazwy i oznaczenia: tlenki i wodorotlenki żelaza, rdza,

Właściwości fizyczne: Barwniki te wykazują dużą stabilność wobec wysokiej T oraz światła. Są stabilne w obecności zasad i charakteryzują się dobrą odpornością na kwasy owocowe. Są to związki nie rozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalnikach organicznych i olejach mineralnych. Łatwo rozpuszczają się w stężonych kwasach nieorganicznych.

Grupa barwników: Naturalne, nieorganiczne barwniki. Do żywności są dopuszczone trzy, a w zasadzie cztery tlenki żelaza:

  • żółty tlenek żelaza (FeO(OH)*H2O),
  • czerwony tlenek żelaza Fe2O4 
  • czarny tlenek żelaza (FeO*Fe2O3). 
  • brązowy tlenek żelaza, który jest mieszaniną wyżej wymienionych związków.

Występowanie: w naturze tlenki i hydroksytlenki żelaza występują jako ziemia mulasta, ochrowa lub sjena. Są też składnikiem niektórych minerałów.

Otrzymywanie: W przemyśle związki te otrzymuje się w wyniku syntezy chemicznej

Dzienne spożycie: wg JECFA (1980r) ADI max. ADI wynosi 0,5 mg/kg masy ciała/dzień, choć w UE nie została ustalona max. dopuszczalna dzienna dawka.
Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Metabolizm: Tlenki i wodorotlenki nie są wchłaniane przez śluzówkę jelita i są prawie w całości wydalane. U ludzi stwierdzono niskie wchłanianie tlenków żelaza. Dla czerwonego tlenku żelaza stwierdzono wchłanianie na poziomie 0,01%, dla żółtego tlenku żelaza na poziomie 1,5-2,4% 

Funkcje w żywności: W zależności od składu pigmentu barwnik może dawać barwę żółtą, czerwoną, pomarańczową, brązową lub czarną.

Uwarunkowania prawne: Tlenki i wodorotlenki żelaza zostały dopuszczone do stosowania w żywności w Unii Europejskiej. W Stanach E 172 uznane są za substancję bezpieczną. Barwnik zakazany w Australii.

 

Barwnik E 172- tlenki żelaza

Barwnik E 172 wykorzystuje się do barwienia na kolor czerwony pasztetów mięsnych, skórek kiełbasy, łososia czy krewetek. Związki te mają zastosowanie do barwienia analogów ikry rybiej opartych na wodorostach oraz past rybnych i past ze skorupiaków. Można nimi barwić jadalne skórny sera. Nadają one kolor żółty i czerwony ciastom, deserom, drażetkom oraz różnym słodyczom. Tlenki żelaza stosuje się także do barwienia deserów w proszku. Wiele oliwek sprzedawanych w Polsce i Europie to zielone oliwki zabarwione na czarno za pomocą tlenku żelaza.
Tlenki i wodorotlenki żelaza stosuje się jako wzmacniacz kontrastu do znakowania owoców cytrusowych, melonów i granatów.

Przemysł kosmetyczny: E 172 jest barwnikiem stosowanym w produkcji pudrów do twarzy i cieni do powiek. Tlenki żelaza wykorzystuje się do nadania barwy mydła toaletowego.

Przemysł farmaceutyczny: Tlenki i wodorotlenki żelaza stosuje się do wytwarzania leków zwiększających poziom hemoglobiny. Są też stosowane do barwienia drażetek, proszków i kremów.

Ponadto grupa tlenków żelaza jest stosowana do barwienia jajek i karmy dla zwierząt. W przemyśle związki te wykorzystuje się do jako pigmenty w malarstwie, do produkcji barwionego cementu i jako składnik okładzin ceramicznych.


Barwnik E 172- tlenki żelaza- możliwe działanie niepożądane

Barwnik E 172 ogólnie jest uznany za nieszkodliwy dodatek do żywności. Samo żelazo jest nam potrzebne i odgrywa ważną rolę w procesach krwiotwórczych. Jednak jego nadmiar może być dla nas niebezpieczny. Żelazo może powodować wzrost liczby wolnych rodników, co jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wielu chorób. Pierwiastek ten kumuluje się w wątrobie i jest uważany za czynnik ryzyka nowotworów tego narządu. Dlatego warto zachować ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/27,0/Luteina-e161b.html (12.04.2021) 

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1678 (12.04.2021) 

Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 146

https://optolov.ru/pl/dizajjn-kuhni/zheleza-oksid-drugoe-nazvanie-sostav-krasitelya-e172-oksidy-zheleza-vred-i.html (10.08.2023)
Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Dzika róża- Rosa canina- właściwości

Dzika różna zawiera dużą ilość witamin, dzięki temu stosuje się ją na bóle gardła, niestrawność i stany zapalne układu moczowego, wpływa korzystnie na serce

Owoce acai łac. Euterpe oleracea

Jagody acai wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Są doskonałym środkiem zwalczającym powstające w organizmie wolne rodniki,

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.