E 101 – Ryboflawina

Barwnik E 101, czyli ryboflawina może występować pod nazwami: Witamina B2, laktoflawina, hepatoflawina, witamina G

Właściwości fizyczne: żółty lub żółtopomarańczowy krystaliczny proszek, dobrze średnio się w wodzie. Ryboflawina należy do witamin wrażliwych na działanie światła UV i pod jego wpływem może ulec zniszczeniu.


Naturalne występowanie: ­­­ryboflawina występuje w wielu produktach w niewielkiej ilości. Do jej najbogatszych źródeł zalicza się: jaja, mleko, drożdże, zielone części warzyw

Otrzymywanie: E 101 jest otrzymywana syntetycznie i deklarowana przez producentów jako identyczna z naturalną. Na skalę przemysłową otrzymywana także z drożdży.

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg masy ciała

Rola w organizmie: W organizmie ryboflawina pełni funkcję witaminy B2 i jest niezbędna do produkcji wielu koenzymów. Wpływa korzystnie na wzrok, układ nerwowy oraz usprawnia funkcjonowanie błon śluzowych. Więcej o roli witaminy B2 przeczytasz >>>tutaj<<<

Metabolizm: Ryboflawina jest wchłaniana w górnym odcinku jelita cienkiego, gdzie jest  przekształcana  do mononukleotydu flawinowego (FMN), a w wątrobie do dinukleotydu flawinowego (FAD). Wydalana w postaci niezmienionej, głównie z moczem. Wchłanianie, metabolizm i wydalanie ryboflawiny są regulowane przez hormony tarczycy.

Funkcje w żywności: E 101 jest stosowany jako żółty barwnik, ale może być także wykorzystany do podniesienia wartości odżywczej produktu. Zgodnie z unijnym prawem, ryboflawina może być dodawana do wielu produktów spożywczych na zasadzie quantum satis. Oznacza to, że producenci mogą stosować ją bez konkretnych ograniczeń ilościowych, jednakże zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną.
Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 101 Ryboflawina-  zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 101 jest stosowany jako barwnik w przetworach z czerwonych owoców, przetworach w occie. Może być dodawany do oleju, deserów, lodów, sosów, musztardy, herbatników, płatków śniadaniowych i produktów dietetycznych. Ryboflawina może być wykorzystana do barwienia napojów kawopodobnych, maseł orzechowych oraz soków multiwitaminowych i tabletek musujących.  Barwnik ten znajduje się również w napojach bezalkoholowych (w tym napojach energetyzujących), sera i produktach serowych, produktach mlecznych, wyrobach piekarniczych i cukierniczych.

 

E 101- ryboflawina możliwe działanie niepożądane

Ryboflawina jest uważana za barwnik nieszkodliwy dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Urlich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.112-113

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/39,0/Ryboflawina-e101.html (07.07.2022)

https://vitapedia.pl/witamina-b2 (07.07.2022)
Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.