Czym są utlenianie herbaty?

Utlenianie pozwala na wydobycie z surowca niezwykłych walorów smakowych i zapachowych. Dla przykładu herbata utleniania z czeremchy będzie miała piękny migdałowy zapach i lekko migdałowy smak. Utleniania herbata  z kwiatów lilaka będzie karmelowa. Herbata z liści brzozy smakuje podobnie do herbaty zielonej, ale ma ciekawe lekko słodkawe nuty smakowe.

Herbaty utlenianie, często mylnie nazywane fermentowanymi to herbaty przygotowywane z liści czy kwiatów, które po zwiędnięciu poddaje się działaniu temperatury przy dostępie tlenu. Pod wpływem uszkodzenia tkanek liści, zawarte w nich enzymy, oksydaza polifenolowa i peroksydaza, reagują z katechinami (również zawartymi w liściach) oraz z tlenem, pochodzącym z powietrza w otoczeniu. 

 

Z jakich roślin można przygotować herbaty utlenianie?

Herbaty utlenianie najczęściej przygotowuje się z liści i kwiatów popularnych drzew i krzewów. Utlenianiu można poddać także zioła. Możliwości tutaj jest naprawdę sporo. Dużą popularnością zwłaszcza na Wschodzie cieszy się herbata utleniania z wierzbówki kiprzycy- popularnie określanej w Rosji jako Ivan Czaj. W Polsce najczęściej herbaty utlenianie robi się z liści brzozy, klonu, wiśni, jabłoni, gruszy, czereśni, truskawki, maliny, czeremchy, aronii, jeżyny czy poziomki. Każda z tych herbat będzie charakteryzowała się innym smakiem i zapachem.
Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Utleniana herbata z liści brzozy- jak ją przygotować?

Pierwszym etapem do przygotowania herbaty jest zbiór liści. Liście brzozy zbiera się wiosną i na początku lata. Pamiętajmy, aby wybierać liście z drzew, które rosną z dala od ruchliwych dróg i pól/lasów gdzie stosuje się opryski. Zebrane młode liście brzozy należy rozłożyć cienką warstwą na papierze, aby zwiędły. Ja swoje zostawiłam na 4 godziny.

Kiedy już liście są zwiędnięte, należy je rozdrobnić lub pozwijać. Ja liście rolowałam w palcach. Zabieg ten ma na celu delikatne uszkodzenie ścian komórkowych liści, aby uwolnić enzymy zawarte w surowcu i zapewnić dostęp tlenu do wszystkich tkanek.

Zrolowane liście należy ułożyć w słoiku i dość mocno upchać, aby były mocno ściśnięte. Teraz pozostaje już tylko poddanie liści działaniu temperatury i czekanie.

Surowiec do herbat utlenianych wymaga temperatury od 25 do 40 stopni C, w zależności od surowca. Ja liście brzozy utleniam w temperaturze 36 stopni C, umieszczając słoiczki w jogurtownicy. Herbatę można utleniać zawijając słoiki w koc, umieszczając na słonecznym parapecie lub w nagrzanym aucie. Inną opcją jest nastawienie piekarnika na temp. 40 stopni i trzymanie tam surowca przy uchylonych drzwiczkach.

 

Utlenianie liści brzozy- ile trwa ten proces?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu utleniania i samego surowca. Rok temu moja herbata była utleniania przez całą noc- ok. 10 godzin i to było zdecydowanie za długo. Po wysuszeniu herbata była bardzo gorzka. W tym roku swoją herbatę trzymałam w jogurtownicy 7,5 godziny i wyszła naprawdę smaczna. Także warto eksperymentować.

Jak poznać, że zachodzi proces utleniania? Na początku listki mają jasnozieloną barwę. Z upływem czasu liście zmieniają kolor na oliwkowy, a później na brunatny.

Ostatnim etapem przygotowania herbaty jest suszenie. Listki ze słoiczka należy rozłożyć cienką warstwą na papierze i zostawić w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu herbatę przesypujemy do słoiczka i opisujemy.

Teraz już można się cieszyć smakiem własnoręcznie przygotowanej, smacznej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.