
Anyż gwiazdkowy to aromatyczna przyprawa pochodząca z Azji, która wyglądem, jak sama nazwa wskazuje przypomina gwiazdki. Charakterystyczne ośmioramienne gwiazdami zawierają małe nasionka, które mają zastosowanie jako przyprawa w kuchni, ale także wykorzystuje się je jako surowice w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Anyż gwiazdkowy jest to owoc wiecznie zielonego drzewa nazywanego badianem właściwym, które pochodzi z Chin i Wietnamu. Chińska nazwa bodiana pochodzi od słowa ba jiao i oznacza ośmiorożny.
Łacińska nazwa rośliny być może pochodzi od charakterystycznego przyciągającego zapachu owoców anyżu i można ją przetłumaczyć jako: illicare– kusić, przyciągać, oraz verum– całkowicie.
Dawniej nazwa łacińska anyżu brzmiała Solamen Intestinorum, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza… pocieszyciela jelit!
Drzewa bodiana rozpoczynają owocowanie dopiero po upływie 6 lat, a obficie owocują od 14 do 100 roku życia. Roślina owocuje do 3 razy w ciągu jednego sezonu i daje roczny plon w granicach 30-40kg.
Anyż gwiazdkowy może być pomylony z anyżem japońskim (Illicium anisatum), który jest toksyczny.
Chińczycy uważają anyż za talizman przynoszący szczęście młodej parze, dlatego jest on nieodłącznym elementem tortów ślubnych.
Noszenie gwiazdek anyżowych przy sobie pomaga otworzyć się na szczęście oraz pomaga podnieść własną samoocenę.
Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2004r., str. 31
Kybal J., Kaplicka J.; Rośliny aromatyczne i przyprawowe; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985, str. 108-109
Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 7
Typek J.; Bodian; Aptekarz Polski marzec 2012, nr 67/45; dostęp online
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.