Tematy na blogu

Anyż gwiazdkowaty- ciekawostki

Ciekawostki- anyż gwiazdkowaty

Anyż gwiazdkowy to aromatyczna przyprawa pochodząca z Azji, która wyglądem, jak sama nazwa wskazuje przypomina gwiazdki. Charakterystyczne ośmioramienne gwiazdami zawierają małe nasionka, które mają zastosowanie jako przyprawa w kuchni, ale także wykorzystuje się je jako surowiec w przemyśle farmaceutycznym i i kosmetycznym.

Anyż gwiazdkowaty ciekawostki- nazwy i pochodzenie

 • Anyż gwiazdkowy jest to owoc wiecznie zielonego drzewa nazywanego badianem właściwym, które pochodzi z Chin i Wietnamu.
 • Łacińska nazwa rośliny być może pochodzi od charakterystycznego przyciągającego zapachu owoców anyżu i można ją przetłumaczyć jako: illicare- kusić, przyciągać, oraz verum– całkowicie.
 • Dawniej nazwa łacińska anyżu brzmiała Solamen Intestinorum, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza… pocieszyciela jelit!
 • Drzewa rozpoczynają owocowanie dopiero po upływie 6 lat, a obficie owocują od 14 do 100 roku życia.

Anyż gwiazdkowaty ciekawostki związane z zastosowaniem

 • Anyż jest w Azji uważany za afrodyzjak. Podobno picie jednej szklanki wody z jedną łyżeczką nasion codziennie podnosi popęd seksualny
 • Rozcieńczone spirytusowe roztwory anyżu stosowane na skórę odstraszają komary i kleszcze
 • Anyż gwiaździsty wchodzi w skład przyprawy „pięciu smaków” oraz mieszanki przypraw curry
 • Dawniej wykorzystywano gwiazdki anyżu razem z serem jako przynętę w pułapkach na myszy

 

Anyż gwiazdkowy ciekawostki związane z wierzeniami

 • Chińczycy uważają anyż za talizman przynoszący szczęście młodej parze, dlatego jest on nieodłącznym elementem tortów ślubnych.

 

Anyż gwiazdkowy ciekawostki- zastosowanie w medycynie ludowej

 • Z owoców anyżu pozyskiwany jest kwas szikimowy, który jest głównym składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu grypy i chorób wirusowych.
 • Anyż od czasów starożytnych był stosowany jako środek na problemy żołądkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Arnal- Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2004r., str. 31
 2. Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 7
 3. Typek J.; Bodian; Aptekarz Polski marzec 2012, nr 67/45; DOI
 4. https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/anyz-gwiazdkowy-przyprawa-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-anyzu-gwiazdkowego,23708.html (06.04.2021)
   

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.