Tematy na blogu

Zioła stosowane przy nadciśnieniu tętniczym

Zioła przy nadciśnieniu

Na nadciśnienie tętnicze częściej chorują osoby po 60 roku życia, są to częściej mężczyźni. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nadciśnienie jest także zła dieta: nadużywanie soli, tłuste potrawy, cukry proste, alkohol.

Czynniki wpływające na podwyższenie ciśnienia to zaburzenia lipidowe, cukrzyca, palenie papierosów, długotrwały stres, brak aktywności fizycznej.

Do początkowych objawów należą do nich częste bóle głowy, szczególnie w okolicy potylicznej, szum w uszach, kołatanie serca, zawroty głowy, zaczerwienieni twarzy, duszność powysiłkowa, krwawienie z nosa, nerwowość. A nieleczone nadciśnienie tętnicze może być bardzo groźne. Mogą nastąpić zmiany w naczyniach krwionośnych, zmiany w sercu, niewydolność lewokomorowa, niedokrwienie serca, mocne krwotoki, ostra encefalopatia. Dlatego też przy niepokojących objawach koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.

Przy nadciśnieniu pomocna może okazać się fitoterapia, szczególnie w początkowym okresie i łagodniejszych stadiach nadciśnienia.

Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia

Aby w naturalny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze, zwłaszcza w początkowym okresie ważne jest:

 • Obniżenie masy ciała
 • Zwiększenie spożycia owoców i warzyw
 • Zrezygnowanie ze spożycia tłuszczów zwierzęcych
 • Ograniczenie spożycia soli kuchennej
 • Unikanie spożywania posiłków wysokoprocentowych i gotowanych lub konserwowanych związkami sodu
 • Zwiększenie aktywności fizycznej, dostosowanej do naszych potrzeb

Zioła stosowane w przy nadciśnieniu

 • Głóg dwuszyjkowy (łac. Crataegus laevigata) – związki flawonoidowe zawarte w głogu rozkurczają mięśnie gładkie naczyń wieńcowych, łagodnie obniżają ciśnienie tętnicze. Proantocyjanidyny działają inotropowo dodatnio. Preparaty z głogu obniżają ciśnienie tętnicze przy jednoczesnym zwiększeniu kurczliwości mięśnia sercowego i wzroście objętości wyrzutowej serca.
 • Czosnek pospolity (łac. Allium sativum)- czosnek obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, hamuje agregację płytek krwi, poprawa jej przepływ i działa ogólnie wzmacniająco na cały organizm.
 • Chmiel zwyczajny (łac.Humulus lupulus) – preparaty z szyszek chmielu są stosowane pomocniczo przy nadciśnieniu- delikatnie obniżają ciśnienie krwi i działają uspokajająco.
 • Serdecznik pospolity (łac. Leonurus cardiaca)- obniża ciśnienie tętnicze krwi i reguluje pracę serca, działa delikatnie uspokajająco. Ziele serdecznika jest stosowane w początkowym etapie nadciśnienia oraz przy nerwicach sercowo- naczyniowych
 • Jemioła pospolita (łac. Viscum album) – wyciągi alkoholowe i wodne z ziela jemioły obniżają ciśnienie tętnicze krwi, działają uspokajająco i moczopędnie 
 • Lipa drobnolistna (łac. Tilia cordata)- jest stosowana w ziołowej terapii nadciśnienia, a szczególnie przy towarzyszących mu zaburzeniach rytmu serca i nasilonej miażdżycy tętnic. Zalecana jest w przypadku gdy wartość ciśnienia wzrasta z powodu stresu i zmartwień 

W fitoterapii nadciśnienia tętniczego stosuje się także przetwory z aronii, seler naciowy.

 

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Pacjentom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, błonnika, produktów pełnoziarnistych i białka pochodzenia roślinnego. Chorzy powinni natomiast unikać spożywania tłuszczów nasyconych i produktów bogatych w cholesterol. Konieczne jest także zmniejszenie ilości spożywanej soli. Tłuste pokarmy mięsne powinny być zastąpione przynajmniej częściowo rybami morskimi, które zawierają duże ilości kwasów omega.

 

Zioła przy nadciśnieniu- kilka uwag

Głóg i czosnek mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca, rozrzedzającymi krew. Koniecznie poradź się lekarza jeżeli stosujesz leki i chcesz wprowadzić zioła do leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Struczyński J.; Nadciśnienie tętnicze- możliwości terapii ziołowej; Panacea nr 1 (6), 2004, str. 16-19 
 2. Wielka księga ziół, Reader’s digest, str. 228-229 
 3. Pujer K.; Dietetyka,żywienie w zdrowiu i chorobie; Exante, Wrocław 2015, str. 80-90

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.