Zioła przy nadciśnieniu

Na nadciśnienie tętnicze chorują głównie osoby po 60 roku życia, są to częściej mężczyźni. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nadciśnienie w dużej mierze  jest zła dieta: nadużywanie soli, tłuste potrawy, cukry proste, alkohol.

Czynniki wpływające na podwyższenie ciśnienia to zaburzenia lipidowe, cukrzyca, palenie papierosów, długotrwały stres, brak aktywności fizycznej.

Do początkowych objawów nadciśnienia należą częste bóle głowy, szczególnie w okolicy potylicznej, szum w uszach, kołatanie serca, zawroty głowy, zaczerwienienia twarzy, duszność powysiłkowa, krwawienie z nosa, nerwowość. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może być bardzo groźne- mogą nastąpić zmiany w naczyniach krwionośnych, zmiany w sercu, niewydolność lewokomorowa, niedokrwienie serca, mocne krwotoki, ostra encefalopatia. Dlatego też przy niepokojących objawach koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.
Przy nadciśnieniu pomocna może okazać się fitoterapia, szczególnie w początkowym okresie i łagodniejszych stadiach choroby.

Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia

Aby w naturalny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze, zwłaszcza w początkowym okresie ważne jest:

 • Obniżenie masy ciała, zwłaszcza przy nadwadze i otyłości
 • Zwiększenie spożycia owoców i warzyw
 • Zrezygnowanie ze spożycia tłuszczów zwierzęcych
 • Ograniczenie spożycia soli kuchennej
 • Unikanie spożywania posiłków wysokoprocentowych i gotowanych lub konserwowanych związkami sodu
 • Zwiększenie aktywności fizycznej, dostosowanej do naszych potrzeb

Zioła stosowane w przy nadciśnieniu

 • Głóg dwuszyjkowy (łac. Crataegus laevigata) – związki flawonoidowe zawarte w głogu rozkurczają mięśnie gładkie naczyń wieńcowych, łagodnie obniżają ciśnienie tętnicze. Proantocyjanidyny działają inotropowo dodatnio. Preparaty z głogu obniżają ciśnienie tętnicze przy jednoczesnym zwiększeniu kurczliwości mięśnia sercowego i wzroście objętości wyrzutowej serca.
 • Czosnek pospolity (łac. Allium sativum)- czosnek obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, hamuje agregację płytek krwi, poprawa jej przepływ i działa ogólnie wzmacniająco na cały organizm.
 • Chmiel zwyczajny (łac.Humulus lupulus) – preparaty z szyszek chmielu są stosowane pomocniczo przy nadciśnieniu- delikatnie obniżają ciśnienie krwi i działają uspokajająco.
 • Serdecznik pospolity (łac. Leonurus cardiaca)- obniża ciśnienie tętnicze krwi i reguluje pracę serca, działa delikatnie uspokajająco. Ziele serdecznika jest stosowane w początkowym etapie nadciśnienia oraz przy nerwicach sercowo- naczyniowych
 • Jemioła pospolita (łac. Viscum album) – wyciągi alkoholowe i wodne z ziela jemioły obniżają ciśnienie tętnicze krwi, działają uspokajająco i moczopędnie 
 • Lipa drobnolistna (łac. Tilia cordata)- jest stosowana w ziołowej terapii nadciśnienia, a szczególnie przy towarzyszących mu zaburzeniach rytmu serca i nasilonej miażdżycy tętnic. Zalecana jest w przypadku gdy wartość ciśnienia wzrasta z powodu stresu i zmartwień 

W fitoterapii nadciśnienia tętniczego stosuje się także przetwory z aronii, seler naciowy.

 

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Pacjentom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, błonnika, produktów pełnoziarnistych i białka pochodzenia roślinnego. Chorzy powinni  unikać spożywania tłuszczów nasyconych i produktów bogatych w cholesterol. Konieczne jest także zmniejszenie ilości spożywanej soli. Tłuste pokarmy mięsne powinny być zastąpione przynajmniej częściowo rybami morskimi, które zawierają duże ilości kwasów omega.

 

Zioła przy nadciśnieniu- kilka uwag

Głóg i czosnek mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca, rozrzedzającymi krew. Koniecznie poradź się lekarza jeżeli stosujesz leki i chcesz wprowadzić zioła do leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Struczyński J.; Nadciśnienie tętnicze- możliwości terapii ziołowej; Panacea nr 1 (6), 2004, str. 16-19 

Wielka księga ziół, Reader’s digest, str. 228-229 

Pujer K.; Dietetyka, żywienie w zdrowiu i chorobie; Exante, Wrocław 2015, str. 80-90
Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Ciąża a zioła

Poznaj listę ziół zakazanych i dozwolonych w czasie ciąży. Które zioła można stosować bezpiecznie na dolegliwości towarzyszące ciąży

Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Ogórek siewny- łac. Cucumis sativus

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka. Roślina ceniona jest w kuchni…

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.