Zioła przy nadciśnieniu

Na nadciśnienie tętnicze chorują głównie osoby po 60 roku życia, są to częściej mężczyźni. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nadciśnienie w dużej mierze  jest zła dieta: nadużywanie soli, tłuste potrawy, cukry proste, alkohol.

Czynniki wpływające na podwyższenie ciśnienia to zaburzenia lipidowe, cukrzyca, palenie papierosów, długotrwały stres, brak aktywności fizycznej.

Do początkowych objawów nadciśnienia należą częste bóle głowy, szczególnie w okolicy potylicznej, szum w uszach, kołatanie serca, zawroty głowy, zaczerwienienia twarzy, duszność powysiłkowa, krwawienie z nosa, nerwowość. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może być bardzo groźne- mogą nastąpić zmiany w naczyniach krwionośnych, zmiany w sercu, niewydolność lewokomorowa, niedokrwienie serca, mocne krwotoki, ostra encefalopatia. Dlatego też przy niepokojących objawach koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.
Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Przy nadciśnieniu pomocna może okazać się fitoterapia, szczególnie w początkowym okresie i łagodniejszych stadiach choroby.

Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia

Aby w naturalny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze, zwłaszcza w początkowym okresie ważne jest:

 • Obniżenie masy ciała, zwłaszcza przy nadwadze i otyłości
 • Zwiększenie spożycia owoców i warzyw
 • Zrezygnowanie ze spożycia tłuszczów zwierzęcych
 • Ograniczenie spożycia soli kuchennej
 • Unikanie spożywania posiłków wysokoprocentowych i gotowanych lub konserwowanych związkami sodu
 • Zwiększenie aktywności fizycznej, dostosowanej do naszych potrzeb

Zioła stosowane w przy nadciśnieniu

 • Głóg dwuszyjkowy (łac. Crataegus laevigata) – związki flawonoidowe zawarte w głogu rozkurczają mięśnie gładkie naczyń wieńcowych, łagodnie obniżają ciśnienie tętnicze. Proantocyjanidyny działają inotropowo dodatnio. Preparaty z głogu obniżają ciśnienie tętnicze przy jednoczesnym zwiększeniu kurczliwości mięśnia sercowego i wzroście objętości wyrzutowej serca.
 • Czosnek pospolity (łac. Allium sativum)- czosnek obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, hamuje agregację płytek krwi, poprawa jej przepływ i działa ogólnie wzmacniająco na cały organizm.
 • Chmiel zwyczajny (łac.Humulus lupulus) – preparaty z szyszek chmielu są stosowane pomocniczo przy nadciśnieniu- delikatnie obniżają ciśnienie krwi i działają uspokajająco.
 • Serdecznik pospolity (łac. Leonurus cardiaca)- obniża ciśnienie tętnicze krwi i reguluje pracę serca, działa delikatnie uspokajająco. Ziele serdecznika jest stosowane w początkowym etapie nadciśnienia oraz przy nerwicach sercowo- naczyniowych
 • Jemioła pospolita (łac. Viscum album) – wyciągi alkoholowe i wodne z ziela jemioły obniżają ciśnienie tętnicze krwi, działają uspokajająco i moczopędnie 
 • Lipa drobnolistna (łac. Tilia cordata)- jest stosowana w ziołowej terapii nadciśnienia, a szczególnie przy towarzyszących mu zaburzeniach rytmu serca i nasilonej miażdżycy tętnic. Zalecana jest w przypadku gdy wartość ciśnienia wzrasta z powodu stresu i zmartwień 

W fitoterapii nadciśnienia tętniczego stosuje się także przetwory z aronii, seler naciowy.

 

Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Pacjentom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, błonnika, produktów pełnoziarnistych i białka pochodzenia roślinnego. Chorzy powinni  unikać spożywania tłuszczów nasyconych i produktów bogatych w cholesterol. Konieczne jest także zmniejszenie ilości spożywanej soli. Tłuste pokarmy mięsne powinny być zastąpione przynajmniej częściowo rybami morskimi, które zawierają duże ilości kwasów omega.

 

Zioła przy nadciśnieniu- kilka uwag

Głóg i czosnek mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca, rozrzedzającymi krew. Koniecznie poradź się lekarza jeżeli stosujesz leki i chcesz wprowadzić zioła do leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Struczyński J.; Nadciśnienie tętnicze- możliwości terapii ziołowej; Panacea nr 1 (6), 2004, str. 16-19 

Wielka księga ziół, Reader’s digest, str. 228-229 

Pujer K.; Dietetyka, żywienie w zdrowiu i chorobie; Exante, Wrocław 2015, str. 80-90
Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Jabłka w profilaktyce

Jabłka odgrywają dużą role w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn

Jakie zioła stosować na kaszel

Gdy pojawi się kaszel, zwłaszcza ten suchy warto sięgnąć po zioła. Przy kaszlu sprawdzą się podbiał, prawoślaz, anyż, koper włoski czy sosna.
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Ananas zwyczajny łac. Ananas comosus

Ananas (łac. Ananas comosus) to smaczny owoc pochodzący z tropików. Anans znany jest jako świetny środek przeciwszkorbutowy, korzystnie wpływa na trawienie

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.