
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Poziomka
Łacińska: Fragaria ananasa, Fragaria grandiflora
Angielska: Strawberry
Niemiecka: Erdbeere
Polskie nazwy: poziomka ananasowata, poziomka wielkoowocowa
Fragrans z łaciny znaczy wonny, aromatyczny, ładnie pachnący. Drugi człon nazwy nawiązuje do smaku truskawki przypominający ananasa. Polska nazwa truskawka pochodzi od staropolskiego słowa trukać- co znaczy łamać się, nazwa ta nawiązuje do delikatnych pędów truskawek, które są bardzo łamliwe.
Truskawka jest uprawiana w klimacie od śródziemnomorskiego po subtropikalny i tajgę. Głównymi producentami truskawek są: USA, Hiszpania, Japonia, Polska, Włochy.
Kolor truskawek może być różny w zależności od odmiany- od kremowego, poprzez czerwony po purpurowy. Roślina przeważnie owocuje raz w roku, ale niektóre odmiany owocują nawet kilka razy. Wśród wielu odmian tych słodkich owoców możemy znaleźć odmiany nadające się na przetwory (ciemne, duże i aromatyczne owoce): Senga, Geneve. Dla smakoszy deserów najlepsze będą odmiany: ananasowa oraz senga precosa.
Surowcem są owoce oraz liście truskawki. Wykorzystuje się również korzenie truskawek.
Truskawka jest stosunkowo młodym owocem. Powstała w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków poziomek: chilijskiej i wirginijskiej we Francji w XVII w. Nasiona obu odmian poziomek do Europy dotarły z Ameryki. Nowy owoc, w smaku przypominający ananasa, bardzo szybko stał się bardzo popularny wśród bogatych panów w całej Europie oraz Rosji. Początkowo truskawki były spożywane przez zamożnych, W sklepach w Londynie nowa odmian pojawiła się około roku 1830. W wyniku licznych krzyżówek w XIX wieku powstał gatunek o wyśmienitym smaku i bardzo dużych owocach- czyli obecnie znana nam truskawka.
Medycyna ludowa poleca herbatkę z liści i kwiatów truskawki jako środek na przeziębienia. Liście truskawki w medycynie ludowej są stosowane jako środek w leczeniu czerwonki oraz jako środek ściągający przy biegunkach. Na rany i wrzody stosowano nagrzane liście truskawek w formie okładów. Liście truskawek były stosowane również w leczeniu kamicy żółciowej i anemii.
Truskawki składają się w 80-90% z wody. Swoją słodycz truskawki zawdzięczają łatwo przyswajalnym węglowodanów: fruktozy, glukozy, sacharozy, mannozy. Owoce truskawek to świetne źródło kwasów organicznych (elagowy, salicylowy, cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, oksalowy, winny) i fenylokwasów. Jak większość owoców również truskawki zawierają cenny błonnik pokarmowy, zawierają także pektyny, flawonoidy i antocyjany. Owoce są cenione jako środek dostarczający witaminy i minerały. Truskawka jest szczególnie bogata w potas, sód, cynk, magnez, żelazo, wapń, fosfor, mangan, kobalt, selen, brom, jod, krzem, chrom, miedź, siarkę. Kolejnym ważnym związkiem mającym wpływ na nasze zdrowie, w który obfitują owoce truskawki to enzym bromelina.
Dzięki dużej zawartości pektyn pobudzają pracę jelit, a także oczyszczają przewód pokarmowy z resztek pokarmowych
Kwasy zawarte w truskawkach przyspieszają przemianę materii
Owoce mają działanie żółciopędne oraz wspomagają pracę wątroby, wpływają także korzystnie na pracę śledziony i trzustki
Błonnik zawarty w truskawkach korzystnie wpływa na stan jelit, zapobiegając rozwojowi raka jelita grubego i odbytnicy
Dzięki bromelinie owoce truskawki ułatwiają spalanie tłuszczy oraz trawienie białek
Owoce truskawki mogą zmniejszyć powikłania towarzyszące cukrzycy typu I
Obniżają poziom złego cholesterolu dzięki czemu chronią przed chorobami serca
To doskonały środek obniżający ciśnienie tętnicze krwi
Spora ilość żelaza w połączeniu z witaminą C zapobiega anemii znalazły zastosowanie w leczeniu niedokrwistości
Truskawki wykazują działanie moczopędne, wspomagając pracę nerek
Regularne spożywanie truskawek zwiększa odporność organizmu poprzez pobudzenie organizmu do wydzielania czerwonych krwinek
Garść truskawek pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C
Owoce truskawki łagodzą chrypkę i ból gardła
Truskawka ma działanie antydepresyjne
Dzięki dużej zawartości witaminy C owoce truskawki korzystnie wpływają na jakość męskiego nasienia i zwiększają ruchliwość plemników
Truskawki powodują wypłukiwanie nadmiaru mocznika z organizmu co zmniejsza prawdopodobieństwo chorób artretycznych oraz powstawania stanów zapalnych stawów
Truskawki doskonale wpływają na skórę, włosy i paznokcie
Owoce działają zasadotwórczo na organizm
Spożywanie owoców pomaga wybielić zęby, ponadto truskawki zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach
Liście truskawek
Stosuje się w krwawieniach z kobiecych dróg rodnych
Są skutecznym lekiem na kamice nerkową
W formie naparów są polecane przez medycynę ludową w leczeniu niedokrwistości
Stosuje się przy biegunkach oraz zapaleniach okrężnicy
W formie odwaru można stosować do płukania przy anginie
W formie nasiadówek często w połączeniu z krwawnikiem stosuje się przy upławach białych, krwawieniach macicznych oraz przy dolegliwościach pęcherza moczowego
Truskawki mogą powodować reakcję alergiczną pod postacią pokrzywki
Duża ilość spożytych na raz owoców może spowodować silną biegunkę
Truskawek nie powinny spożywać dzieci do lat 2
Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny ograniczyć ilość spożywanych truskawek
Osoby uczulone na salicylany również powinny unikać tych owoców
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.