- Kozieradka w suplementach
Kozieradka w suplementach- jakie posiada właściwości
Kozieradka to roślina, która ma zastosowanie w lecznictwie naturalnym już od dłuższego czasu. Wykazuje właściwości odżywcze i poprawiające samopoczucie. Działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, żółciopędnie, wzmacniająco. Pobudza działanie układu pokarmowego usprawniając wchłanianie pokarmów i regulując wypróżnienia. Ponadto kozieradka wykazuje właściwości mlekopędne, moczopędne, przeciwalergiczne i anaboliczne.
Właściwości anaboliczne i przeciwcukrzycowe oraz ogólnie wzmacniające spowodowały, że nasiona kozieradki są cenionym suplementem diety zalecanym przy problemach z układem trawienia, cukrzycy, menopauzie oraz jako produkt wspomagający przyrost masy mięśniowej dla sportowców.
O kozieradce w suplementach dla sportowców przeczytasz >>tutaj<<
Kozieradka w suplementach- przegląd tego co jest na rynku
W sklepach można znaleźć nasiona kozieradki w całości lub zmielone. Oprócz tego dostępne są suplementy w kapsułkach. Kozieradka wchodzi w skład wielu preparatów stosowanych doustnie, ale najczęściej występuje łącznie z innymi surowcami zielarskimi. Można ją spotkać w preparatach stosowanych przy dolegliwościach przewodu pokarmowego (preparat Gastrogan), łagodzącym dolegliwości dróg moczowych (Fitolizyna), stosowanych przy hemoroidach odbytu (Rektosan, Rektovit, Hemoroflos, Pectosan). Kozieradka wchodzi w skład herbatek ziołowych obniżających poziom cholesterolu (Cholesterol, Anticholeflos), wspierających układ odpornościowych i łagodzących objawy alergii (Alergovis, Biogran B.). Wchodzi także w skład preparatu Neofitolizyna.
Kozieradka w suplementach- dawkowanie
Kupując suplement diety zwierający kozieradkę warto kierować się zaleceniami producenta, ponieważ mogą być spore różnice w suplementach.
Jak stosować kozieradkę
Decydując się na całe nasiona lub proszek z kozieradki najczęściej przygotowuje się napar. 1- 2 łyżeczki surowca należy zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Taki napar pije się 2 razy dziennie.
Innym sposobem jest podprażenie nasion na patelni i wymieszanie ich z miodem lub dżemem. Taką mieszankę spożywa się 2 razy dziennie po łyżeczce.
Nie zaleca się stosowania preparatów z kozieradką przez osoby poniżej 18 roku życia oraz zaleca się stosowanie tych preparatów maksymalnie przez 7 dni .Efekt widoczny jest po 30 dniach. Zaleca się stosować kozieradkę cyklicznie przez do 3 miesięcy. Potem dobrze jest zrobić przerwę.
Suplementy z kozieradki- na co uważać
Do stosowania kozieradki nie ma przeciwwskazań- jest to popularna przyprawa po którą może sięgnąć każdy. Jedynie kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować dużych dawek kozieradki. Ostrożność powinny zachować także osoby przyjmujące leki- istnieje możliwość, że kozieradka wejdzie z nimi w interakcję. Warto jednak wiedzieć, że niekontrolowane przyjmowanie kozieradki zarówno w postaci naparów czy suplementów diety może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Jednym z minusów picia kozieradki jest jej przenikanie do moczu i potu- co objawia się nieprzyjemnym zapachem.
Kilar M., Kilar J., Różański H.; Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graceum L.) w zielarstwie i fitoterapii; Herbalism nr 1 (2), 2016, str. 89- 106
Król- Kogus B., Krauze- Baranowska M.; Kozieradka pospolita- źródło związków o aktywności hormonalnej?; Farm. Pol., 2012, 68 (1), str. 39-42
Szaciłło K. i M.; Przyprawy, które leczą; Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2018, str. 168- 172
https://rozanski.li/323/kozieradka-trigonella-w-sporcie/ (29.01.2021)
http://luskiewnik.strefa.pl/farmakologia/trigonella.html (29.01.2021)
https://www.e-figura.pl/kozieradka-dzialanie-korzystne-dla-sportowcow-dlaczego-powinienes-jej-sprobowac/ (31.01.2023)
http://www.blogkulturystyczny.com.pl/2014/02/kozieradka-naturalny-steryd.html (21.02.2023)
- Podobne artykuły
Jaki tran dla dzieci wybrać?
Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…
Czosnek chiński czy polski- który wybrać
Czosnek słynie ze swoich właściwości leczniczych, ale czy czosnek, który przyjechał do nas z odległych krajów zachował swoje właściwości?
E 102 Tartrazyna – Barwnik spożywczy
E 102- czyli tartrazyna- to syntetyczny barwnik, który dodaje się do musztard, sosów, puddingów. Znajduje się także w napojach