Sierpniowe zioła i święto Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia to w polskim kościele święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny często nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej. To właśnie tego dnia zanosi się do kościoła bukiety złożone z sierpniowych ziół, zbóż oraz wszelkich płodów rolnych. Święci się wówczas niemal wszystko co kwitnie i owocuje.
Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Sierpniowe zioła jako podziękowanie za plony

Zwyczaj święcenia ziół sięga jeszcze czasów pogańskich. Zioła składały na ołtarzach ofiarnych ludy Germańskie w połowie sierpnia. Święcenie ziół miało podkreślić, że człowiekowi jest potrzebna ozdrowieńcza moc natury. Człowiek powinien być doskonały, zbawiony i zdrowy- czego uosobieniem jest Maryja. W Polsce ta uroczystość jest związana z zakończeniem zbioru plonów oraz żniw. Stąd też 15 sierpnia przynosi się do kościoła wszystko, co wyrosło na polach i w przydomowych ogródkach.

Sierpniowe zioła w tradycji

Według starych tradycji w bukiecie przeznaczonym do poświecenia w Dniu Matki Boskiej Zielnej powinno się znaleźć 77 różnych ziół i zbóż oraz kwiatów. Siedem podstawowych ziół powszechnie wkładanych do bukietu to: rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja. W bukietach tych nie mogło także zabraknąć dziurawca, krwawnika, piołuny czy wrotyczu.

Poświęcone wiązanki przechowywano na parapetach, za świętymi obrazami, na ścianie frontowej, na strych, w oborach koło okna.

Wierzono, że wiązanki umieszczone w tych szczególnie niebezpiecznych miejscach uchronią przed złem, chorobami, uderzeniami piorunów. Święcone zioła wykorzystywano do kadzenia domów czy okadzania krów. Często zioła z wiązanek wykorzystywano w celach leczniczych zarówno dla ludzi jaki i dla zwierząt. Ziarno wykruszone z poświęconych kłosów dodawane było do pierwszego siewu, aby zapewnić urodzaj i zabezpieczyć zboża przed szkodnikami oraz odpędzić złe duchy z zasianego gruntu.

Poświęcone wiązanki wkładano także do trumny, zioła układano pod głowa lub nogami zmarłego. Kładziono same zioła, bez zbóż. Włożenie zbóż do trumny mogło spowodować nieurodzaj. Święconym zielem okadzano także wnętrza domów, aby zabić przykry zapach.

Poświęconego ziela nie wolno było wyrzucać- traktowano je jako święte. Stary lub zniszczony bukiet należało spalić- tak jak stare czy zniszczone obrazy święte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Pokrzywa zwyczajna- łac. Urtica dioica

Pokrzywa zwyczajna jest stosowana w wielu kuracjach wiosennych jako roślina oczyszczająca organizm i dostarczająca wielu cennych witamin i minerałów

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica)

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica) to najczęściej uprawiane drzewo owocowe o soczystych i smacznych owocach, dostępnych w wielu odmianach przez cały rok

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.