Najnowsze artykuły

Pachnący kwiat rumianku

Rumianek w medycynie ludowej

Rumianek w medycynie ludowej i fitoterapii Rumianek jest jedną z najstarszych i najbardziej wszechstronnych roślin leczniczych na świecie. Jest szeroko wykorzystywany w medycynie ludowej oraz

9 powodów dla których warto jeść arbuza

Dlaczego warto jeść arbuza

Arbuz zwyczajny nawadnia, orzeźwia i odżywia organizm. Zawiera liczne związki o działaniu prozdrowotnym. Do tego jest smaczny i niskokaloryczny,

Witamina B9- kwas foliowy

Niedobory kwasu foliowego

Niedobory kwasu foliowego mogą mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla kobiet planujących ciąże

Trawy młodych zbóż

Trawy młodych zbóż i ich właściwości

Trawy zbóż posiadają ogromną moc i są skarbnicą składników odżywczych, zyskują coraz większą popularność dzięki niezwykłym właściwością. Sprawdź, dlaczego warto po nie sięgać

Kwas foliowy- rola w organizmie

Kwas foliowy- rola w organizmie

Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B i pomaga organizmowi w tworzeniu nowych komórek, zapobiega wadom wrodzonym, może zapobiegać depresją

Czarnuszka w kuchni

Czarnuszka w kuchni

Czarnuszka to wszechstronna przyprawa, którą możemy wykorztystać w kuchni w wielu potrawach. Pasuje do dań mięsnych i warzywnych

miejsce na reklamę

Luty- warzywa sezonowe

Luty to miesiąc zimowy, w którym nie mamy dostępu do świeżych owoców i warzyw. Podobnie jak w styczniu należy teraz postawić głównie na warzywa korzeniowe jak:

  • marchewka

  • pietruszka

  • seler

  • burak ćwikłowy

  • rzepa

  • brukiew

Na naszych stołach powinna królować dynia, która świetnie sprawdzi się jako baza do dań wytrawnych i na słodko. Kolejną grupą warzyw, które warto spożywać zimą to różne odmiany kapusty, a zimowe dania warto wzbogacić w cebulę i czosnek, które wspomogą odporność. No i oczywiście należy pamiętać o ziemniakach. Wśród zielenin można także sięgnąć po jarmuż, który doskonale znosi zimowe przymrozki i gdzieniegdzie można go znaleźć w ogródku. Co ciekawe niektóre odmiany jarmużu można uprawiać w doniczce.




Zima to także czas kiedy chętniej sięgamy po różnego rodzaju kasze, które doprawione przyprawami będą syciły i rozgrzewały.

W sklepach znajdziemy suszone nasiona, które świetnie nadadzą się na zimowe zupy czy jako dodatek do sałatek. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju fasole, groch czy ciecierzyca.

Luty- co jeść?

Zima to czas, kiedy ze spiżarki znikają przeróżne przetwory z jesiennych owoców i warzyw. W tym czasie nie można zapomnieć o kiszonkach, które doskonale zachowują właściwości warzyw, korzystnie wpływają na florę jelitową i dostarczają dużą ilość witaminy C, której szczególnie  zimą brakuje.

Kolejną metodą konserwowania jesiennych zbiorów jest suszenie. Suszone owoce świetnie sprawdzą się jako przekąska i dodatek do sałatek. Suszone grzyby urozmaicą sosy i zupy, a suszone zioła i warzywa sprawdzą się jako przyprawy.

Styczeń i luty to miesiące kiedy w zapasach mamy jeszcze orzechy zarówno te włoskie jak i laskowe, które również warto w tym okresie spożywać.

 

Luty- jakie owoce jeść

Wśród owoców warto jeść jabłka i gruszki, które świetnie zimują w piwnicach i chłodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Zioła zbierane w lipcu

Jakie zioła zbiera się w lipcu

W lipcu zbiera się zioła, które można suszyć na herbatki albo macerować w oleju. Najczęściej zbiera się dziurawiec, lipę, cykorię, dziewannę

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Zioła stosowane na zaparcia

Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Koler creative
miejsce na reklamę
miejsce na reklamę