Tematy na blogu

Marzec- warzywa i owoce sezonowe

Marzec- warzywa i owoce sezonowe

Marzec to miesiąc kiedy to zima powoli odchodzi i pojawiają się nieśmiałe oznaki wiosny. W marcu warzywa i owoce sezonowe to wciąż głównie produkty, które udało się przechować z jesiennych zbiorów, choć pomału pojawiają się świeże warzywa.

 

Marzec- świeże warzywa sezonowe

Jako jeden z pierwszych w naszym ogródku pojawia się jarmuż, który warto włączyć do diety, ze względu na jego wartość odżywczą i dużą zawartości witamin. Marzec to okres kiedy można pomyśleć o kiełkach różnych roślin, chociaż niektórzy hodują kiełki przez cały rok. U mnie w domu zawsze w tym miesiącu była wysiewana rzeżucha. Pod koniec marca powinna się pojawić pierwsza rzodkiewka i szczypiorek, które z pewnością urozmaicą sałatki czy pasty do kanapek.

 

Marzec- warto postawić na kiszonki

Aby uzupełnić niedobory witamin warto sięgać po kiszonki, które można przygotować z kapusty czy buraków. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu, a jednocześnie korzystnie wpłyną na nasze jelita i dostarczą cenne zimą witaminy

Marzec- warzywa sezonowe czyli co jeszcze możemy wykorzystać w kuchni

Zatem w marcu na naszych stołach w dalszym ciągu powinny być obecne warzywa korzeniowe jak: marchew, seler, pietruszka, pasternak, burak ćwikłowy. Można przygotowywać przeróżne dania z ziemniaków. Nie można zapomnieć o cebuli i czosnku, które dodadzą trochę ostrości daniom i jednocześnie będą wzmacniały naszą odporność.

Zimowo- wiosenne dania to także suche nasiona- fasoli czy grochu. Można wykorzystać także suszone grzyby czy pieczarki. W wielu regionach Polski w tym czasie spożywa się także brukiew. Całą zimę mamy również dostęp do różnych odmian kapusty.

 

Marzec- owoce sezonowe

Do urozmaicania dań w marcu można wykorzystać orzechy włoskie lub laskowe, które również dostarczą cenne witaminy i minerały. Jeżeli chodzi o owoce to zimą nadal mamy niewiele możliwości na świeże owoce. Jabłka i gruszki to owoce, które możemy teraz jeść jako świeże czekając na wiosnę. Oczywiście jako przekąskę czy dodatek do deserów możemy wykorzystać suszone owoce: morelę, żurawinę, rodzynki, śliwki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.