Tematy na blogu

Ile cukru należy spożywać?

To ile cukru powinniśmy spożywać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru należy ograniczyć do 10% ogółu energii. Przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białej słodyczy. Warto wziąć pod uwagę, że ilość ta dotyczy zarówno cukru, który dodajemy do kawy i herbaty, jak również tego dodanego, który znajduje się w wielu produktach spożywczych.

 

Ile cukru spożywają Polacy?

Z danych GUS, wynika, że w 2016 r. na jednego mieszkańca Polski przypadło spożycie 42, 3 kg cukru.

Skutki spożywania nadmiaru cukru

Nadmiar cukrów w diecie prowadzi do niedoborów wielu witamin i składników mineralnych. Niedobory te przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Wyeliminowanie nadmiaru lub chociaż jego ograniczenie jest istotne w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory, zwłaszcza rak trzustki. Duże ilości węglowodanów w diecie są przyczyną wyżej wymienionych chorób, a także przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, związanych z zaburzeniami poziomu lipidów we krwi.
Mówiąc o skutkach nadmiaru cukrów należy zwrócić uwagę na próchnice, która jest szczególnie widoczna u małych dzieci spożywających dużo słodyczy.

Polecane blogi i strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.