Co to jest żywność funkcjonalna?

Do tradycyjnej żywności funkcjonalnej zalicza się większość owoców i warzyw, zboża, zioła, przyprawy, oleje, nasiona i napoje takie jak kawa i herbata. Ale czym tak naprawdę jest żywność funkcjonalna?

Żywność funkcjonalną jako pierwsi opracowali Japończycy w latach 80-tych XX w. definiując ją jako produkty spożywcze o określonym przeznaczeniu zdrowotnym. To właśnie Japończycy zapoczątkowali badania nad tego typu żywnością oraz wprowadzili ją na rynek. Z czasem idea żywności funkcjonalnej dotarła do USA, Kanady i Europy, gdzie bardzo szybko zyskała duże zainteresowanie. Jednak jak na razie nie ma jednolitej i ogólnoświatowej definicji żywności funkcjonalnej.

Wg. Funcional Food and Science in Europe żywność można nazwać funkcjonalną jeżeli poza efektem odżywczym  wykazuje ona udowodniony  wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu. Wpływ ten polega na poprawie stanu zdrowia i samopoczucia, a także na zmniejszeniu ryzyka chorób. Zakłada się, że żywność funkcjonalna powinna być spożywana w takich ilościach i formach jak tradycyjna żywność, stąd też nie może występować w postaci pigułek lub kapsułek.

Żywność funkcjonalną mogą stanowić produkty naturalne, bogate w jakiś szczególny składnik lub może to być żywność, która celowo została zmodyfikowana technologicznie w celu zapewnienia określonych potrzeb organizmu. Żywność taką wzbogaca się w różne substancje bioaktywne lub ich kompozycje. Aby uzyskać produkt funkcjonalny można także  usunąć niepożądane substancje z produktu lub dokonać ich zamiany w celu uzyskania poprawy dostępności i przyswajalności składników odżywczych.

Składniki biologicznie aktywne, które sprawiają, że żywność funkcjonalna korzystnie wpływa na zdrowie to  m. in. błonnik, oligosacharydy, bakterie kwasu mlekowego, witaminy, mikro i makroelementy, antyutleniacze, białka, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fitozwiązki.
jak kupować czosnek

Czosnek jak kupić i przechowywać

Nieodpowiednio przechowywany czosnek traci swoją ostrość oraz cenne właściwości. Sprawdź jak odpowiednio kupować i przechowywać czosnek…

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI POWINNA WYKAZYWAĆ ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA

Według Europejskiego Konsensusu Naukowej Koncepcji Żywności Funkcjonalne żywność funkcjonalna powinna wykazywać następujące właściwości:

  • Powinna zostać żywnością konwencjonalną, która jest częścią normalnej diety
  • Powinna zawierać zwiększone stężenie składnika aktywnego, który nie jest zawarty w danym produkcie lub występuje w nim w nieznaczne ilości
  • Działanie zdrowotne musi być naukowo potwierdzone i wynikać ze spożycia takiej żywności w ilościach określonych, dla danego środka spożywczego
  • Musi mieć odpowiednie oświadczenia żywieniowe i zdrowotne oparte na badaniach naukowych z zastosowaniem odpowiednich wskaźników, charakterystycznych dla określonego typu przemian meta

 

PODZIAŁ ŻYWNOŚCI FUNKCJONALNEJ

Ponieważ definicja żywności funkcjonalnej jest bardzo szeroka, stąd też żywność tą można podzielić według różnych kryteriów. Najczęściej wymienia się żywność funkcjonalną  zgodnie z jej przeznaczeniem w celu zaspokojenia ściśle określonych potrzeb zdrowotnych. Wyróżnia się tutaj produkty:

  • zmniejszające ryzyko chorób sercowo- naczyniowych
  • zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych
  • zmniejszające ryzyko osteoporozy
  • żywność dla osób z zaburzeniami metabolicznymi lub trawiennymi
  • przeznaczone dla osób obciążonych stresem i poprawiające stan psychiczny

Wyróżnia się także żywność funkcjonalną dla osób w określonych stanach fizjologicznych np. dla kobiet w ciąży, dla sportowców, dla młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, dla osób obciążonych stresem czy dla osób starszych.

Bardzo często żywność funkcjonalną dzieli się ze względu na swoisty skład żywności. Tutaj wyróżnia się żywność wzbogaconą, niskoenergetyczną, niskosodową, niskocholesterolową, energetyzującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trela A., Szymańska R.; Żywność funkcjonalna w profilaktyce zdrowotnej; Wszechświat, t. 119, nr 1-3/2018

Grochowicz J.; Żywność funkcjonalna- aspekty prawne i znaczenie wybranych składników bioaktywnych; ZNUV 2018; 60 (3), str. 143- 153

https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW%202010_11%20%2005.pdf (18.11.2020)
Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko- znaczenie w codziennej diecie Białko jako składnik odżywczy Białko to główny  składnik diety człowieka. Białka są podstawowymi strukturalnymi i funkcjonalnymi składnikami każdej komórki ciała.

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.