Tematy na blogu

Algi – czy warto je spożywać?

Co to są algi?

Algi nazywane glonami lub wodorostami zalicza się do najstarszych form życia na ziemi.
Są pierwszymi formami życia powstałymi na ziemi, które były zdolne do fotosyntezy. W ekosystemie odpowiadają za ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi. Do tej pory poznano około 20 tysięcy gatunków alg, z czego około 100 jest jadalnych. Jest to grupa plechowatych organizmów zarodnikowych, która nie wykształca tkanek i organów typowych dla roślin. Do podłoża przytwierdzają się za pomocą chwytników. Wodorosty zawierają dużo białka oraz jako jedne z nielicznych roślin na świecie są źródłem witaminy B12. Swoją barwę, najczęściej zieloną zawdzięczają barwnikowi- chlorofilowi.

 

Występowanie alg

Glony żyją głownie w środowisku wodnym lub lądowym o bardzo wysokiej wilgotności na obszarze całego globu. Występują w wodach zarówno słodkich jak i słonych, w wodach ciepłych i zimnych. W dużych zbiornikach wodnych unoszą się na wodzie tworząc plankton.

Produkcja alg

Na skalę przemysłowa algi produkuje się w otwartych basenach farm algowych. W zbiornikach tych glony się odżywiane i stwarza im optymalne warunki do ich rozwoju. Po odfiltrowaniu alg poddaje się je suszeniu i przenosi do specjalnych kontenerach chroniących przed dostępem tlenu. Gotowy produkt jest sprzedawany w formie proszku, w postaci tabletek lub płatków.

 

Algi- wartość odżywcza

Skład glonów nie jest stały i zmienia się w zależności od czynników środowiskowych. Najważniejszym składnikiem alg jest woda, która stanowi 85% mokrej masy. Ponadto algi zawierają polisacharydy, które mogą stanowić ok. 60% suchej masy. Głównie związki polisacharydowe w algach to mukopolisacharydy, siarczan chondrotyny, kwas alginowy, kwas hialuronowy, fruktany, mannitol, sorbitol, karageniany, agar. Algi dostarczają do organizmu białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Wodorosty zawierają także lipidy złożone głównie z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. To również doskonałe źródło witamin– głownie prowitaminy A ( beta-karotenu), witaminy C, E i D oraz witamin z grupy B. Niektóre gatunki uważa się za doskonałe źródło jodu, ponadto glony zawierają także sole bromu, cynku, magnezu, manganu, miedzi i żelaza. Za właściwości alg w dużej mierze odpowiadają zawarte w nich barwniki roślinne jak: chlorofil, fikocyjanina, fikoerytryna oraz związki polifenolowe.

Algi- podział

Podział alg jest bardzo skomplikowany, ponieważ są to organizmy bardzo zróżnicowane morfologiczne. Pod nazwą glony kryje się aż 11 gromad i ponad 20 tysięcy gatunków organizmów należących do kilku odrębnych królestw: roślin, protista i bakterii. Wielkość tych organizmów jest zależy od gatunku i może osiągać rozmiary od mikroskopijnych mikroalg, aż do osiągających kilkadziesiąt metrów makroalg i wodorostów.

Najczęściej wykorzystywane algi to:

 • Brunatnice
 • Krasnorosty
 • Zielenice
 • Sinice
 •  Ramienice
 • Wiciowce
 •  Okrzemki

 

Algi- korzyści ze spożywania

 • Glony wzbogacają codzienną dietę w wiele cennych witamin i minerałów
 • Pomagają oczyścić organizm z toksyn
 • Dostarczają pełnowartościowe białko, co jest szczególnie ważne dla wegetarian

 

Algi- wpływ na zdrowie


Algi wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe. Ponadto niektóre algi wykazują działanie przeciwalergiczne. Mogą działać także przeciwbólowo i łagodzić gorączkę. Na Dalekim Wschodzie glony wykorzystywano do leczenia przeziębień, kaszlu, zapalenia oskrzeli, chorób wenerycznych czy chorób tarczycy. Wodorosty wchodziły też w skład kremów i maści o działaniu znieczulającym.

Ponieważ algi zawierają dużo błonnika są zalecane w wspomagających odchudzanie.

Duża zawartość związków biologicznie aktywnych oraz związków o działaniu przeciwnowotowrowym sprawia, że algi mogą mieć znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych.

 

Algi- zagrożenia

 • Ważne jest, aby kupować glony z pewnego źródła, ponieważ niektóre gatunki mogą być skażone toksyną- mikrocyną, która działa toksycznie na nerki, wątrobę czy układ nerwowy. Dobre produkty posiadają certyfikat gwarantujący badania na obecność tej toksyny.
 • Kolejnym zagrożeniem jest nadmierne spożywanie spiruliny w czasie ciąży, co wiąże się z ryzykiem hiperkalcemii u noworodka.
 • U osób wrażliwych algi mogą powodować alergie, bądź zaostrzenie chorób autoimmunologicznych.
 • Spożywanie dużych ilości glonów może powodować odkładanie się agaru i prowadzić do obstrukcji jelita cienkiego.

 

Algi zastosowanie

 • Algi morskie mają zastosowanie głównie w kuchni azjatyckiej. Wysuszone liście czerwonych alg nori wykorzystuje się do zawijania sushi.
 • Algi ze względu na bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów znalazły zastosowanie w suplementacji przy niedoborach żywieniowych.
 • Ich unikalne właściwości sprawiły, że algi są wykorzystywane jako składnik kosmetyków i preparatów dermatologicznych.
 • Z glonów pozyskuje się agar i alginian- substancje żelujące, jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako zagęszczać, emulgator i stabilizator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Bingemer S.; Superfoods źródło energii prosto z natury; Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017, str. 23-25
 2. Kępska D., Olejnik Ł.; Algi-przyszłość z morza; Chemik nr. 11/2014, t 68, str. 967- 969
 3. Zdrojewicz Z., Bieżyński B., Krajewski P.; Czy warto jeść algi?; Med. Rodz. 2018; 21 (1A), str. 72-79; DOI
 4. https://auraherbals.pl/blog/algi-superzywnosc-z-morz-i-oceanow-poznaj-ich-wlasciwosci/ (31.12.2020)
 5. https://www.manukamedical.pl/blog/item/311-algi-morskie-przeglad-zastosowanie-wlasciwosci.html (31.12.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.