Co to są algi?

Algi nazywane glonami lub wodorostami zalicza się do najstarszych form życia na ziemi.
Są pierwszymi formami życia powstałymi na ziemi, które były zdolne do fotosyntezy. W ekosystemie odpowiadają za ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi. Do tej pory poznano około 20 tysięcy gatunków alg, z czego około 100 jest jadalnych. Jest to grupa plechowatych organizmów zarodnikowych, która nie wykształca tkanek i organów typowych dla roślin. Do podłoża przytwierdzają się za pomocą chwytników. Wodorosty zawierają dużo białka oraz jako jedne z nielicznych roślin na świecie są źródłem witaminy B12. Swoją barwę, najczęściej zieloną zawdzięczają barwnikowi- chlorofilowi.

Występowanie alg

Glony żyją głownie w środowisku wodnym lub lądowym o bardzo wysokiej wilgotności na obszarze całego globu. Występują w wodach zarówno słodkich jak i słonych, w wodach ciepłych i zimnych. W dużych zbiornikach wodnych unoszą się na wodzie tworząc plankton.

Produkcja alg

Na skalę przemysłowa algi produkuje się w otwartych basenach farm algowych. W zbiornikach tych glony się odżywiane i stwarza im optymalne warunki do ich rozwoju. Po odfiltrowaniu alg poddaje się je suszeniu i przenosi do specjalnych kontenerach chroniących przed dostępem tlenu. Gotowy produkt jest sprzedawany w formie proszku, w postaci tabletek lub płatków.

Algi- wartość odżywcza

Skład glonów nie jest stały i zmienia się w zależności od czynników środowiskowych. Najważniejszym składnikiem alg jest woda, która stanowi 85% mokrej masy. Ponadto algi zawierają polisacharydy, które mogą stanowić ok. 60% suchej masy. Głównie związki polisacharydowe w algach to mukopolisacharydy, siarczan chondrotyny, kwas alginowy, kwas hialuronowy, fruktany, mannitol, sorbitol, karageniany, agar. Algi dostarczają do organizmu białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Wodorosty zawierają także lipidy złożone głównie z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. To również doskonałe źródło witamin– głownie prowitaminy A ( beta-karotenu), witaminy C, E i D oraz witamin z grupy B. Niektóre gatunki uważa się za doskonałe źródło jodu, ponadto glony zawierają także sole bromu, cynku, magnezu, manganu, miedzi i żelaza. Za właściwości alg w dużej mierze odpowiadają zawarte w nich barwniki roślinne jak: chlorofil, fikocyjanina, fikoerytryna oraz związki polifenolowe.
jak kupować czosnek

Czosnek jak kupić i przechowywać

Nieodpowiednio przechowywany czosnek traci swoją ostrość oraz cenne właściwości. Sprawdź jak odpowiednio kupować i przechowywać czosnek…

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Algi- podział

Podział alg jest bardzo skomplikowany, ponieważ są to organizmy bardzo zróżnicowane morfologiczne. Pod nazwą glony kryje się aż 11 gromad i ponad 20 tysięcy gatunków organizmów należących do kilku odrębnych królestw: roślin, protista i bakterii. Wielkość tych organizmów jest zależy od gatunku i może osiągać rozmiary od mikroskopijnych mikroalg, aż do osiągających kilkadziesiąt metrów makroalg i wodorostów.

Najczęściej wykorzystywane algi to:

 • Brunatnice
 • Krasnorosty
 • Zielenice
 • Sinice
 •  Ramienice
 • Wiciowce
 •  Okrzemki

Algi- korzyści ze spożywania

 • Glony wzbogacają codzienną dietę w wiele cennych witamin i minerałów
 • Pomagają oczyścić organizm z toksyn
 • Dostarczają pełnowartościowe białko, co jest szczególnie ważne dla wegetarian

Algi- wpływ na zdrowie

Algi wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe. Ponadto niektóre algi wykazują działanie przeciwalergiczne. Mogą działać także przeciwbólowo i łagodzić gorączkę. Na Dalekim Wschodzie glony wykorzystywano do leczenia przeziębień, kaszlu, zapalenia oskrzeli, chorób wenerycznych czy chorób tarczycy. Wodorosty wchodziły też w skład kremów i maści o działaniu znieczulającym.

Ponieważ algi zawierają dużo błonnika są zalecane w wspomagających odchudzanie.

Duża zawartość związków biologicznie aktywnych oraz związków o działaniu przeciwnowotowrowym sprawia, że algi mogą mieć znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych.

Algi- zagrożenia

 • Ważne jest, aby kupować glony z pewnego źródła, ponieważ niektóre gatunki mogą być skażone toksyną- mikrocyną, która działa toksycznie na nerki, wątrobę czy układ nerwowy. Dobre produkty posiadają certyfikat gwarantujący badania na obecność tej toksyny.
 • Kolejnym zagrożeniem jest nadmierne spożywanie spiruliny w czasie ciąży, co wiąże się z ryzykiem hiperkalcemii u noworodka.
 • U osób wrażliwych algi mogą powodować alergie, bądź zaostrzenie chorób autoimmunologicznych.
 • Spożywanie dużych ilości glonów może powodować odkładanie się agaru i prowadzić do obstrukcji jelita cienkiego.

Algi zastosowanie

 • Algi morskie mają zastosowanie głównie w kuchni azjatyckiej. Wysuszone liście czerwonych alg nori wykorzystuje się do zawijania sushi.
 • Algi ze względu na bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów znalazły zastosowanie w suplementacji przy niedoborach żywieniowych.
 • Ich unikalne właściwości sprawiły, że algi są wykorzystywane jako składnik kosmetyków i preparatów dermatologicznych.
 • Z glonów pozyskuje się agar i alginian- substancje żelujące, jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako zagęszczać, emulgator i stabilizator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bingemer S.; Superfoods źródło energii prosto z natury; Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017, str. 23-25

Kępska D., Olejnik Ł.; Algi-przyszłość z morza; Chemik nr. 11/2014, t 68, str. 967- 969

Zdrojewicz Z., Bieżyński B., Krajewski P.; Czy warto jeść algi?; Med. Rodz. 2018; 21 (1A), str. 72-79; DOI

https://auraherbals.pl/blog/algi-superzywnosc-z-morz-i-oceanow-poznaj-ich-wlasciwosci/ (31.12.2020)

https://www.manukamedical.pl/blog/item/311-algi-morskie-przeglad-zastosowanie-wlasciwosci.html (31.12.2020)
Aronia jako superfood

Aronia to owoc o silnym działaniu przeciwutleniającym. Owoce aronii mogą mieć znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

Awokado jako superfood

Awokado to przedstawiciel SuperFoods. Należy do grupy produktów, które nieprzetworzone, odznaczają się wysoką wartością zdrowotną,

Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Algi jako superfood

Algi nazywane glonami lub wodorostami są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, wielu witamin i minerałów….
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.