Algi nazywane glonami lub wodorostami zalicza się do najstarszych form życia na ziemi.
Są pierwszymi formami życia powstałymi na ziemi, które były zdolne do fotosyntezy. W ekosystemie odpowiadają za ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi. Do tej pory poznano około 20 tysięcy gatunków alg, z czego około 100 jest jadalnych. Jest to grupa plechowatych organizmów zarodnikowych, która nie wykształca tkanek i organów typowych dla roślin. Do podłoża przytwierdzają się za pomocą chwytników. Wodorosty zawierają dużo białka oraz jako jedne z nielicznych roślin na świecie są źródłem witaminy B12. Swoją barwę, najczęściej zieloną zawdzięczają barwnikowi- chlorofilowi.
Glony żyją głownie w środowisku wodnym lub lądowym o bardzo wysokiej wilgotności na obszarze całego globu. Występują w wodach zarówno słodkich jak i słonych, w wodach ciepłych i zimnych. W dużych zbiornikach wodnych unoszą się na wodzie tworząc plankton.
Na skalę przemysłowa algi produkuje się w otwartych basenach farm algowych. W zbiornikach tych glony się odżywiane i stwarza im optymalne warunki do ich rozwoju. Po odfiltrowaniu alg poddaje się je suszeniu i przenosi do specjalnych kontenerach chroniących przed dostępem tlenu. Gotowy produkt jest sprzedawany w formie proszku, w postaci tabletek lub płatków.
Skład glonów nie jest stały i zmienia się w zależności od czynników środowiskowych. Najważniejszym składnikiem alg jest woda, która stanowi 85% mokrej masy. Ponadto algi zawierają polisacharydy, które mogą stanowić ok. 60% suchej masy. Głównie związki polisacharydowe w algach to mukopolisacharydy, siarczan chondrotyny, kwas alginowy, kwas hialuronowy, fruktany, mannitol, sorbitol, karageniany, agar. Algi dostarczają do organizmu białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Wodorosty zawierają także lipidy złożone głównie z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. To również doskonałe źródło witamin– głownie prowitaminy A ( beta-karotenu), witaminy C, E i D oraz witamin z grupy B. Niektóre gatunki uważa się za doskonałe źródło jodu, ponadto glony zawierają także sole bromu, cynku, magnezu, manganu, miedzi i żelaza. Za właściwości alg w dużej mierze odpowiadają zawarte w nich barwniki roślinne jak: chlorofil, fikocyjanina, fikoerytryna oraz związki polifenolowe.
Podział alg jest bardzo skomplikowany, ponieważ są to organizmy bardzo zróżnicowane morfologiczne. Pod nazwą glony kryje się aż 11 gromad i ponad 20 tysięcy gatunków organizmów należących do kilku odrębnych królestw: roślin, protista i bakterii. Wielkość tych organizmów jest zależy od gatunku i może osiągać rozmiary od mikroskopijnych mikroalg, aż do osiągających kilkadziesiąt metrów makroalg i wodorostów.
Najczęściej wykorzystywane algi to:
Algi wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe. Ponadto niektóre algi wykazują działanie przeciwalergiczne. Mogą działać także przeciwbólowo i łagodzić gorączkę. Na Dalekim Wschodzie glony wykorzystywano do leczenia przeziębień, kaszlu, zapalenia oskrzeli, chorób wenerycznych czy chorób tarczycy. Wodorosty wchodziły też w skład kremów i maści o działaniu znieczulającym.
Ponieważ algi zawierają dużo błonnika są zalecane w wspomagających odchudzanie.
Duża zawartość związków biologicznie aktywnych oraz związków o działaniu przeciwnowotowrowym sprawia, że algi mogą mieć znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych.
Źródła
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.