- Naturalne barwniki, które znajdziesz w swojej kuchni
Naturalne barwniki w kuchni
Naturalne barwniki bez problemu można znaleźć w każdej kuchni, a uzyskanie ciekawej barwy wypieków, czy pisanek wcale nie jest takie trudne. Stosowanie naturalnych barwników w kuchni niesie za sobą same korzyści- po pierwsze są to naturalne produkty, więc nie wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Są przy tym dobrą alternatywą dla alergików i osób o wrażliwym żołądku, którym sztuczne dodatki mogą przysparzać nieprzyjemne dolegliwości. Kolejną zaletą naturalnych barwników jest to, że nie produkujemy niepotrzebnych śmieci w postaci plastikowych opakowań, w które pakuje się barwniki dostępne w sklepach. Wykorzystując w kuchni naturalne barwniki możemy też sporo zaoszczędzić, ponieważ wykorzystujemy w niewielkich ilościach produkty, które mamy już w domu.
Jak stosować naturalne barwniki w kuchni?
Barwniki w kuchni można pozyskać z prostych produktów roślinnych. Aby uzyskać barwne wypieki wcale nie musimy sięgać po chemiczne barwniki. Piękne kolory można uzyskać wykorzystując łatwo dostępne w kuchni produkty. Wystarczy tylko trochę pokombinować i można uzyskać naprawdę ciekawe rezultaty. Najczęściej do wypieków dodaje się przyprawy bądź miąższ lub soki z owoców. Niektóre produkty gotuje się w wodzie, aby uzyskać odpowiedni kolor.
Naturalne barwniki w kuchni- jakie można uzyskać kolory
I tak jeżeli chcemy uzyskać kolor czerwony lub różowy możemy wykorzystać:
Sok z buraków
Sok wiśniowy
Sok z malin
Sok z granatu
Sok z aronii
Niebieski kolor wypieków można uzyskać wykorzystując ugotowane i zmiksowane jagody. Innym naturalnym produktem, który da nam niebieską barwę jest czerwona kapusta, która w trakcie gotowania barwi wodę na niebiesko.
Kolor fioletowy otrzymamy z jagód lub jeżynyn
Kolor zielony można uzyskać dzięki:
Szpinakowi
dodatkowi likieru miętowego
Żółty i pomarańczowy kolor da nam dodatek
Kurkumy
Szafranu
Barwę brązową nadadzą:
Kawa- jest często stosowana do barwienia herbatników do tiramisu
Mocna herbata
Kakao
łupiny z cebuli (jajka gotowane z łupinami cebuli barwią się na intensywny brązowy kolor)
Czarny kolor można uzyskać wykorzystując węgiel aktywny, który znajduje się w domowej apteczce. Tabletkę należy pokruszyć i dodać do gorącej wody.
Surowa kawa namoczona w białku da nam barwę seledynową.
Pomarańczowy kolor uzyskami dzięki dodatkowi skórek pomarańczy do cukru.
Przy tworzeniu kolorowych deserów warto się trochę pobawić i poszukać inspiracji. Co prawda otrzymane barwy nie do końca oddadzą kolory uzyskanych dzięki barwnikom spożywczym, ale przynajmniej wiemy co mamy na talerzu.
https://home.morele.net/zrob-to-sam/naturalne-barwniki-co-z-domowej-spizarni-mozesz-wykorzystac-jako-naturalny-barwnik-spozywczy/ (28.12.2022)
- Podobne artykuły
Podział barwników
Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne
Karotenoidy w żywności
Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy
Barwniki z Southampton
Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji
Barwniki naturalne- podstawowe informacje
Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.