Naturalne barwniki w kuchni

Naturalne barwniki bez problemu można znaleźć w każdej kuchni, a uzyskanie ciekawej barwy wypieków, czy pisanek wcale nie jest takie trudne. Stosowanie naturalnych barwników w kuchni niesie za sobą same korzyści- po pierwsze są to naturalne produkty, więc nie wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Są przy tym dobrą alternatywą dla alergików i osób o wrażliwym żołądku, którym sztuczne dodatki mogą przysparzać nieprzyjemne dolegliwości. Kolejną zaletą naturalnych barwników jest to, że nie produkujemy niepotrzebnych śmieci w postaci plastikowych opakowań, w które pakuje się barwniki dostępne w sklepach. Wykorzystując w kuchni naturalne barwniki możemy też sporo zaoszczędzić, ponieważ wykorzystujemy w niewielkich ilościach produkty, które mamy już w domu.

 

Jak stosować naturalne barwniki w kuchni?

Barwniki w kuchni można pozyskać z prostych produktów roślinnych. Aby uzyskać barwne wypieki wcale nie musimy sięgać po chemiczne barwniki. Piękne kolory można uzyskać wykorzystując łatwo dostępne w kuchni produkty. Wystarczy tylko trochę pokombinować i można uzyskać naprawdę ciekawe rezultaty. Najczęściej do wypieków dodaje się przyprawy bądź miąższ lub soki z owoców. Niektóre produkty gotuje się w wodzie, aby uzyskać odpowiedni kolor.




Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Naturalne barwniki w kuchni- jakie można uzyskać kolory

I tak jeżeli chcemy uzyskać kolor czerwony lub różowy możemy wykorzystać:

  • Sok z buraków

  • Sok wiśniowy

  • Sok z malin

  • Sok z granatu

  • Sok z aronii

Niebieski kolor wypieków można uzyskać wykorzystując ugotowane i zmiksowane jagody. Innym naturalnym produktem, który da nam niebieską barwę jest czerwona kapusta, która w trakcie gotowania barwi wodę na niebiesko.

Kolor fioletowy otrzymamy z jagód lub jeżynyn

Kolor zielony można uzyskać dzięki:

  • Szpinakowi

  • Pokrzywie

  • dodatkowi likieru miętowego

Żółty i pomarańczowy kolor da nam dodatek

  • Kurkumy

  • Szafranu

Barwę brązową nadadzą:

  • Kawa- jest często stosowana do barwienia herbatników do tiramisu

  • Mocna herbata

  • Kakao

  • łupiny z cebuli (jajka gotowane z łupinami cebuli barwią się na intensywny brązowy kolor)

Czarny kolor można uzyskać wykorzystując węgiel aktywny, który znajduje się w domowej apteczce. Tabletkę należy pokruszyć i dodać do gorącej wody.

Surowa kawa namoczona w białku da nam barwę seledynową.

Pomarańczowy kolor uzyskami dzięki dodatkowi skórek pomarańczy do cukru.

Przy tworzeniu kolorowych deserów warto się trochę pobawić i poszukać inspiracji. Co prawda otrzymane barwy nie do końca oddadzą kolory uzyskanych dzięki barwnikom spożywczym, ale przynajmniej wiemy co mamy na talerzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://home.morele.net/zrob-to-sam/naturalne-barwniki-co-z-domowej-spizarni-mozesz-wykorzystac-jako-naturalny-barwnik-spozywczy/ (28.12.2022)




Dynia w kuchni- zastosowanie

Dynia króluje jesienią i jest szczególnie popularna w Ameryce. Jest to warzywo uniwersalne, które świetnie sprawdzi się w wielu daniach

Arcydzięgiel- zastosowanie w kuchni

Arcydzięgiel (dzięgiel) to aromatyczna roślina, która jest wykorzystywana w cukiernictwie. Jest dodatkiem szczególnie popularnym na Północy

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Ananas w kuchni

Ananas – zastosowanie w kuchni, właściwości, porady. Ananasy to aromatyczne owoce, pochodzące z Ameryki Południowej, charakteryzują się słodko- kwaśnym smakiem

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Berberys zwyczajny- łac. Berberis vulgaris

Berberys zwyczajny/pospolity (Berberis vulgaris), potocznie nazywany kwaśnicą pospolitą, to krzew osiągający wysokość ok. 2 m. Ma żółte kwiaty i piękne czerwone owoce

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.