
Nazwa barwniki Southampton pojawiła się po opublikowaniu badań naukowców na Uniwersytecie w Southampton dotyczących wpływ syntetycznych barwników na dzieci. Badane barwniki z wyjątkiem żółcieni chinolinowej ( E104) należą do barwników azowych i są barwnikami syntetycznymi.
Naukowcy badali wpływ sztucznych barwników i konserwantu- benzoesanu sodu na dzieci. Grupę badaną stanowiło 297 dzieci w wieku trzech, ośmiu i dziewięciu lat. Dzieciom podawano przez tydzień napój, który zawierał benzoesan sodu oraz jeden lub dwa barwniki bądź placebo.
U badanych dzieci zaobserwowano nadmierną gadatliwość, nadpobudliwość ruchową, objawy związane z syndromem ADHD oraz trudności z koncentracją. Wnioski z tego badania jednoznacznie potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że sztuczne barwniki przyczyniają się do wystąpienia nadpobudliwości u dzieci.
Od dawana pojawiają się doniesienia, że metabolity barwników azowych wykazują działanie rakotwórcze i mutagenne. Jednak do tej pory brak jednoznacznych danych potwierdzających, że sztuczne barwnik azowe wykazują takie działanie. Wszystkie 6 barwników wykorzystanych w badaniu naukowców z Southampton w połączeniu z benzoesanem sodu wpływają na zwiększenie nadpobudliwości ruchowej u dzieci oraz wpływają na skupienie i koncentrację. Ponadto:
Barwniki te można najczęściej znaleźć w kolorowych słodyczach dla dzieci oraz słodzonych napojach gazowanych i niegazowanych . Są dodawane do galaretek, kisieli, budyniów. Znajdują się również w gumach do żucia, kolorowych posypkach deserowych, lukrach i masach cukrowych, którymi przyozdabia się wyroby cukiernicze, a także w produktach w proszku- czyli rozpuszczalnych napojach i kolorowych polewach deserowych.
Po opublikowaniu tych badań w 2007 roku Parlament Europejski wydał rozporządzenie ( 1333/2008) na mocy którego na każdym produkcie zawierającym w składzie jeden z sześciu barwników musi znaleźć się informacja: „Może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.