E 122 Azurubina

Barwnik E 12,2 czyli azurubina może być oznaczony jako: Karmoizyna, czerwień spożywcza 3

Właściwości fizyczne: Azurubina jest barwnikiem azowym, dobrze rozpuszcza się w wodzie, występuje w postaci czerwono- brązowego proszku lub granulatu. Azurubina jest odporna na działanie kwasów owocowych i benzoesowych oraz obecność dwutlenku siarki.

Otrzymywanie: E 122 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej. W określonym postępowaniu produkcyjnym może zawierać glin.

Dzienne spożycie: 4 mg/ kg m. c/dzień

Uregulowania prawne: Na produktach zawierających E 122 powinna znaleźć się informacja: „może upośledzać uwagę i aktywność u dzieci”.
Jest to barwnik zakazany jako dodatek do żywności w Japonii, Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii.

Metabolizm w organizmie: Substancja wydalana głównie z kałem oraz moczem. W jelicie ulega częściowo przekształceniu do sulfonowanych amin aromatycznych.

Funkcje w żywności: Barwnik, dający czerwoną lub kasztanowobrązową barwę.
Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

E 122 azurubina- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Azurubina jest dodatkiem stosowanym do barwienia lodów owocowych, dżemów, budyni, galaretek, jogurtów. Jest także wykorzystywana  przy produkcji wyrobów cukierniczych, w tym: ciast, cukierków, polew, dekoracji. E 122 może pojawić się w deserach, przetworach owocowych, zupkach czy gotowych sosach. Azurubinę dodaje się do czerwonych napojów bezalkoholowych oraz aromatyzowanych napojów winiarskich i winopodobnych.

Często jest dodawany do napojów izotonicznych.

 

E 122 azurubina- możliwe działanie niepożądane

U osób wrażliwych może wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki, egzemy, atopowego zapalenia skóry. Osoby uczulone na salicylany powinny unikać tego barwnika, ponieważ jest on czynnikiem uwalniający histaminę, przez co może nasilać objawy astmy, wywoływać pokrzywkę i obrzęki. Barwnik ten w połączeniu z benzoesanami powoduje nadaktywność i brak uwagi u dzieci (Przeczytaj o Barwnikach z Southampton). Azurubina może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi.

Jest to substancja działająca kancerogennie na zwierzęta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.