E 122 Azurubina

Barwnik E 12,2 czyli azurubina może być oznaczony jako: Karmoizyna, czerwień spożywcza 3

Właściwości fizyczne: Azurubina jest barwnikiem azowym, dobrze rozpuszcza się w wodzie, występuje w postaci czerwono- brązowego proszku lub granulatu. Azurubina jest odporna na działanie kwasów owocowych i benzoesowych oraz obecność dwutlenku siarki.

Otrzymywanie: E 122 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej. W określonym postępowaniu produkcyjnym może zawierać glin.

Dzienne spożycie: 4 mg/ kg m. c/dzień

Uregulowania prawne: Na produktach zawierających E 122 powinna znaleźć się informacja: „może upośledzać uwagę i aktywność u dzieci”.
Jest to barwnik zakazany jako dodatek do żywności w Japonii, Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii.

Metabolizm w organizmie: Substancja wydalana głównie z kałem oraz moczem. W jelicie ulega częściowo przekształceniu do sulfonowanych amin aromatycznych.

Funkcje w żywności: Barwnik, dający czerwoną lub kasztanowobrązową barwę.
Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

E 122 azurubina- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Azurubina jest dodatkiem stosowanym do barwienia lodów owocowych, dżemów, budyni, galaretek, jogurtów. Jest także wykorzystywana  przy produkcji wyrobów cukierniczych, w tym: ciast, cukierków, polew, dekoracji. E 122 może pojawić się w deserach, przetworach owocowych, zupkach czy gotowych sosach. Azurubinę dodaje się do czerwonych napojów bezalkoholowych oraz aromatyzowanych napojów winiarskich i winopodobnych.

Często jest dodawany do napojów izotonicznych.

 

E 122 azurubina- możliwe działanie niepożądane

U osób wrażliwych może wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki, egzemy, atopowego zapalenia skóry. Osoby uczulone na salicylany powinny unikać tego barwnika, ponieważ jest on czynnikiem uwalniający histaminę, przez co może nasilać objawy astmy, wywoływać pokrzywkę i obrzęki. Barwnik ten w połączeniu z benzoesanami powoduje nadaktywność i brak uwagi u dzieci (Przeczytaj o Barwnikach z Southampton). Azurubina może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi.

Jest to substancja działająca kancerogennie na zwierzęta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.