Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to jeden ze sposobów konserwowania żywności znany od kilku tysięcy lat. Podczas kiszenia zachodzi proces fermentacji mlekowej, w wyniku którego cukry proste i dwucukry będące składnikiem warzyw i owoców zostają metabolizowane przez bakterie kwasu mlekowego do kwasu mlekowego i dwutlenku węgla. Oba te produkty utrwalają produkty i pozwalają na dłuższe ich przechowywanie. W procesie kiszenia niezbędna jest także odpowiednia ilość soli, a aby kiszenie zaszło prawidłowo niezbędna jest odpowiednia temperatura. Przyjmuje się, że optymalna temperatura do kiszenia to 18-20oC. Niższa temperatura sprawia, że bakterie kwasu mlekowe nie są wystarczająco aktywne.

 

Kiszenie- dlaczego bakterie kwasu mlekowego są tak ważne

To właśnie dzięki tym bakteriom zachodzi fermentacja mlekowa, która jest niczym innym tylko procesem kiszenia. Fermentacja mlekowa jest przeprowadzana przez różne gatunki bakterii i musi zachodzić w warunkach beztlenowych. Stworzenie warunków beztlenowych podczas kiszenia polega na dokładnym dociśnięciu kiszonych warzyw lub owoców w słoikach lub beczkach, w których zachodzi fermentacja. Pozwala to pozbyć się nadmiaru powietrza.

 

Kiszenie- dlaczego sól jest potrzebna podczas kiszenia

Dodatek soli stwarza odpowiednie środowisko do zajścia procesu fermentacji, odpowiada także za charakterystyczny lekko słony smak kiszonek. Bakterie kwasu mlekowego są zdolne do przeprowadzenia fermentacji przy odpowiednim stężeniu soli. Przyjmuje się, że odpowiednie stężenie soli powinno wynosić 0,8-3%. Zbyt mała ilość soli może sprawić, że warzywa się nie ukiszą.
Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Dlaczego kiszonki się nie psują?

Odpowiednie stężenie soli niezbędne podczas kiszenia konserwuje oraz ogranicza namnażanie się mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się żywności.
Ponadto powstały w wyniku fermentacji kwas mlekowy podnosi trwałość kiszonek oraz odpowiada za obniżenie pH produktu, a tym samym dodatkowo hamuje rozwój mikroorganizmów.

 

Kiszenie pozwala dłużej przechowywać warzywa i owoce

Kiszonki można przechowywać w temperaturze 4-8 stopni C przez wiele miesięcy. Niska temperatura hamuje fermentację, a obecność kwasu mlekowego i soli chroni przed namnażaniem się mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się żywności.

 

Kiszonki- wpływ na zdrowie

Częste spożywanie kiszonych produktów niewątpliwie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Ich dużą zaletą jest to, że są niskokaloryczne, a także zawierają dużo cennych składników odżywczych. Ponadto kiszonki bardzo korzystnie wpływają na stan naszych bakterii jelitowych.

  • Kiszone warzywa i owoce są doskonałym źródłem witamin i soli mineralnych. Proces kiszenia zwiększa zawartość witamin z grupy B oraz witaminy K, świetnie utrwala witaminę C zawartą w warzywach i owocach.
  • Kiszonki są doskonałym probiotykiem dla naszych bakterii jelitowych. Zawarte w kiszonkach żywe kultury bakterii mlekowych korzystnie wpływają na cały układ pokarmowy oraz wzbogacają naturalną florę bakteryjną w dobre bakterie.
  • Przyczyniając się do prawidłowego składu flory bakteryjnej kiszonki wspomagają odporność organizmu.
  • Kiszone warzywa i owoce to źródło błonnika pokarmowego, którego często brakuje w diecie wielu osób.

 

Kiszenie- czy każdy może jeść kiszonki?

Ze względu na dużą ilość soli kiszonek powinny unikać osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz cierpiący na kamicę szczawiowo- wapniową. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny zrezygnować z kiszonek, ze względu na możliwość osłabienia działania leku przez potas zawarty w kiszonkach.
Kolejną grupą, które ostrożnie powinna spożywać kiszonki są osoby cierpiące na wrzody, ponieważ kiszonki mogą podrażniać nadżerki w błonie śluzowej żołądka.
Osoby będące na diecie łatwostrawnej powinny zrezygnować z większych ilości spożywanych kiszonek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić

Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.