Święto Matki Boskiej Zielnej w Kościele

15 sierpnia w kościele Katolickim obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystość ta jest obchodzona od IV lub V stulecia. W tradycji Kościoła święto to jest najstarszym świętem maryjnym i jest związane z zaśnięciem Maryi, po którym Jej ciało i dusza zostało zabrane do nieba. Jak podaje jedno z opowiadań, w dniu zaśnięcia Maryi apostołowie pochowali ciało Matki Boskiej u podnóża Góry Oliwnej. Tomasz, który się spóźnił poprosił o otworzenie grobu i wówczas okazało się, że wewnątrz nie ma ciała Maryi, natomiast znaleziono wianki i pachnące lilie.




Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Matki Boskiej Zielnej- 15 sierpnia

Święto Matki Boskiej Zielnej to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. W dzień ten wierni przynoszą do kościoła bukiety z ziół

Matki Boskiej Zielnej w podziękowaniu za plony

Wniebowzięcie NMP szybko uzyskało wysoką rangę w kalendarzu ludowym, także dzięki powiązaniu z dożynkami. O czym mogą świadczyć starodawne przysłowia: „Na Marii Wniebowzięcie najprzedniejsze żęcie”, „Do Marii Wniebowzięcie miej w stodole połowę mienia”. Z rozwojem rolnictwa termin dożynek z czasem przesunął się na wrzesień, natomiast po dożynkowych wieńcach na Święto Matki Boskiej zaczęto przygotowywać małe wianki, które nawiązują do dawnych tradycji. Ale Wniebowzięcie NMP to przede wszystkim święto ziół- do kościoła wierni przynoszą bukiety pełne polnych roślin i ziół. Czasem przynosi się również owoce i warzywa. Zwyczaj ten znany był w niektórych krajach Europy w IX wieku, jeżeli chodzi o zboża, a w odniesieniu do ziół jest praktykowany od XIII wieku. 

 

Święto Matki Boskiej Zielnej w innych krajach

W Polsce jest to prawdziwe święto ziół, stąd też uroczystość obchodzona 15 sierpnia nazywana jest świętem Matki Boskiej Zielnej.  W wielu krajach Matka Boska jest uważana za patronkę ziemi będącej w rozkwicie, ziół, kwiatów i owoców. Stąd też w różnych krajach Matka Boska jest różnie nazywana: Kwietna w Niemczech, Żytnia w Estonii, czy Korzenna w Czechach.

 

Zioła w dniu Matki Boskiej Zielnej

Dawniej 15 sierpnia każda gospodyni zanosiła snopki ziół ogrodowych i polnych kwiatów: maku, piwonii, szałwii, macierzanki, wrotyczu, kopru, kminku, dziurawca, lulka, bylicy boże drzewko, rozmarynu, mięty, melisy.  Do bukietów z ziół dodawano także zboża, marchew, jabłka. W Beskidach zamiast bukietów święci się wianki wykonane z mięty polej, macierzanki, jałowca, borówki, poziomki, jeżyny i różnych polnych kwiatów. Przygotowując ziołowe bukiety ważne jest, żeby znalazły się tam rośliny, które rosną w pobliżu. Według tradycji poświęcone zioła powinny być przechowywane w domu przy oknach lub za świętymi obrazami. Dawniej poświęcone zioła wykorzystywano jako lekarstwo, zarówno dla ludzi jaki i dla zwierząt gospodarskich. Święte rośliny miały także chronić przed uderzeniom pioruna czy gradem.  Święconymi ziołami odczyniano uroki oraz okadzano izbę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Babka zwyczajna- łac. Plantago major

Babka zwyczajna nazywana również babką szerokolistną to jedno z wielu ziół chętnie wykorzystywanych w medycynie ludowej oraz niekonwencjonalnej

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Soja warzywna- łac. Glycine max

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.