Zbiór ziół należy przeprowadzić w odpowiednym momencie i nie należy tego odkładać. Zioła należy suszyć jak najszybciej po zbiorze, aby nie straciły cennych substancji aktywnych. Czas zbioru oraz warunki suszenia wpływa na jakość surowca oraz zawartość substancji aktywnych. W wielu kulturach zbieraniu ziół towarzyszą złożone rytuały, które wynikają z tradycji, zapewniając jednocześnie zbiór ziół w najkorzystniejszym momencie. Większość ziół zbiera się w trakcie kwitnienia, najczęściej latem.
Zioła powinno zbierać się w suche dni, po wyschnięciu rosy, wtedy, gdy są najbardziej dojrzałe. Przeważnie zebrany surowiec suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu o temp. 20-32 °C. Najczęściej zioła suszy się w ciągu 5-6 dni, jednak nasiona potrzebują więcej czasu.
Nasiona i większość typów kory zbiera się wczesną jesienią. Nasiona zbiera się zwykle jesienią, gdy są dojrzałe. Wówczas obcina się torebki nasienne z ok. 15-20 cm łodygi, wiąże się w małe pęczki i suszy zawieszone łodygami do góry nad tacką wyłożoną papierem. Po wyschnięciu dojrzałe nasiona opadają na tackę.
Korzenie wykopuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu myje się je i kroi na drobne kawałki, a następnie suszy.
Liście krzewów wiecznie zielonych zbiera się w dowolnym momencie w miarę potrzeby.
Kwiaty zbiera się, gdy są w pełni rozwinięte. Najczęściej zbiera się je rano, po opadnięciu rosy, kiedy kwiat jest otwarty.
Ziele i liście- duże liście zbiera się pojedynczo. Małe listki lepiej suszyć z łodygami. Ziele zbieramy przed lub po okresie kwitnienia.
Wczesną wiosną zbiera się korzeń mniszka, liście pokrzywy,
Późną wiosną zbiera się:
Ziele w trakcie kwitnienia: fiołek wonny
Kwiaty: podbiał, pierwiosnek, bez czarny
I połowa lata:
Ziele i liście przed kwitnieniem: arcydzięgiel, kocia mięta, rzepik, przytulia, mniszek, koper ogrodowy, koper włoski, złocień maruna, czosnek, hyzop, przywrotnik, melisa, serdecznik, pietruszka, mięta, babka lancetowata, szałwia, pokrzywa, szczaw, szałwia, szanta
Kora w trakcie kwitnienia: kalina koralowa
Kwiaty: ogórecznik, rumianek, lipa, nagietek, dziurawiec
II połowa lata:
Ziele w trakcie kwitnienia: bratek, majeranek, prawoślaz, nostrzyk, wiązówka błotna, tasznik, bylica pospolita, tarczyca, tymianek, sałata jadowita, werbena, bukwica, krwawnik, piołun
Kwiaty: chmiel, lawenda, dziewanna
Liście po kwitnieniu: ogórecznik, pierwiosnek, podbiał, kozieradka, miodunka, fiołek wonny
Jesień
Korzenie, bulwy, kłącza: arcydzięgiel, pluskwica sercolistna, łopian, żywokost, pierwiosnek, oman, czosnek, gorzknik, lubczyk, prawoślaz, kozłek, mydlnica, pięciornik kurze ziele, chaber bławatek
Nasiona, owoce: seler, koper, bez, kozieradka, głóg, lubczyk
Literatura
Penelope Ody; Zioła w domu; Świat książki 1996r., str. 54
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.