- Zbieranie ziół- jak i kiedy zbierać zioła?
Zbieranie ziół- najważniejsze informacje
Zbiór ziół należy przeprowadzić w odpowiednim momencie, co gwarantuje wysoką jakość zebranego surowca. Od razu po zbiorze zioła trzeba oddać obróbce, aby nie straciły swoich cennych właściwości. Co więcej odpowiedni termin zbioru warunkuje wysoką zawartość substancji aktywnych. W wielu kulturach zbieraniu ziół towarzyszą złożone rytuały, które wynikają z tradycji, zapewniając jednocześnie zbiór ziół w najkorzystniejszym momencie. Większość ziół zbiera się w trakcie kwitnienia, najczęściej latem.
Rośliny zielarskie powinno zbierać się w suche dni, po wyschnięciu rosy, wtedy, gdy są najbardziej dojrzałe. Przeważnie zebrany surowiec suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu o temp. 20-32 °C. Najczęściej zioła suszy się w ciągu 5-6 dni, jednak nasiona potrzebują więcej czasu.
Zbieranie ziół- jakie części rośliny można zbierać
- Nasiona zbiera się wczesną jesienią, gdy nasiona są dojrzałe. Wówczas obcina się torebki nasienne z ok. 15-20 cm łodygi, wiąże się w małe pęczki i suszy zawieszone łodygami do góry nad tacką wyłożoną papierem. Po wyschnięciu dojrzałe nasiona opadają na tackę.
- Korę zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek, zanim rośliny puszczą soki
- Korzenie wykopuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu myje się je i kroi na drobne kawałki, a następnie suszy.
- Liście z krzewów wiecznie zielonych zbiera się w dowolnym momencie w miarę potrzeby.
- Kwiaty zbiera się, gdy są w pełni rozwinięte. Najczęściej zbiera się je rano, po opadnięciu rosy, kiedy kwiat jest otwarty.
- Ziele i liście- duże liście zbiera się pojedynczo z kolei małe listki lepiej suszyć z łodygami. Ziele zbieramy przed lub po okresie kwitnienia. Ostrymi nożyczkami lub nożem obcina się ziele około 10 cm nad ziemią.
Zbieranie ziół- kiedy jest najlepszy czas?
Wczesną wiosną zbiera się korzeń mniszka, liście pokrzywy,
Późną wiosną zbiera się:
- Ziele w trakcie kwitnienia: fiołek wonny
- Kwiaty: podbiał, pierwiosnek, bez czarny
I połowa lata:
- Ziele i liście przed kwitnieniem: arcydzięgiel, kocia mięta, rzepik, przytulia, mniszek, koper ogrodowy, koper włoski, złocień maruna, czosnek, hyzop, przywrotnik, melisa, serdecznik, pietruszka, mięta, babka lancetowata, szałwia, pokrzywa, szczaw, szałwia, szanta
- Kora w trakcie kwitnienia: kalina koralowa
- Kwiaty: ogórecznik, rumianek, lipa, nagietek, dziurawiec
II połowa lata:
- Ziele w trakcie kwitnienia: bratek, majeranek, prawoślaz, nostrzyk, wiązówka błotna, tasznik, bylica pospolita, tarczyca, tymianek, sałata jadowita, werbena, bukwica, krwawnik, piołun
- Kwiaty: chmiel, lawenda, dziewanna
- Liście po kwitnieniu: ogórecznik, pierwiosnek, podbiał, kozieradka, miodunka, fiołek wonny
Jesień
- Korzenie, bulwy, kłącza: arcydzięgiel, pluskwica sercolistna, łopian, żywokost, pierwiosnek, oman, czosnek, gorzknik, lubczyk, prawoślaz, kozłek, mydlnica, pięciornik kurze ziele, chaber bławatek
- Nasiona, owoce: seler, koper, bez, kozieradka, głóg, lubczyk
Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1996r., str. 54
- Podobne artykuły
Rośliny lecznicze zbierane zimą
Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy
Jakie zioła zbiera się w maju?
Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.
Jakie zioła zbiera się w listopadzie
Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.