Najnowsze artykuły

Absyntyzm- zielone szaleństwo

Absyntyzm- zielone szaleństwo

Absyntyzm- zielone szaleństwo Absyntyzm- definicja W XIX wieku, kiedy modne było spożywanie w dużych ilościach absyntu opisano zjawisko, które określono mianem absyntyzm. Pojęcie to odnosi

Trawy młodych zbóż

Trawy młodych zbóż i ich właściwości

Trawy zbóż posiadają ogromną moc i są skarbnicą składników odżywczych, zyskują coraz większą popularność dzięki niezwykłym właściwością. Sprawdź, dlaczego warto po nie sięgać

Kwas foliowy- rola w organizmie

Kwas foliowy- rola w organizmie

Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B i pomaga organizmowi w tworzeniu nowych komórek, zapobiega wadom wrodzonym, może zapobiegać depresją

Czarnuszka w kuchni

Czarnuszka w kuchni

Czarnuszka to wszechstronna przyprawa, którą możemy wykorztystać w kuchni w wielu potrawach. Pasuje do dań mięsnych i warzywnych

Nasiona jako superfood

Zdrowe nasiona- superfood

Nasiona to bogactwo składników odżywczych, które gwarantuje wsparcie całego organizmu, dlatego zasługują na miano superfood

Ocet- rodzaje i zastosowanie

Ocet rodzaje i zastosowanie

Ocet rodzaje i zastosowanie Ocet- co to jest? Ocet to zazwyczaj 4- 10% roztwór kwasu octowego z wodą. Aby uzyskać ocet niezbędny jest proces fermentacji

miejsce na reklamę

Zioła zbierane zimą

Okres zimy to dla wielu roślin okres odpoczynku. Stąd też ilość ziół czy roślin zbieranych zimą jest bardzo ograniczona. Jednym z najpopularniejszych surowców w zimowym okresie jest jałowiec, którego owoce są nie tylko surowcem leczniczym, ale także przyprawowym. Zimą często zbiera się igły czy gałązki drzew iglastych, które można wykorzystać do inhalacji, kąpieli, domowych maści czy herbatek wzmacniających. Innym popularnym zimowym surowcem jest jemioła, choć jej zbór nie należy do najłatwiejszych, bo rośnie ona często wysoko na drzewach. Choć na dworze pogoda często nie zachęca do wyjścia na dzikich krzewach wciąż można spotkać owoce, które po przemrożeniu mają przyjemny kwaskowy smak i z powodzeniem można je wykorzystać w kuchni. W przypadku lżejszych zim można pokusić się o pozyskiwanie kłączy i korzeni niektórych roślin, z kolei późną zimą, gdy drzewa zaczynają puszczać soki zbiera się korę. Tutaj jednak warto wiedzieć, że z niektórych krzewów i drzew korę można zbierać tylko i wyłącznie z roślin przeznaczonych na ścinkę.




Zioła zbierane zimą

  • Jałowiec a w zasadzie szyszkojagody tej rośliny wykazują silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany głównie do produkcji ginu oraz jako przyprawa do dziczyzny. Jałowiec doskonale wpływa na układ pokarmowy, ale nie można przesadzić z jego ilością, bo może podrażnić. Dawniej igły i gałązki jałowca stosowano do okadzania pomieszczeń w czasie zarazy.
  • Świerk pospolity- jego aromatyczne gałązki zawierają substancje lotne i eteryczne, które mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest to surowiec stosowany głównie przy infekcjach dróg oddechowych. Herbatki świerkowe zalecane są także w stanach zapalnych układu pokarmowego i moczowego. Z igliwia świerkowego sporządza się maści o działaniu przeciwbólowym do stosowana przy reumatyzmie i nerwobólach.
  • Jemioła– jest pasożytem oraz rośliną leczniczą. Wyciągi z jemioły mają zastosowanie w leczeniu niewydolności krążenia, miażdżycy, cukrzycy. Z owoców jemioły z kolei można sporządzić maść na odmrożenia.
  • Gwiazdnica pospolita- jest jedną z nielicznych roślin, które przetrzymują mrozy. Można ją spotkać wszędzie. Ziele gwiazdnicy w zasadzie w całości można wykorzystać jako dodatek w kuchni, który dostarczy nam wiele naturalnych witamin. Ziele gwiazdnicy może być pomocne w oczyszczaniu organizmu, doskonale wspomaga także układ pokarmowy.
  • Przytulia pospolita– jej świeże pędy można znaleźć pod zeschniętą trawą. To roślina, która wspomaga oczyszczanie nerek, trzustki i wątroby. Ma ona zastosowanie w leczeniu chorób układu limfatycznego.

 

Nasiona zbierane zimą

  • Dzika marchew– jej zwiędłe baldachy układają się w charakterystyczny sposób, więc bardzo łatwo wypatrzeć ją. Zapach nasion dzikiej marchwi jest bardzo charakterystyczny- ziemisto- korzenny. Nasiona te zawierają błonnik, kwasy omega-3, witaminy i minerały. Można je wykorzystać jako dodatek do marynat mięsnych, pasztetów warzywnych, zup. Sporządza się z nich słodkawą herbatkę. Nasiona dzikiej marchwi świetnie wpływają na pracę mózgu, wzmagają koncentrację, poprawiają samopoczucie i łagodzą stres.
  • Wiesiołek dwuletni– jego nasiona są bogate w kwasy omega- 3, pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. W lecznictwie populary jest olej z nasion wiesiołka.

 

Owoce zbierane zimą

  • Dzika róża oraz róża pomarszczona– krzewy obu gatunków róż porastają pola i przydroża. Ta znana każdemu roślina jest skarbnicą witaminy C tak potrzebnej w okresie zimowym. Ponadto owoce dzikiej róży wzmacniają organizm, działają przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo.
  • Jarzębina– pospolita roślina w parkach i lasach. Owoce jarzębiny wspomagają układ trawienny, korzystnie wpływają na pracę wątroby i woreczka żółciowego. Dzięki temu, że zawierają dużo witamin, których brakuje w zimowej diecie doskonale wzmacnia organizm. Ważne: Owoców jarzębiny nie spożywa się na surowo!
  • Śliwa tarnina– owoce śliwy tarniny działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dawniej były podawane jako środek na biegunki. Owoce zbierane szczególnie po przymrozkach stają się smaczniejsze.
  • Rokitnik– to kolejny owoc o wysokiej zawartości witaminy C, ponadto zawiera ponad 190 substancji bioaktywnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Ponadto zimą można zbierać owoce: berberysu, głogu, kaliny, borówki brusznicy

 

Korę z drzew zimą zbiera się z kruszyny, kaliny, kasztanowca, jesionu wierzby białej i brzozy.
Pod koniec zimy można także pokusić się o zbieranie pączków roślin. Wśród najczęściej zbieranych pączków można wymienić pączki brzozy, buka, czarnej porzeczki, sosny, czarnej topoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzikie rośliny w grudniu, przewodnik dla początkujących zbieraczy; Vol. 12; Kasia z Sianko

https://sekrety-zdrowia.org/ziola-zbierane-zimy/ (01.01.2023)




Ziołą w październku

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Majowe zioła

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Warzywa i owoce sezonowe w maju

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

Estragon- ciekawostki o bylicy głupich

Estragon- ciekawostki. Estragon nazywany również bylicą głupich to zioło znane w środkowej i północnej Azji oraz w Ameryce Północnej. Jego nazwa związana jest ze smokami, prze d którymi roślina miała chronoć

Kwas foliowy

Kwas foliowy najlepsze źródła w diecie

Kwas foliowy- naturalne źródła w diecie Kwas foliowy – źródła w diecie Kwas foliowy nazywany również witaminą B9 lub B11 pełni w organizmie człowieka wiele

Koler creative
miejsce na reklamę
miejsce na reklamę