Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Zioła w ciąży- to musisz wiedzieć

Wiele ziół, które stosujemy na co dzień może mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre zioła mogą doprowadzić do nadmiernych skurczów macicy, działać poronnie, przyspieszać poród lub zwiększać ciśnienie krwi. Każda z tych sytuacji może okazać się niebezpieczna zarówno dla mamy jak i nienarodzonego dziecka. Są także zioła i przyprawy, które mogą działać na płód genotoksyczne. Dlatego każda przyszła mama powinna się zastanowić nad tym co przyjmuje w trakcie trwania ciąży.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że każda ciąża przebiega inaczej i spożywanie różnych produktów może różnie wpływać na przyszłą mamę. I to, że jakiś produkt czy zioło spożywanie w niewielkich ilościach i z umiarem nie będzie miało wpływu na przebieg ciąży, to nadmierna ilość może okazać się szkodliwa. Więc przyszłe mamy pamiętajcie- wszystko z umiarem!




Zioła w ciąży- tych ziół lepiej nie używać

  •  Tymianek, rozmaryn– to popularne zioła przyprawowe stosowane w schorzeniach górnych dróg oddechowych. O ile stosowanie tymianku czy rozmarynu w niewielkich ilościach jako przyprawy nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa, to większe dawki mogą negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód.
  • Szałwia lekarska– posiada właściwości antyseptyczne, jest często składnikiem tabletek na ból gardła i płukanek do ust. Ziele szałwii pomimo korzystnego wpływu na nasze zdrowie jest silnym stymulatorem. Stosowanie większych ilości szałwii może spowodować poronienie lub wywołać przedwczesny poród. Szałwii powinny także unikać mamy, które karmią piersią, ponieważ ziele to hamuje laktację.
  •  Piołun– jest to gorzkie zioło, które jest pomocne w problemach żołądkowych. Piołun jest ziołem o dość silnym działaniu i już niewielkie jego ilości mogą pobudzać skurcze macicy, tym samym powodując poronienie. Dawniej piołun był stosowany jako zioło aborcyjne oraz może działać neurotoksycznie na płód.
  • Aloes– aloes wykazuje wielokierunkowy wpływ na nasz organizm, często stosuje się suplementy diety zawierające aloes przy zaparciach. Jednak nie powinny go przyjmować przyszłe mamy, ponieważ aloes pobudza skurcze macicy, może tym samym spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Liście aloesu działają także gonotoksycznie na płód.
  • Kora kruszyny, korzeń rzewienia, liście senesu– to znane środki na przeczyszczenia, często dostępny w suplementach diety. Stosowane zwłaszcza w I trymestrze ciąży mogą działać genotoksycznie na płód.
  •  Liście maliny– są środkiem, który w dawnych czasach był stosowany jako środek ułatwiający poród. Jednak nie wolno stosować liści malin na własną rękę, bo może to prowadzić do wywołania przedwczesnego porodu. Ponadto picie naparu z liści malin może okazać się niebezpieczne w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, ciąży mnogich, wcześniejszego porodu, porodu przez cesarskie cięcie, krwawienia z dróg rodnych, nadciśnienia u przyszłej mamy.
  • Kozieradka– to popularna, szczególnie w Azji przyprawa. W większych dawkach kozieradka może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy i przedwczesnego porodu.
  • Miłorząb japoński– częste spożywanie gingko może wywołać u ciężarnych krwawienia i krwotoki.
  • Papryka– może doprowadzić do przedwczesnego porodu, poprzez wywołanie skurczów macicy
  • Żeń- szeń– może doprowadzić do wad rozwojowych u dziecka
  &nbsp Według klasyfikacji ESCOP do ziół, które są niebezpieczne w czasie ciąży należą także: liść mącznicy, kłącze krzyżownicy zwyczajnej, korzeń lukrecji, olejek anyżowy, liść boldo, kłącze pluskwicy, olejek koperkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łuczak A., Nowak M., Szałek E.; Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży; Farmacja Współczesna 2017, 10;str. 140-146

https://www.hellozdrowie.pl/ziola-zakazane-w-ciazy-nie-pij-nie-popelnij-bledu/ (11.02.2021)

https://plodnosc.pl/swiadome-9-miesiecy-ziola-zakazane-w-ciazy/ (11.02.2021)




Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Jak przygotować olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…

E 129 Czerwień allura Barwnik spożywczy

Czerwień allura E 129 to barwnik azowy, który jest wykorzystywany do barwienia wyrobów cukierniczych, słodyczy, lodów. Jest to barwnik sysnetyczny, którego lepiej unikać

Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie

Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……