- Ogórek siewny
Ogórek systematyka
Rząd: Dyniowce
Rodzina: Dyniowate
Rodzaj: Ogórek
Nazewnictwo
Łacińska: Cucumis sativus
Angielska: Cucumber
Niemiecka: Gurke
Ogórek występowanie
Ogórek pochodzi z południa Europy. Obecnie występuje na całym świecie.
Odmiany
Skórka ogórka w zależności od odmiany może mieć barwę od mlecznobiałej do ciemnozielonej, przy czym z wiekiem staje się żółta do pomarańczowej. Powierzchnia ogórka także może się różnić. Niektóre ogórki są gładkie inne pokryte są bruzdami, a jeszcze inne mogą być pokryte włoskami.
Ogórki możemy podzielić na 2 grupy:
- Ogórki szklarniowe– najbardziej popularne z gładką ciemnozieloną skórką
- Ogórki gruntowe– posiadają charakterystyczną chropowatą skórkę pokrytą włoskami i są idealne do kiszenia
Historia
Ogórek pochodzi ze starożytnego Iranu, gdzie był znany już 7000 lat temu. Król Francji Ludwik XIV jako pierwszy zapoczątkował hodowlę szklarniową ogórka.
Ogórek- składniki mineralne
W 90% ogórki składają się z wody. Ponadto są źródłem witamin: A, C, K oraz witaminy z grupy B i kwas foliowy. Warzywa te dostarczają wiele cennych związków jak: polifenole, flawonole, flawonoidy, kwasy organiczne. Ogórki dostarczają wiele minerałów, m. in. magnez, potas, krzem siarka, mangan, fosfor, wapń.
Co ważne nie należy spożywać ogórka z pomidorem, gdyż enzym askorbinowy, który zawiera ogórek, rozkłada witaminę C zawartą w pomidorze.
OGÓREK DZIAŁANIE LECZNICZE
- Ogórki mają mało kalorii dzięki czemu są polecane osobom chcącym zrzucić kilka kilogramów
- Dodatkowo poprawiają przemianę materii i zapobiegają zaparciom
- Ogórki wspomagają pracę trzustki zwiększając produkcję insuliny, pomagają zatem regulować poziom cukru we krwi
- Warzywo to reguluje poziom ciśnienia krwi, obniża poziom cholesterolu
- Ogórki pomagają oczyścić organizm z toksyn. Spożywane regularnie mogą przyczynić się do rozpuszczenia i wydalenia kamieni nerkowych. Ponadto zmniejszają ilość kwasu moczowego we krwi, wspomagając tym samym pracę nerek
- Okłady ze świeżych plastrów ogórka łagodzą poparzenia słoneczne
- Ogórek ma działanie przeciwzapalne, a okłady z tego warzywa zmniejszają opuchlizny
- Dzięki obecności związków krzemu i siarki ogórki wpływają pozytywnie na wygląd skóry i paznokci oraz wspomagają porost włosów
- Sok z ogórka pomaga leczyć dziąsła oraz odświeża oddech
- Posmarowanie opryszczki czy miejsc ukąszeń po owadach sokiem z ogórka pozwala złagodzić ból
- Ogórki utrzymują odpowiednie nawodnienie organizmu
Ogórki są cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Jednak prawdziwą skarbnicą dla zdrowia są ogórki kiszone.
Kiszone ogórki stosuje się w nadkwaśności i owrzodzeniach żołądka i jelit. Z kolei sok z koszonych ogórków ma zastosowanie w leczeniu robaczycy jelitowej- szczególnie owsików u małych dzieci. Kiszenie powoduje, że zwiększa się ilość witaminy C, a powstałe w procesie kiszenia bakteria są naturalnym probiotykiem.
NATURALNE KOSMETYKI
Ogórki od wieków były wykorzystywane do poprawiania wyglądu skóry. Obecnie są polecane dla każdego rodzaju skóry. Ogórki wykorzystuje się do produkcji maseczek, toników, balsamów czy szamponów do włosów. Maseczki z plasterków ogórka czy wyciśnięty sok ze świeżego ogórka wybiela skórę, wygładza zmarszczki, łagodzi podrażnienia naskórka, ściąga rozszerzone pory skóry. Wyciąg z ogórka ma działanie lekko ściągające oraz oczyszczające, dlatego możemy go znaleźć w wielu kremach dla osób z cerą tłustą lub mieszaną. Ogórki wykorzystuje się w łagodzeniu oparzeń słonecznych, usuwaniu przebarwień skóry. Maseczka z ogórków działa oczyszczająco na skórę.
Sok z ogórka można wykorzystać jako tonik do przemywania twarzy. Robiąc okłady z ogórka można przynieść ulgę zmęczonym oczom.
Ogórek działanie niepożądane
Dla delikatnych żołądków świeże ogórki mogą być ciężko strawne. Jeżeli będą młode i jeszcze niedojrzałe mogą doprowadzić do wzdęć i gazów. W przypadku popicia surowego ogórka wodą z solą może dojść do skurczów żołądka i zparć.
Ciekawostki
Według rankingu Environmental Working Group ogórki należą do 12 najbardziej skażonych produktów żywnościowych oraz znajdują się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o zawartość pestycydów. Dlatego wybierajmy ogórki ekologiczne!!
Dugliss- Wasselmann S., Gregg S.; Herbal remedies made simple; Fair Wins, str. 59
Gawłowska A.; Atlas warzyw; Wydawnictwo SBS, Warszawa 2018, str. 108- 109
Górnicka J.; Leki z ogrodu; AWM, Warszawa 2012, str. 84-85
Rybak D., Rośliny lecznicze atlas; Wyd. Arkady, Warszawa 1993, str. 190
http://faktydlazdrowia.pl/ogorki-14-wlasciwosci-zdrowotnych-dla-ktorych-warto-zwrocic-na-nie-uwage/
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/08/23/health-benefits-cucumbers.aspx
http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_ogorek.html
https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Og%C3%B3rek
Dane ze stron: (26.02.2019)
- Podobne artykuły
Cukinia (łac. Cucurbita pepo) właściwości
Cukinia —jakie posiada właściwości? dlaczego warto ją jeść? To warzywo jest bogate w witaminę C. Zawiera też karoten i witaminy z grupy B
Fasola zwyczajna łac. Phaseolus vulgaris
Fasola zwyczajna (łac. Phaseolus vulgaris) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny bobowatych. To roślina uprawiana na całym świecie w wielu odmianach
Poznaj rośliny dyniowate
Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.
Soja warzywna- łac. Glycine max
Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza