- Odwodnienie organizmu- objawy i skutki
Czym jest odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu to najogólniej mówiąc utrata wody i elektrolitów przez organizm. Dlaczego jest takie niebezpieczne? Otóż ludzkie ciało składa się w większości z wody, która stanowi ok. 70% (u niemowląt nawet 80%). Woda jest niezbędna w większości procesów zachodzących w naszym organizmie. Pamiętaj, że każda komórka ciała potrzebuje wody do prawidłowej pracy -wpływa na prawidłowe nawilżenie stawów i oczu, utrzymanie zdrowej skóry i błon śluzowych oraz ułatwia prawidłowe trawienie. Woda jest niezbędna do prawidłowego oczyszczania organizmu z toksyn. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie wody i dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, szczególnie w upalne dni. Już niewielki ubytek wody niesie za sobą ogromne szkody dla organizmu.
Utrata wody a odwodnienie
Nasz organizm najwięcej wody traci poprzez oddawanie moczu. Jednak w upalne dni dużo wody tracimy przez pocenie się i parowanie. Przy temp. 30 st. C strata wody może wynieść nawet 0,5 l.
A co jeszcze powoduje odwodnienie?
Biegunka i wymioty, które zaburzają wchłanianie wody ze spożywanych pokarmów
Wzmożone pocenie w czasie upałów czy intensywnego treningu
Cukrzyca
Przyjmowanie leków moczopędnych, przeciwhistaminowych, obniżających ciśnienie krwi, przeciwpsychotycznych, które wykazują silne działanie moczopędne
Jak nasze ciało reaguje na odwodnienie?
Pierwszym objawem odwodnienia jest wzmożone pragnienie oraz suchość skóry. Skóra wokół ust staje się lepka i sucha. Jeżeli nie uzupełnimy odpowiednio szybko płynów pojawia się rozdrażnienie, senność i problemy z koncentracją. Kolejne objawy odwodnienia to bóle głowy, zaparcia, zawroty głowy, brak łez podczas płaczu, skurcze mięśni. w pewnym momencie nerki zatrzymują część wody w organizmie, przez co oddajemy rzadziej mocz i jest on ciemno żółty. Świadczy to o dość dużym odwodnieniu.
Jakie skutki niesie odwodnienie organizmu?
Na brak wody szczególnie wrażliwy jest układ nerwowy oraz mózg, który składa się w 80% z wody. Osoby odwodnione często czują się splątane i zagubione. Przy dużym odwodnieniu pojawiają się drgawki, omdlenia, ataki padaczki, a nawet śpiączka.
Zbyt rzadkie oddawanie moczu może prowadzić do ostrej niewydolności nerek.
Przy odwodnieniu często pojawia się udar. Kiedy mało pijemy, zwłaszcza w upalne dni nasza krew zagęszcza się co niesie konsekwencje dla całego układu sercowo- naczyniowego. Ponadto w gęstej krwi częściej tworzą się skrzepy, które przedostają się do mózgu i są przyczyną wystąpienia udaru.
Kto jest szczególnie narażony na odwodnienie organizmu?
Najbardziej narażone na odwodnienie są niemowlęta i małe dzieci. Kolejną grupą, wśród której obserwuje się częste odwodnienie to osoby starsze, ponieważ z wiekiem zmniejsza się odczuwanie pragnienia. Starsze osoby często też nie pamiętają, żeby często pić.
Na odwodnienie szczególnie narażone są osoby uprawiające wspinaczkę wysokogórską. Ciśnienie na dużych wysokościach powoduje zwiększone pocenie się i przyspieszenie oddechu. Zwiększona wymiana gazowa powoduje, że organizm traci więcej pary wodnej.
Sportowcy intensywnie trenujący lub biorący udział w maratonach, triathlonach są w grupie osób zagrożonych odwodnieniem. Im dłuższy trening tym więcej wody traci organizm.
Osoby chorujące na nerki, cukrzycę, mukowiscydozę czy zmagające się z zaburzeniami pracy gruczołów nadnerczy też są bardziej podatni na odwodnienie.
Jak zapobiegać odwodnieniu
Aby zapobiec odwodnieniu należy uzupełnić płyny, gdy tylko odczuwamy pragnienie. W upalne dni lub podczas sportowego treningu zawsze należy mieć przy sobie butelkę z wodą.
Co pić aby się nie odwodnić?
Najlepszym napojem zapobiegającym odwodnieniu jest czysta woda. Jeżeli zwykła woda nam nie smakuje można do niej dodać cytrynę, miętę. Zamiast wody można wybrać soki warzywno- owoce, ale trzeba uważać, żeby nie zawierały zbyt dużo owoców, które są źródłem fruktozy. Jest to szczególnie ważne u osób cierpiących na cukrzycę i choroby serca.
Ciekawym napojem, który nawodni i uzupełni minerały i aminokwasy jest woda kokosowa. Jest to świetny napój dla osób intensywnie ćwiczących, szczególnie zalecany po treningach typu cardio.
- Podobne artykuły
Odwodnienie organizmu- skutki i objawy
Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
Atopowe zapalenie skóry u dzieci przyczyny, objawy i leczenie. Charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy i bardzo nasilony świąd skóry,
Jak wspomóc trawienie u dzieci
Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie