- Teff czyli miłka abisyńska
Miłka abisyńska (łac. Eragrostis abyssinica) znana też jako trawa abisyńska, teff, tef należy do rodziny wiechlinowatych. Miłka abisyńska jest zaliczana do pseudozbóż.
Roślina ta pochodzi z Afryki, gdzie była uprawiana 8000 lat temu. Miłka abisyńska jest znana także w Indiach i Australii.
Osiąga około 1 m wysokości i kończy się 40 cm kłosowatą wiechą, w której znajdują się drobne nasiona. Do tej pory zboże to stanowi podstawę wyżywienia ludności afrykańskiej. Największe uprawy miłki znajdują się w Etiopii.
UPRAWA TEFF
Miłka abisyńska jest rośliną dość łatwą w uprawie, odporną na choroby oraz działanie niskich temperatur. Doskonale radzi sobie podczas suszy, znosi duże nasłonecznienie.
ODMIANY TEFF
W sklepach można spotkać teff w kolorze białym, czerwonym i brązowym. Im ciemniejsza odmiana tym bardziej orzechowy smak.
ZASTOSOWANIE TEFF
Z miłki abisyńskiej produkuje się mąkę oraz płatki. W Etiopii to także produkt to przyrządzania tradycyjnych dań, placków a nawet alkoholu.
Jego ziarna mogą być przechowywane przez dość długi czas, jej ziarna są odporne na jełczenie czy zagnieżdżanie się szkodników.
TEFF W KUCHNI
W diecie wegetariańskiej miłka pełni rolę cennego źródła białka. Zboże to ma drobne ziarenka i aby uzyskać mąkę mieli się całe ziarna, a więc jest to produkt pełnoziarnisty. Mąka pozyskana z ziaren miłki abisyńskiej jest stosowana do pieczenia chleba na zakwasie, świetnie nadaje się do naleśników czy ciast.
Czas gotowania ziaren wynosi 10-20 minut i z powodzeniem mogą być zamiennikiem kasz czy ryżu. Płatki z miłki po zalaniu ciepłym mlekiem pęcznieją tworząc kremową konsystencję. Można je wykorzystać do zagęszczania zup i sosów. Płatki mogą być także dodawane do koktajli, przetworów mlecznych i owocowych smoothies.
Prażone nasiona teff mogą być uzupełnieniem sałatek warzywnych.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
Miłka abisyńska jest źródłem wielu minerałów jak: cynk, magnez, fosfor, żelazo, wapń, miedź, mangan. Zawiera także dużo błonnika i dostarcza witaminy z grupy B oraz witaminę C, A, E, K. Ziarna miłki zawierają cenne aminokwasy: lizynę, metioninę, walinę i cysteinę
TEFF A GLUTEN
Teff jest zaliczane do zbóż bezglutenowych, które mogą spożywać osoby cierpiące na celiakię i nietolerancję glutenu.
DZIAŁANIE ZDROWOTNE
Dzięki dużej zawartości błonnika zboże to poprawia perystaltykę jelit. Ponadto chroni przed niedokrwistością. Zapobiega pojawieniu się nadciśnienia tętniczego i chorób serca, a także obniża poziom cholesterolu. Miłka abisyńska ma niski indeks glikemiczny, stąd jest polecana cukrzykom. Duża zawartość witamin z grupy B oraz cynku i magnezu sprawia, że zboże to korzystnie wpływa na układ nerwowy.
- Podobne artykuły
Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże
Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…
Co to jest samopsza
Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.
Pszenica- płaskurka i jej właściwości
Płaskurka to odmiana pszenicy, która przeżywa ostatnio swój renesans. Płaskurka wykazuje się wysoką wartością odżywczą i z jest alternatywą dla pszenicy
Proso zwyczajne pradawne odmiany zbóż
Proso zwyczajne (łać. Panicum miliaceum) jest zaliczane do pradawnych zbóż. Proso posiada niezwykłe właściwości odżywcze i lecznicze.