Jęczmień zwyczajny- łac. Hordeum vulgare

należy do zbóż z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi ze strefy umiarkowanej półkuli północnej. Jest to zboże jednoroczne, osiągające 1 m wysokości, posiada wielorzędowe kłosy, a ich okładka się nie kruszy. Obejmuje około 25 gatunków. Zboże to należy do najstarszych roślin uprawnych na świecie. Roślina ta znana była w okresie neolitu i prawdopodobnie była uprawiana 7000 lat p.n.e. Egipcjanie, Grecy oraz ludy Mezopotamii wykorzystywali jęczmień do wypiekania chleba, produkcji kasz oraz napojów piwnych. Do Polski zboże to przywędrowało ok. II w. p.n.e. Po II wojnie światowej zboże stanowiło w Polsce znaczną część powierzchni zasiewów- głównie na zachodnich i północnych krańcach kraju.

 

Uprawa

Roślina nie ma zbyt dużych wymagań w uprawie. Jęczmień ozimy najlepiej jest wsiewać po roślinach strączkowych lub zbożach jarych, natomiast jęczmień jary sadzi się po roślinach okopowych. W Polsce kwitnie w czerwcu i lipcu. Zboże to często zarasta chwastami i jest podatne na choroby grzybowe. Obecnie jęczmień jest uprawiany w formie jarej i ozimej na całym świecie, a jego uprawa powoli wzrasta. Największym producentem jęczmienia na świecie jest Rosja.
Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jęczmień- wartość odżywcza

Jęczmień jest bogaty w sole cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, potasu, selenu, sodu, wapnia i żelaza. To także doskonałe źródło błonnika, który stanowi podstawę w profilaktyce chorób dietozależnych. Zboże to zawiera także szeroki wachlarz witamin- w tym łatwo przyswajalnych witamin z grupy E. Ponadto ziarno jęczmienia zawiera wiele związków bioaktywnych jak: flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole roślinne.

 

Wpływ na zdrowie

 • Obniża ciśnienie krwi
 • Obniża poziom cholesterolu
 • Zawarty w jęczmieniu potas zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca
 • Cholina zawarta w jęczmieniu pomaga przy bezsenności oraz usprawnia pamięć
 • Selen zawarty w jęczmieniu wspomaga pracę wątroby oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii
 • Błonnik zawarty w jęczmieniu pomaga w walce z nadwagą i otyłością
 • Spożywanie jęczmienia poprawia kondycję skóry i włosów
 • Minerały zawarte w jęczmieniu zapewniają prawidłową mineralizację kości i są niezbędne w profilaktyce osteoporozy
 • Wspomaga produkcję kolagenu

 

Jęczmień- jako żywność funkcjonalna

Ze względu na dużą zawartość witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów ziarno jęczmienia  można zaliczyć do żywności funkcjonalnej. Zboże to zawiera znacznie mniej tłuszczu i kalorii w porównaniu z innymi zbożami, a zawiera przy tym spore ilości błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 

Jęczmień a gluten

Jęczmień zawiera stosunkowo niewielkie ilości glutenu. A więc osoby cierpiące na celiakię oraz nadwrażliwość na gluten powinny unikać produktów jęczmiennych. Aby zmniejszyć ilość glutenu w ziarnach jęczmienia można umożliwić kiełkowanie ziaren lub poddać je procesowi fermentacji.

 

Zastosowanie

 • Jest wykorzystywany głównie do wytwarzania słodu stosowanego do produkcji piwa
 • Z nasion wytwarza się kasze, otręby oraz mąkę
 • Jest rośliną paszową
 • Z palonego ziarna jęczmienia wytwarza się kawę zbożową

 

Jak stosować jęczmień

Ziarno jęczmienia posiada lekko orzechowy smak. Przed ugotowaniem ziarna jęczmienia należy dokładnie opłukać pod bieżącą, zimną wodą. Jęczmień gotuje się w proporcji 1 części ziarna na 2 części wrzącej wody lub bulionu. Ziarno doprowadza się do wrzenia, a następnie gotuje na małym ogniu aż ziarna będą miękkie.

Kasza jęczmienna świetnie pasuje do zup czy gulaszu. Zboże to jest składnikiem owsianki bądź kaszek spożywanych w krajach arabskich. Zupa z jęczmienia jest spożywana w czasie ramadanu w Arabii Saudyjskiej. Ziarno jęczmienia jest też składnikiem tradycyjnego gulaszu żydowskiego.

 

Jak kupować jęczmień

Kupując jęczmień warto wybierać pełnoziarniste ziarna łuszczonego lub obłuskanego jęczmienia. Należy unikać perełkowanego, który w wyniku obróbki stracił większość cennych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże

Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…

Sorgo- łac. Soryghum Moench

Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Pradawne odmiany zbóż

Pradawne odmiany zbóż stają się coraz bardziej popularne. Do pradawnych zbóż można zaliczyć samopsze, płaskurkę oraz orkisz. Ziarna te…
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Owoce acai łac. Euterpe oleracea

Jagody acai wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Są doskonałym środkiem zwalczającym powstające w organizmie wolne rodniki,

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.