Imbir to ostra przyprawa kojarząca się głównie z kuchnią azjatycką. Można go jeść na surowo, suszony, kandyzowany lub marynowany.
W Polsce możemy kupić imbir w całości lub sproszkowany. Jednak każdy z nich będzie miał trochę inny smak i właściwości.
W Chinach świeży imbir marynuje się w occie lub sherry i podaje jako przekąskę lub dodatek do wielu dań. Chińczycy dodają imbir w plasterkach do mięsa, ryb, owoców morza. Z imbiru robi się też pastę do kurczaka czy innych mięs.
Surowy imbir doda świeżości produktom o mało wyrazistym smaku jak krewetki czy wieprzowina. Marynowany imbir jest dodatkiem do sushi. Jest dodawany także do marynat z dyni i ogórków.
Sproszkowany imbir będzie doskonałym dodatkiem do dań słodkich, ciast, sałatek owocowych czy pieczonych jabłek. Z suszonego imbiru piecze się ciasteczka imbirowe.
Sok imbirowy dodaje się do cukierków. Sok z imbiru zyskał uznanie jako dodatek do piwa.
Imbir wykorzystuje się w jako dodatek do herbat. Dodatek imbiru do zimnych napojów powoduje, że stają się one łatwiej strawne oraz bardziej orzeźwiające.
Aby kupić świeże kłącze imbiru należy zwrócić uwagę na skórkę kłącza. Powinna ona być napięta, o jasnej barwie, bez żadnych plam czy przebarwień. Ciemne i przesuszone kłącze będzie świadczyło o tym, że miąższ będzie łykowaty i zdrewniały.
Świeże kłącze imbiru przed zastosowaniem w kuchni należy obrać ze skórki. Najlepiej obierać łyżeczką ruchem od góry do dołu. Warto obierać taką ilość kłącza, którą w danym momencie potrzebujemy, aby pozostała część tak szybko nie wyschła.
Suszony imbir należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku. Natomiast świeże kłącze należy owinąć w papierowy ręcznik i włożyć do torebki, którą przechowuje się w lodówce. Tak przechowywany powinien zachować świeżość na kilka tygodni. Aby dłużej przechowywać kłącze imbiru warto jest zetrzeć kłącze na tarce i zasypać cukrem.
Kłącze imbiru jest składnikiem przyprawy curry. Nie powinno się go łączyć z ziołami, ponieważ kłócą się one z jego aromatem. Natomiast doskonale komponuje się z zielem angielskim, liściem laurowym, goździkami, gałką muszkatołową i pieprzem.
Imbir jest wykorzystywany w przemyśle cukierniczym, spożywczym, a także służy do produkcji likierów oraz napojów niealkoholowych. Służy również do aromatyzowania kompotów, grzanego wina.
Imbiru nie powinny stosować osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, mające podwyższone ciśnienie oraz niską krzepliwość krwi.
Przeczytaj także:
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.