Jak powstał ketchup-czyli krótka historia

Ketchup pochodzi z Chin i była to zaprawa wykonana z ryb. Przepis na ten popularny sos pomidorowy pochodzi prawdopodobnie z XVII w, chociaż według niektórych źródeł może pochodzić nawet i z wcześniejszych wieków.

Mieszanina marynowanych ryb i przypraw nazywana przez chińczyków „kee-chip” szybko zyskała wielu amatorów. Przepis na tą zaprawę zawędrował do Polinezji, Malezji, Singapuru, gdzie zachwyceni smakiem rybnej zaprawy angielscy podróżnicy postanowili  przywieźć przepis do Anglii. Tu z kolei próbowano do oryginalnego przepisu dodawać różne dodatki- orzechy, ogórki. Największe uznanie smakoszy kulinarnych zyskał chiński przepis z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Taką też wersję spróbował w Stanach Henri Heinz. Owa potrawa tak zainspirowała przedsiębiorcę, że w 1876 zaczął on produkować  najbardziej rozpoznawalny na świecie pomidorowy sos nazywany ketchupem. Tomato ketchup bardzo szybko stał się hitem nie tylko w USA, ale także na całym świecie. I chociaż dziś smakuje i wygląda inaczej niż jego prototyp, wiele osób nie wyobraża sobie ulubionych potraw bez tego pomidorowego dodatku.




Dlaczego jeść warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny być podstawą nasze diety. Spożywanie warzyw i owoców niesie za sobą dużo korzyści dla naszego zdrowia…

Rozgrzewające przyprawy idealne na zimę

Jesienią, kiedy za oknami robi się szaro, ponuro i zimno, warto sięgać po rozgrzewające przyprawy, które rozgrzeją, wzmocnią odporność, poprawią nastrój

Jak wybrać dobry ketchup- co mamy na sklepowych pułkach?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych ketchupów zarówno w szklanych słoiczkach jak i w plastikowych butelkach. W niektórych sklepach można znaleźć porcje ketchupu w tubkach od razu do wyciśnięcia.

Oprócz tradycyjnego ketchupu możemy spotkać także zieloną odmianę sosu pomidorowego.

 

Jaki skład powinien mieć  dobry ketchup?

Dobry ketchup składa się głównie z pomidorów. 100 g ketchupu powinno powstać  przynajmniej z 200 g pomidorów. Oprócz pomidorów w ketchupie powinny znaleźć się przyprawy, odrobina cukru oraz octu. W niektórych odmianach pomidorowego sosu znajdziemy także cebulę lub seler.

 

Jak wybrać dobry ketchup o najlepszym składzie?

Na sklepowych półkach znajdziemy ketchupy o przeróżnym składzie. Najważniejsza rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to ilość pomidorów z jakiej został wyprodukowany ketchup.

W większości marek produkujących ketchupy ilość użytych do produkcji ketchupu pomidorów wacha się od 161 do 196 g na 100 g ketchupu. Ale są też sosy gdzie ilość pomidorów wynosi więcej niż 200g. Oczywiście za taki ketchup zapłacimy odpowiednio więcej.

Ale uwaga są także producenci, którzy zamiast pomidorów produkują ketchup z przecieru. I tak np. Ketchup Tortex jest zrobiony jedynie z 37% przecieru pomidorowego!- Takich proudktów oczywiście unikamy.

Kolejnym składnikiem na który należy zwrócić uwagę jest cukier. Jest on koniecznym dodatkiem do sosu pomidorowego, podkreśla smak pomidorów. Tutaj warto zajrzeć do tabeli z wartościami odżywczymi. Tam producenci podają ile też węglowodanów (cukrów) zawiera 100 g produktu. Oczywiście im mniej tym lepiej.

Ale niektórzy producenci poszli na łatwiznę i zamiast cukru dodają do ketchupu syrop glukozowo-fruktozowy- który ostatnio nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Więc lepiej unikać takich produktów.

Następnie w składzie dobrego ketchupu powinien znaleźć się ocet spirytusowy, który podkreśla smak oraz konserwuje sos pomidorowy.

W ketchupie powinny znaleźć się przyprawy i przeciery z warzyw. Niestety producenci nie podają jakich używają przypraw.

W niektórych produktach możemy znaleźć także sól. Tutaj także trzeba zajrzeć do tabeli wartości odżywczych i zobaczyć ile też sodu fundują nam producenci ketchupu. Oczywiście im mniej tym lepiej.

Dodatki których należy się wystrzegać kupując dobry ketchup:

Skrobia modyfikowana– dodawana by ketchup miał odpowiednią konsystencję.
Aromaty– dobrze kiedy są naturalne, ale często pozostają nieokreślone.
Benzoesan sodu– wzmacniacz smaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Przepis na domowy ketchup Przepis na domowy ketchup Gęsty, czerwony i niezwykle smaczny ketchup to świetny dodatek do kanapek i nie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.