Tematy na blogu

Anyż gwiazdkowy w kuchni

Anyż gwiazdkowy- zastosowanie w kuchni

Anyż gwiazdkowy to popularna przyprawa, która jest wysuszonymi owcami wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Azji.

Owoc anyżu kształtem przypomina gwiazdkę (stąd nazwa), ma silny aromat i słodkawo korzenny smak. Gwiazdki anyżu można stosować w całości, wówczas ładnie wyglądają na daniach, można je także pokruszyć lub zmielić.

Anyż wykorzystuje się jako przyprawę, głównie w kuchni azjatyckiej i wietnamskiej, gdzie jest niezbędnym składnik wielu dań. Owoce anyżu wchodzą w skład chińskiej przyprawy pięciu smaków oraz indyjskiej garam masal.

Przyprawa ta świetnie pasuje do wołowiny, kurczaka czy kaczki. Drobno pokruszone owoce są niezbędnym dodatkiem do indyjskiego ryżu biryami. Zmielone owoce wykorzystuje się do ciast, deserów, kompotów, budyniów.

Gwiazdki anyżu znalazły także zastosowanie w cukiernictwie, gdzie są wykorzystywane jako dekoracja, bądź do aromatyzowania ciast, cukierków oraz gum do żucia.

Całe owoce anyżu wykorzystuje się do podnoszenia smaku mocno słodkiej kawy, herbaty oraz grogu. To także obowiązkowy składnik chińskiej herbatki masla czaj. Aromatyczny zapach anyżu został wykorzystany przy produkcji aromatyzowanych napojów alkoholowych.

Anyż ma bardzo wyrazisty smak i aromat, dlatego należy dodawać go z rozwagą do dań, ponieważ może zdominować smak potrawy.

Anyż doskonale łączy się z miętą, kminkiem, rozmarynem oraz imbirem. Natomiast jego smak kłuci się z bazylią, oregano i tymiankiem.

 

Anyż gwiazdkowy- przechowywanie

Anyż jest bardzo wrażliwy na działanie światła, temp. oraz wilgoci. Dlatego najlepiej owoce anyżu przechowywać w szklanym lub porcelanowym słoju szczelnie zamkniętym. Tak przechowywana przyprawa nie straci swoich właściwości nawet przez rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.