Anyż gwiazdkowy

Nazwa anyż gwiazdkowaty nawiązuje do kształtu owoców anyżu przypominających gwiazdki. W Chinach anyż nazywany jest badianem. Słowo to pochodzi od chińskiego ba jiao i oznacza ośmiorożny.
Łacińska nazwa rośliny być może pochodzi od charakterystycznego przyciągającego zapachu owoców anyżu i można ją przetłumaczyć jako: illicare- kusić, przyciągać, oraz verum– całkowicie.

 

Anyż gwiazdkowy- systematyka

Rodzina: Cytryńcowate (dawniej Badianowate)
Rodzaj: Badian

 

Nazewnictwo

Łacińska: Illicium verum
Angielska: Star anise
Niemiecka: Sternanis
Polskie nazwy: badian zwyczajny, badian właściwy, anyż gwiaździsty, anyż chiński

 

Anyż gwiazdkowy- występowanie

Anyż gwiazdkowy pochodzi z górzystych regionów Azji Południowo- Wschodniej, gdzie można spotkać drzewa rosnące w stanie dzikim. Anyż jest uprawiany w klimacie wilgotnym i ciepłym.

 

Surowiec

Surowcem leczniczym i przyprawowym jest owoc anyżu.

 

Historia

Roślina ta była znana i stosowana w Chinach już 3000 lat temu. Do Europy owoce anyżowe prawdopodobnie dotarły w 1578 roku razem z Thomasem Cavenishem, który przywiózł tą egzotyczną przyprawę jako środek na dolegliwości żołądkowe z podróży morskich.

 

Anyż gwiazdkowy w wierzeniach  ludowych

W Chinach anyż jest uważany za roślinę magiczną. Noszenie owoców bodiana przy sobie pomaga otworzyć się na szczęście oraz pomaga podnieść własną samoocenę. Chińczycy uważają anyż za talizman przynoszący szczęście młodej parze, dlatego jest on nieodłącznym elementem tortów ślubnych.
Anyż gwiazdkowy w kuchni

Anyż gwiazdkowy, to niewielkie drzewo, którego owoce, mające kształt gwiazdek, znalazły zastosowanie w kuchni. Przyprawa ta jest bardzo aromatyczna…

Olejek anyżowy zastosowanie

Olejek anyżowy, choć nie każdemu odpowiada, ma zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych…

Anyż gwiazdkowy w medycynie ludowej

Medycyna chińska zaleca okłady na szyję z pasty anyżowej przy migrenach i bólach głowy. Pasta ta ma także zastosowanie w leczeniu wszawicy, świerzbu oraz likwiduje grzyby i roztocza.

W dawnej medycynie chińskiej wyciągi anyżowe dodawano do mieszanek stosowanych przy narkozach.

 

Zastosowanie

 • Olejek z anyżu ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym jako środek zapachowy
 • Gwiazdki anyżu można wykorzystać jako element dekoracyjny
 • Olejek dodaje się na Zachodzie Europy do mocnych alkoholi jak pastis
 • W Azji drewno bodiana jest bardzo cenione ze względu na wspaniałą czerwoną barwę

 

Anyż gwiazdkowy- składniki mineralne

Gwiazdki anyżu swoje właściwości zawdzięczają zawartości olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest antenol. Ponadto gwiazdki anyżu zawierają taniny, żywice, rutozyd oraz fenylokwasy.

 

ANYŻ GWIAZDKOWATY- DZIAŁANIE LECZNICZE

 • zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i poprawia apetyt
 • wykazuje działanie wiatropędne i rozkurczowemu
 • poprawia perystaltykę jelit
 • pobudza wydzielanie śluzów i działa wykrztuśnie
 • wspomagają leczenie astmy
 • żucie nasion odświeża oddech
 • działa moczopędnie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu
 • wzmaga laktację u matek karmiących
 • wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

 

Anyż gwiazdkowy- działanie niepożądane

Anyż gwiazdkowaty spożywany w dużych ilościach może powodować u dzieci objawy neurotyczne. W USA herbatki na kolki dla dzieci z anyżem są niedozwolone. Często producenci oszukują dodając do anyżu chińskiego anyż japoński, który może powodować ostre zatrucia, dlatego warto kupować tą aromatyczną przyprawę z zaufanych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2004r., str. 31

Gawłowska A., Halarewicz A., Jabłoński J., Bernades- Rusin M.; Atlas przypraw; SBM, Warszawa 2018, str. 32- 33

Kybal J., Kaplicka J.; Rośliny aromatyczne i przyprawowe; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985, str. 108-109 

Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 7

Typek J.; Bodian; Aptekarz Polski marzec 2012, nr 67/45 DOI

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/anyz-gwiazdzisty-gwiazdkowy-wlasciwosci-i-zastosowanie_43296.html (przed 22.05.2016)

http://www.przyprawowy.pl/anyz.html (przed 22.05.2016)

http://www.chinskieprzepisy.pl/artykuly/anyz-gwiazdzisty-zastosowanie-i-wlasciwosci (przed 22.05.2016)

http://jaga-babciaradzico.blogspot.com/2011/08/anyz-gwiazdkowy-czyli-badian.html (przed 22.05.2016)

http://rozanski.li/2479/owoc-anyzu-gwiazdkowatego-fructus-anisi-stellati-w-dawnej-medycynie-oficjalnej  (przed 22.05.2016)
Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

Curry-aromatyczna przyprawa z Indii

Curry to bardzo aromatyczna przyprawa, a dokładnie mieszanka przypraw, która wywodzi się z kuchni indyjskiej. Najpopularniejsze danie z jej …

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Liść czarnej porzeczki

Liść czarnej porzeczki (Ribes nigrum)- właściwości i zastosowanie. Napary z liści czarnej porzeczki wykazują działanie antyseptyczne i mają zastosowanie w medycynie naturalnej

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.