
Fasola zwyczajna to surowiec często stosowany w początkowych stadiach cukrzycy typu II. Owocnia fasoli nie tylko wpływa na poziom cukru we krwi, ale także reguluje pracę układu pokarmowego i jelit. Nasiona fasoli są szczególnie cenione przez wegetarian, ponieważ są doskonałym źródłem białka. A jak jeszcze działa fasola na nasz organizm?
Rząd: Bobowce
Rodzina: Bobowate
Rodzaj: Fasola
Gatunek: Fasola zwyczajna
Łacińska: Phaseolus vulgaris
Angielska: kidney beam
Niemiecka: Garten- Bohne
Fasola pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie uprawiana w wielu krajach w rożnych odmianach.
Poszczególne odmiany fasoli różnią się między sobą barwą strąków, zawartością w nich włókna, wysokością łodygi, wielkością nasion i czasem wegetacji. Wyróżnia się następujące odmiany:
Surowcem jest owocnia fasoli (Pericarpum Phaseoli), pozyskana z biało kwitnących odmian fasoli zwyczajnej.
Fasola była uprawiana w Andach od tysięcy lat, o czym świadczą szczątki nasion fasoli odkryte na wykopaliskach.
W XVI wieku fasolę uprawiano w ogrodach botanicznych w Niemczech i we Włoszech oraz w Anglii i Francji. W Polsce roślina pojawiła się pod koniec XVI w. Początkowo uprawiano ją w przyklasztornych ogródkach, a jako warzywo zaczęła królować na polskich stołach w XVII wieku.
W medycynie ludowej fasola jest stosowana jako środek moczopędny i przeciwcukrzycowy. Fasolę z czosnkiem podawano jako środek w leczeniu chronicznego kaszlu. Uważano także, że fasola ma działanie przeciwdepresyjne.
Fasola należy do warzyw o dużej wartości odżywczej. Jej nasiona zawierają dużo białka, co sprawa, że jest to warzywo dostarczające cennego białka roślinnego. To także doskonałe źródło błonnika pokarmowego zarówno frakcji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych. Fasola zwyczajna zawiera również kwasy organiczne (pipekolinowy, traumatynowy, krzemowy), flawonoidy, saponiny, glikoproteiny (lektyny), fitosterole. Roślina ta jest źródłem witamin grupy B, krzemu, potasu, chromu, żelaza, selenu i innych pierwiastków.
Owocnia fasoli:
Fasola wielkokwiatowa może powodować wysypki. Duże ilości fasoli powodują wzdęcia i gazy.
Carper J.; Apteka żywności; Hannah Publishin LTD, 1988, str. 147- 151
Gawłowska A.; Atlas warzyw; Wydawnictwo SBM, Warszawa 2018, str. 52-55
Jarosz M.; Suplementy Diety a zdrowie; PZWL, Warszawa 2015, str. 76
Mindell E.; Żywność jako lekarstwo; Wiedza i życie, 1997, str. 100
Ożarowski A.; Ziołolecznictwo- poradnik dla lekarzy; PZWL, wyd. III, Warszawa 1982, str. 201-202
Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015, str.66
Rakowski A.; Zioła poprawiające metabolizm; Panacea nr. 1 (62), 2018, str. 18-19
Sędzik M.; Fasola zwyczajna- zielone dobro; Panacea nr. 1 (50), 2015, str. 32-33
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str. 274- 276
Skarżyński A., Zioła czynią cuda; Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa 1994, str. 25
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.