Tematy na blogu

Banan zwyczajny- najpopularniejszy owoc na świecie

Banan zwyczajny

Banan jest jednym z najcenniejszych owoców jadalnych oraz głównym źródłem pożywienia dla mieszkańców Afryki, Indii i Indonezji. Prawdopodobnie banany są najstarszym owocem uprawianym przez człowieka.

 

Banan zwyczajny- systematyka

Rodzina: Imbirowce
Rodzaj: Banan
Gatunek: Banan zwyczajny

 

Nazwy

Łacińska: Musa paradisiaca
Angielska: Banana
Niemiecka: Banane, Mehl-Banane
Polskie nazwy: rajska figa, pizangin, banan mączasty, figa błogosławiona, muza, banan rajski

 

Banan zwyczajny- występowanie

Banany pochodzą z rejonów Indii i Birmy. Obecnie wielkie plantacje bananów znajdują się w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, w Australii, Indiach, Afryce.

 

Odmiany

Istnieje około 1000 odmian tego owocu, wśród których można wyróżnić odmiany karłowate. Osiągają jedynie do 2m wysokości i są często uprawiane w domach i szklarniach jako rośliny ozdobne. Nie wytwarzają jednak owoców.
Na Martynice występują banany o czerwonej skórce, ale są trudne do znalezienia w sklepach w Europie. Banany Kanaryjskie, chociaż są małe i cienkie mają szczególnie dobry smak.

 

Historia

Banany znane były już 4000 lat temu w Malezji. W VI w p. n. e. Hindusi jako pierwsi wspominają o bananach, natomiast Chińczycy zaczęli uprawiać ten owoc ok. 200 roku.
Tak naprawdę nikt nie wie jak bananowiec zaczął wydawać owoce, ponieważ u zarania dziejów roślina nie wytwarzała ani kwiatów ani owoców. W przekazach starożytni owoc bananowca uchodzi za dar od boga.
Nazwę bananów oraz ich rozprzestrzenienie się w Europie i Afryce zawdzięczamy Arabom, którzy przemierzali nowe tereny w poszukiwaniu tanich niewolników. I tak prawdopodobnie ok. VII w. banany trafiły na Madagaskar. Razem z rozwojem handlu niewolnikami kwitł handel bananami. W 1402 owoc ten dotarł do Gwinei, gdzie zachwycili się nim Portugalczycy.
W XVI wieku banany dotarły na wyspy Karaibskie, skąd podbiły w bardzo krótkim czasie Amerykę Środkową.
Warto zaznaczyć, że banany które przybyły do Europy i Ameryki wyglądały zupełnie inaczej niż te znane nam dzisiaj. Wówczas były to czerwone lub zielone owoce, które przed spożyciem należało usmażyć lub ugotować. Dopiero w 1836 r. J. F. Poujot na swojej plantacji w Ameryce Środkowej odkrył zupełnie nową odmianę żółtych bananów, które były smaczne surowe. Szybko rozpoczął hodowlę nowej odmiany, która bardzo szybko zdobyła uznanie na całym świecie.

 

Banan w medycynie ludowej

Starożytni Egipcjanie wykorzystywali liście, owoce i skórki banana jako opatrunek na rany. Papkę z owoców nakładali na wypryski, zadrapania, otarcia, oparzenia. W medycynie ludowej banany były podawane przy cholerze. Sok z bananowca jest pomocny przy wysokiej gorączce, krwotokach, hemoroidach, a wkroplony do ucha ma chronić przed infekcją. Włókno pozyskiwane z łodygi stosuje się na problemy skórne w Indiach.

Banan zwyczajny- symbolika

Na chińskich ikonach można zobaczyć jak odbywają się medytacje pod bananowcem w celi odkrycia mądrości.
W Indiach w dniu wesela całe rośliny bananowca są przywiązywane po obu stronach wejścia do miejsca uroczystości, aby panna młoda symbolicznie została poślubiona pod bananowcem. Bananowiec ma dać obfitość i błogosławieństwo młodej parze. Roślina symbolizuje bogactwo i siłę lub moc.

 

Zastosowanie

 • Świeże i suszone liście bananowca zastępują talerze i papier pakunkowy. Są także wykorzystywane do owijania żywności.
 • Włókna z liści używane są do wyrobów powrozów, mat, grubego papieru
 • Suszone włókna z liści wykorzystuje się do wiązania girland oraz wiązania paczek
 • Z włókna wytwarza się również tkaniny na sari

Banan zwyczajny- wartość odżywcza

Niedojrzałe banany dostarczają dużo błonnika pokarmowego, który w procesie dojrzewania owocu jest przerabiany na łatwo przyswajalne cukry. Banany są uznawane za jedno z lepszych źródeł potasu i witamin z grupy B. Wśród minerałów obecnych w bananach można także wymienić: miedź, cynk, selen, fluor, jod, mangan, żelazo, magnez, wapń, chlor. Banany są źródłem cennych aminokwasów: serotoniny, tryptofanu, dopaminy oraz norepinefryny.

 

                                  BANAN ZWYCZAJNY- DZIAŁANIE LECZNICZE

Jak banany wpływają na nasz organizm?

 • Regulują równowagę kwasowo- zasadową organizmu

 • Serotonina obecna w bananach hamuje wydzielanie kwasów żołądkowych oraz wspomaga pracę mięśni gładkich jelita, dzięki czemu banany poprawiają przemianę materii

 • Dojrzałe banany pomagają przy zaparciach, natomiast te niedojrzałe są pomocne przy zwalczaniu biegunki

 • Skrobia zwarta w owocach niedojrzałych wspomaga pracę błony śluzowej żołądka, a tym samy neutralizuje działanie kwasu żołądkowego

 • W bananie możemy znaleźć fruktooligosacharydy czyli zdrowotne prebiotyki, które wpływają na pracę jelit stymulując wzrost pożytecznych bakterii

 • Banany obniżają pH w jelitach, przyspieszają trawienie pokarmów i zapobiegają procesom gnilnym w jelitach

 • Przyspieszają wchłanianie substancji odżywczych

 • Niedojrzałe owoce i kwiaty bananowca po ugotowaniu mogą być spożywanie przez cukrzyków, ponieważ nie podnoszą poziomu cukru w krwi

 • Banany obniżają poziom cholesterolu oraz regulują ciśnienie krwi, tym samym zapobiegają chorobom układu krążenia

 • Obecność żelaza w bananach powoduje wzrost ilości hemoglobiny w krwi, stąd też są one polecane osobom z anemią

 • Witamina B6, obecna w bananie pomaga w tworzeniu przeciwciał w organizmie, a tym samym wpływa korzystnie na naszą odporność

 • Banany korzystnie wpływają na układ nerwowy, są pomocne przy bezsenności

 • Dzięki obecności tryptofanu banany poprawiają nastrój i pomagają w zwalczaniu stanów depresyjnych

 • Działają korzystnie na pracę mózgu oraz poprawiają pamięć i koncentracje, wspomagają wzrok.

 • Banany łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

 • Potas zawarty w bananach pomaga utrzymać właściwą pracę mięśni oraz zapobiega skurczom mięśni

 • Duża zawartość wapnia i potasu wpływa korzystnie na budowę zębów i kościObjawy niepożądane

 • Spożywane w dużych ilościach mogą powodować zaparcia.

 • Całkiem zielone banany działają hamująco na trawienie skrobi oraz innych cukrów.

 • Wysoka zawartość węglowodanów w połączeniu z dużą ilością tryptofanu może wpływać na stan świadomości, aktywność mózgu oraz może powodować senność.

 • Migrenowe bóle głowy mogą się nasilić jeżeli będziemy spożywali banany z alkoholem.Przeciwwskazania

Jest niewielki odsetek osób posiadających alergię na banany.

 

Banan zwyczajny- interakcje z lekami

Banany spożywane z lekami na depresję z grupy inhibitorów monoaminooksydaz mogą powodować niepożądane reakcje.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane blogi i strony

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Zapraszamy do lektury

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.