Banan jest jednym z najcenniejszych owoców jadalnych oraz głównym źródłem pożywienia dla mieszkańców Afryki, Indii i Indonezji. Prawdopodobnie banany są najstarszym owocem uprawianym przez człowieka.
Rodzina: Imbirowce
Rodzaj: Banan
Gatunek: Banan zwyczajny
Łacińska: Musa paradisiaca
Angielska: Banana
Niemiecka: Banane, Mehl-Banane
Polskie nazwy: rajska figa, pizangin, banan mączasty, figa błogosławiona, muza, banan rajski
Banany pochodzą z rejonów Indii i Birmy. Obecnie wielkie plantacje bananów znajdują się w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, w Australii, Indiach, Afryce.
Istnieje około 1000 odmian tego owocu, wśród których można wyróżnić odmiany karłowate. Osiągają jedynie do 2m wysokości i są często uprawiane w domach i szklarniach jako rośliny ozdobne. Nie wytwarzają jednak owoców.
Na Martynice występują banany o czerwonej skórce, ale są trudne do znalezienia w sklepach w Europie. Banany Kanaryjskie, chociaż są małe i cienkie mają szczególnie dobry smak.
Banany znane były już 4000 lat temu w Malezji. W VI w p. n. e. Hindusi jako pierwsi wspominają o bananach, natomiast Chińczycy zaczęli uprawiać ten owoc ok. 200 roku.
Tak naprawdę nikt nie wie jak bananowiec zaczął wydawać owoce, ponieważ u zarania dziejów roślina nie wytwarzała ani kwiatów ani owoców. W przekazach starożytni owoc bananowca uchodzi za dar od boga.
Nazwę bananów oraz ich rozprzestrzenienie się w Europie i Afryce zawdzięczamy Arabom, którzy przemierzali nowe tereny w poszukiwaniu tanich niewolników. I tak prawdopodobnie ok. VII w. banany trafiły na Madagaskar. Razem z rozwojem handlu niewolnikami kwitł handel bananami. W 1402 owoc ten dotarł do Gwinei, gdzie zachwycili się nim Portugalczycy.
W XVI wieku banany dotarły na wyspy Karaibskie, skąd podbiły w bardzo krótkim czasie Amerykę Środkową.
Warto zaznaczyć, że banany które przybyły do Europy i Ameryki wyglądały zupełnie inaczej niż te znane nam dzisiaj. Wówczas były to czerwone lub zielone owoce, które przed spożyciem należało usmażyć lub ugotować. Dopiero w 1836 r. J. F. Poujot na swojej plantacji w Ameryce Środkowej odkrył zupełnie nową odmianę żółtych bananów, które były smaczne surowe. Szybko rozpoczął hodowlę nowej odmiany, która bardzo szybko zdobyła uznanie na całym świecie.
Starożytni Egipcjanie wykorzystywali liście, owoce i skórki banana jako opatrunek na rany. Papkę z owoców nakładali na wypryski, zadrapania, otarcia, oparzenia. W medycynie ludowej banany były podawane przy cholerze. Sok z bananowca jest pomocny przy wysokiej gorączce, krwotokach, hemoroidach, a wkroplony do ucha ma chronić przed infekcją. Włókno pozyskiwane z łodygi stosuje się na problemy skórne w Indiach.
Na chińskich ikonach można zobaczyć jak odbywają się medytacje pod bananowcem w celi odkrycia mądrości.
W Indiach w dniu wesela całe rośliny bananowca są przywiązywane po obu stronach wejścia do miejsca uroczystości, aby panna młoda symbolicznie została poślubiona pod bananowcem. Bananowiec ma dać obfitość i błogosławieństwo młodej parze. Roślina symbolizuje bogactwo i siłę lub moc.
Niedojrzałe banany dostarczają dużo błonnika pokarmowego, który w procesie dojrzewania owocu jest przerabiany na łatwo przyswajalne cukry. Banany są uznawane za jedno z lepszych źródeł potasu i witamin z grupy B. Wśród minerałów obecnych w bananach można także wymienić: miedź, cynk, selen, fluor, jod, mangan, żelazo, magnez, wapń, chlor. Banany są źródłem cennych aminokwasów: serotoniny, tryptofanu, dopaminy oraz norepinefryny.
Jak banany wpływają na nasz organizm?
Regulują równowagę kwasowo- zasadową organizmu
Serotonina obecna w bananach hamuje wydzielanie kwasów żołądkowych oraz wspomaga pracę mięśni gładkich jelita, dzięki czemu banany poprawiają przemianę materii
Dojrzałe banany pomagają przy zaparciach, natomiast te niedojrzałe są pomocne przy zwalczaniu biegunki
Skrobia zwarta w owocach niedojrzałych wspomaga pracę błony śluzowej żołądka, a tym samy neutralizuje działanie kwasu żołądkowego
W bananie możemy znaleźć fruktooligosacharydy czyli zdrowotne prebiotyki, które wpływają na pracę jelit stymulując wzrost pożytecznych bakterii
Banany obniżają pH w jelitach, przyspieszają trawienie pokarmów i zapobiegają procesom gnilnym w jelitach
Przyspieszają wchłanianie substancji odżywczych
Niedojrzałe owoce i kwiaty bananowca po ugotowaniu mogą być spożywanie przez cukrzyków, ponieważ nie podnoszą poziomu cukru w krwi
Banany obniżają poziom cholesterolu oraz regulują ciśnienie krwi, tym samym zapobiegają chorobom układu krążenia
Obecność żelaza w bananach powoduje wzrost ilości hemoglobiny w krwi, stąd też są one polecane osobom z anemią
Witamina B6, obecna w bananie pomaga w tworzeniu przeciwciał w organizmie, a tym samym wpływa korzystnie na naszą odporność
Banany korzystnie wpływają na układ nerwowy, są pomocne przy bezsenności
Dzięki obecności tryptofanu banany poprawiają nastrój i pomagają w zwalczaniu stanów depresyjnych
Działają korzystnie na pracę mózgu oraz poprawiają pamięć i koncentracje, wspomagają wzrok.
Banany łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Potas zawarty w bananach pomaga utrzymać właściwą pracę mięśni oraz zapobiega skurczom mięśni
Duża zawartość wapnia i potasu wpływa korzystnie na budowę zębów i kości
Spożywane w dużych ilościach mogą powodować zaparcia.
Całkiem zielone banany działają hamująco na trawienie skrobi oraz innych cukrów.
Wysoka zawartość węglowodanów w połączeniu z dużą ilością tryptofanu może wpływać na stan świadomości, aktywność mózgu oraz może powodować senność.
Migrenowe bóle głowy mogą się nasilić jeżeli będziemy spożywali banany z alkoholem.
Jest niewielki odsetek osób posiadających alergię na banany.
Banany spożywane z lekami na depresję z grupy inhibitorów monoaminooksydaz mogą powodować niepożądane reakcje.
Źródła
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.