Tematy na blogu

Źródła witaminy B6

Witamina B6- występowanie

Witamina B6 inaczej zwana pirydoksyną jest bardzo ważna witaminą dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pod nazwą witamina B6 kryją się następujące związki: pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina  oraz ich estry fosforanowe.  Pirydoksyna odgrywa szczególną rolę w działaniu ludzkiego układu nerwowego, a ponadto ma wpływ między innymi na ciśnienie krwi, czy prawidłową pracę serca. Odpowiedni poziom witaminy B6 w organizmie przyczynia się do wzrostu odporności.

W roślinach witamina ta występuje w postaci pirydoksyny, natomiast w organizmach zwierzęcych dominują pirydoksal i pirydoksamina. Witamina B6 występuje w organizmach w postaci wolnej i związanej. W postaci związanej najczęściej występuje z białkiem lub związkami niebiałkowymi. Pirydoksyna występująca w roślinach jest w dużej mierze związana z glukozą. Witamina B6 pochodząca z produktów roślinnych jest dla nas lepiej przyswajalna.

Witamina B6- naturalne źródła

Witamina B6- straty przy obróbce

Witamina B6 jest dosyć trwała w roztworach o pH niższym od 7. W środowisku obojętnym i alkalicznym, szczególnie pod wpływem działania światła ulega rozpadowi. Spośród trzech form tej witaminy tylko pirydoksyna jest odporna na ogrzewanie, pozostałe dwie formy są znacznie mniej odporne.

Straty witaminy B6 podczas gotowania są bardzo zróżnicowane. Dla warzyw są one niewielkie, podczas gdy dla produktów zwierzęcych są znaczące.

 

Obróbka kulinarna

  • Gotowanie w dużej ilości wody powoduje duże straty tej witaminy.
  • Zbyt długie przechowywanie produktów również powoduje jej straty witaminy.
  • Mrożenie powoduje straty 30-56% witaminy.
  • Puszkowanie warzyw powoduje 57-77% utraty witaminy

 

Witamina B6- warto wiedzieć

Duże ilości pirydoksyny występują w mące, w jej zarodku i warstwie aleuronowej. W procesie przemiału ziarna pszenicy w mące pozostaje 15% pierwotnej ilości tej witaminy, reszta znajduje się w otrębach i zarodkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1.  Bojko J.; Podstawy dietetyki; SGGW, Warszawa 2006; str. 233
  2. Griffith W.; Witaminy minerały i pierwiastki śladowe; Agencja Elipsa, Warszawa 1994r. str. 43-45
  3. Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 29, 48-51, 75-77, 124
  4. Moszczyński P., Pyć R.; Biochemia witamin część I witaminy grupy B i koenzymy; Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 1998 r., str.99- 123
  5. https://radioklinika.pl/witamina-b6-pirydoksyna/#witamina-b6-zapotrzebowanie-i-zrodla-w-codziennej-diecie (09.12.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.