- E 140 czyli chlorofil
E 140 Chlorofil
Barwnik E 140, czyli chlorofil występuje również pod nazwami: naturalna zieleń 3, Chlorofil A. Wyróżnia się tutaj dwa typy chlorofili: E 140 (i)- chlorofil oraz E 140 (ii)- chlorofiliny
Grupa związków: naturalny barwnik porfirynowy
Właściwości fizyczne: chlorofil ma barwę oliwkowozieloną, jest nierozpuszczalny w wodzie, dobrze rozpuszcza się w olejach i etanolu. Należy do najmniej stabilnych barwników naturalnych. Jest wrażliwy na światło, temperaturę, zmiany pH i utlenianie, obecność mikroorganizmów.
Naturalne występowanie: pokrzywa, lucerna, algi, trawy,
Metoda otrzymywania: Barwnik ten jest otrzymywany w procesie ekstrakcji lucerny, trawy, pokrzywy oraz innych roślin, za pomocą rozpuszczalników organicznych (alkohol, aceton)
Dzienne spożycie: nie jest limitowany
Funkcje w żywności: Naturalny barwnik nadający produktom barwę zieloną lub zielono-niebieską
Metabolizm: Chlorofil nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, w większości wydalany z kałem w postaci feofityny.
E 140 Chlorofil- zastosowanie
Przemysł spożywczy: Barwnik E 140 dodaje się do kiszonych i konserwowych warzyw (warzywa w occie, solance lub oleju (z wyjątkiem oliwek), aby nadać im świeży wygląd, stosuje się go do utrwalenia barwy groszku. Barwnik ten dodaje się do lemoniad, napojów i likierów w kolorze zielonym. Bywa stosowany w produkcji gum do żucia i słodyczy. Ponadto E 140 można znaleźć w składzie zup, sosów, olei, fermentowanych napojów mlecznych, marmolad i innych podobne produkty owocowych łącznie z produktami niskokalorycznymi.
Przemysł kosmetyczny: Chlorofil dodaje się do emulsji, wosków, mydeł o zabarwieniu zielny lub niebieskim. Ze względu na swoje działanie antyseptyczne substancja ta jest także składnikiem kremów przeznaczonych do cery tłustej. Chlorofil posiada zdolność pochłaniania zapachów przez co znalazł zastosowanie jako składnik dezodorantów, antyperspiratów oraz preparatów do płukania jamy ustnej.
Przemysł farmaceutyczny: Chlorofil jest składnikiem suplementów diety zalecanych w profilaktyce antynowotworowej, preparatach neutralizujących brzydki zapach, produktach przyspieszających gojenie się ran, a także w suplenetach i środkach na problemy trawienne, czy zapalenia reumatoidalne stawów.
E 140 Chlorofil- możliwe działanie niepożądane
Brak danych na temat szkodliwego działania chlorofilu.. Ze względu na bardzo duże ilości w jakich go spożywamy w porównaniu z innymi barwnikami można go uznać go za całkowicie nieszkodliwy. Nie wykryto żadnych efektów ubocznych przy jego stosowaniu.
Brzozowska A.; Toksykologia żywności – przewodnik do ćwiczeń; Wyd. SGGW, Warszawa 2004
Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 128
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2015.4085 (14.05.2020)
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2015.4089 (14.05.2020)
- Podobne artykuły
E 151 czerń brylantowa- barwnik spożywczy
Czerń brylantowa BN to czarnofioletowy barwnik, który producenci szczególnie często stosują do poprawienia wyglądu kawioru.
E 104 Żółcień chinolinowa- Barwnik spożywczy
E 104 czyli żółcień chinolinowa to syntetyczny barwnik dodawany do napojów, elementów dekoracyjnych tortów, dżemów i marmolad
E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze
E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać
E 122 Azurubina- Barwnik spożywczy
E 122 czyli azurubina to barwnik azowy stosowany jako dodatek do wyrobów cukierniczych, czerwonych napojów…