Tematy na blogu

Nalewka z geranium - jak ją stosować

Nalewka z geranium

Geranium (łac. Pelargonium gravolens ) nazywane również anginką, cytrynką, pelargonią pachnącą to niegdyś bardzo popularna roślina, która znajdowała się niemal w każdym domu. Dziś coraz więcej osób sobie o niej przypomina, ze względu na jej niezwykłe właściwości.

To bardzo ozdobna roślina o charakterystycznym zapachu. Świetnie sprawdzi się jako roślina doniczkowa, która oprócz ciekawego wyglądu jonizuje powietrze w pomieszczeniu.

Już przy najdelikatniejszym dotknięciu listków anginki rozpościera się charakterystyczny zapach- uwalniają się wówczas olejki, których głównym składnikiem jest geraniol. To właśnie ten związek odpowiada za charakterystyczny zapach oraz właściwości rośliny.

 

Jakie właściwości posiada geranium?

Geranium wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ściągające, przeciwzapalne. Dawniej anginkę stosowano jako środek na ból ucha wkładając listek w małżowinę uszną. Napary i nalewki z geranium stosowano jako płukania w stanach zapalnych jamy ustnej (stąd też nazwa anginka, anginowiec), a także zmniejsza ból gardła. Łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych oraz pomaga złagodzić nieżyty nosa. Zarówno listki rośliny jak i wyciągi stosuje się do nacierań i okładów przy bólach reumatycznych.

 

Nalewka z geranium-jak ją przygotować

  • Kilka listków geranium
  • Szklanka wódki 40%

Posiekane listki geranium przełożyć do słoika, zalać wódką i dostawić w ciemne miejsce na 10 dni. Co jakiś czas wstrząsnąć słoikiem. Po 10 dniach nalewkę przecedzić i przelać do butelki opisując etykietę.

 

Nalewka z geranium- jak ją stosować?

Nalewka działa wzmacniająco, przeciwzapalnie i uspokajająco Można ją stosować do wcierana w stopy, plecy i klatkę piersiową przy przeziębieniach. Stosowana do nacierań lub jako dodatek do maści może być pomocna na bóle stawów i stłuczenia.

Dodanie kilku kropel do herbaty nie tylko sprawi, że herbata będzie miała piękny zapach i smak, ale także wzmocni odporność, delikatnie obniży ciśnienie i wpłynie na lepsze samopoczucie.

Dobrym sposobem na odświeżenie powietrza oraz odstraszenie owadów jest przelanie nalewki do spryskiwacza i rozpylanie w pomieszczeniu.

Zapach geranium skutecznie odstrasza wszelkie owady, komary oraz kleszcze. Warto więc spryskać się nalewką przed wyprawą do lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.