Nalewka z geranium

Geranium (łac. Pelargonium gravolens ) nazywane również anginką, cytrynką, pelargonią pachnącą to niegdyś bardzo popularna roślina, która znajdowała się niemal w każdym domu. Dziś coraz więcej osób sobie o niej przypomina, ze względu na jej niezwykłe właściwości.

To bardzo ozdobna roślina o charakterystycznym zapachu. Świetnie sprawdzi się jako roślina doniczkowa, która oprócz ciekawego wyglądu jonizuje powietrze w pomieszczeniu.




Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Już przy najdelikatniejszym dotknięciu listków anginki rozpościera się charakterystyczny zapach- uwalniają się wówczas olejki, których głównym składnikiem jest geraniol. To właśnie ten związek odpowiada za charakterystyczny zapach oraz właściwości rośliny.

 

Jakie właściwości posiada geranium?

Geranium wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ściągające, przeciwzapalne. Dawniej anginkę stosowano jako środek na ból ucha wkładając listek w małżowinę uszną. Napary i nalewki z geranium stosowano jako płukania w stanach zapalnych jamy ustnej (stąd też nazwa anginka, anginowiec), a także zmniejsza ból gardła. Łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych oraz pomaga złagodzić nieżyty nosa. Zarówno listki rośliny jak i wyciągi stosuje się do nacierań i okładów przy bólach reumatycznych.

 

Nalewka z geranium-jak ją przygotować

  • Kilka listków geranium
  • Szklanka wódki 40%

Posiekane listki geranium przełożyć do słoika, zalać wódką i dostawić w ciemne miejsce na 10 dni. Co jakiś czas wstrząsnąć słoikiem. Po 10 dniach nalewkę przecedzić i przelać do butelki opisując etykietę.

 

Nalewka z geranium- jak ją stosować?

Nalewka działa wzmacniająco, przeciwzapalnie i uspokajająco Można ją stosować do wcierana w stopy, plecy i klatkę piersiową przy przeziębieniach. Stosowana do nacierań lub jako dodatek do maści może być pomocna na bóle stawów i stłuczenia.

Dodanie kilku kropel do herbaty nie tylko sprawi, że herbata będzie miała piękny zapach i smak, ale także wzmocni odporność, delikatnie obniży ciśnienie i wpłynie na lepsze samopoczucie.

Dobrym sposobem na odświeżenie powietrza oraz odstraszenie owadów jest przelanie nalewki do spryskiwacza i rozpylanie w pomieszczeniu.

Zapach geranium skutecznie odstrasza wszelkie owady, komary oraz kleszcze. Warto więc spryskać się nalewką przed wyprawą do lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jak przygotować olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.