Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Kolorowy talerz a zdrowa dieta

Warzywa i owoce to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego powinny być częścią zdrowej diety. Prostą metodą na dostarczenie potrzebnych składników pokarmowych jest komponowanie posiłku tak, aby na talerzu znalazły się zróżnicowane kolorystycznie produkty. Barwa warzyw i owoców wiąże się z określonymi substancjami, które oddziałują na nasze zdrowie. Różnorodność spożywanych warzyw i owoców zapewnia dostarczenie wszystkich cennych składników odżywczych, a dieta staje się bardziej urozmaicona.

Codzienna dieta powinna zawierać owoce i warzywa ze wszystkich grup kolorystycznych. Jeżeli na naszym talerzy codziennie będą  znajdowały się produkty w różnych kolorach to zapewni nam zdrowie. Ze względu na zawartość składników odżywczych owoce i warzywa można podzielić na kilka grup kolorystycznych.




Czerwone i fioletowe

Owoce i warzywa w kolorze czerwonym i fioletowym zawierają dużo antocyjanidynów i antocyjanów. Barwniki te należą do flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Związki te wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawiają wrażliwość komórek na działanie insuliny.  Ponadto wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz korzystnie działają na naczynia krwionośne, zwiększając ich elastyczność. Antocyjany poprawiają także mikrokrążenie w gałce ocznej – zwiększają elastyczność i uszczelniają ściany naczyń włosowatych, hamują krzepliwość, a dzięki temu zwiększają przepływ krwi w siatkówce i poprawiają widzenie. 

Szczególnie dużą zawartość antocyjanów wykazują owoce borówki, jeżyny i aronii.

W tej grupie kolorystycznej można wyróżnić także dużą zawartość polifenoli- kwasu elagowego i resweratolu. Bogatym źródłem tych polifenoli są maliny, jeżyny, poziomki, truskawki i winogrona.

Z kolei w czerwonych warzywach i owocach dominującym składnikiem są karotenoidy, które znajdują się w pomidorach arbuzie, czerwonych grejpfrutach.

 

Zielone i białe

Kolor zielony jest związany z zawartością chlorofilu, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, uszkodzeniami DNA komórek oraz wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Zielone owoce i warzywa są także doskonałym źródłem kwasu foliowego, ß- karotenu, i luteoliny. Kwas foliowy jest niezbędny do tworzenia czerwonych krwinek, wpływa na prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Jest to związek, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.  Białe owoce i warzywa dostarczają potas i magnez.

Czosnek i cebula zawierają ponad to kwerecytynę i allicynę, które wykazują silne działanie bakteriobójcze.

 

Żółte i pomarańczowe

Żółte i pomarańczowe warzywa swój kolor zawdzięczają głównie karotenoidom. Związki te mają silne działanie przeciwutleniające, chronią przed nowotworami, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej. Karotenoidy jako prekursory witaminy A korzystnie wpływają na wzrok.

Likopen znajdziemy w żółtych pomidorach, marchewce, dyni, morelach. Luteinę znajdziemy w nektarynkach, śliwkach, mirabelkach, papryce czy dyni. Cennym źródłem ß- karotenu są: marchewka, dynia, melon, mango, morela, brzoskwinia.

Żółte i pomarańczowe warzywa i owoce to także źródło witaminy C, wapnia, magnezu i cynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

http://www.aktywniepozdrowie.pl/kolorowy-talerz-143




Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Lawenda i jej zastosowanie w kuchni

Lawenda w kuchni … Może służyć jako wspaniały dodatek do większości dań, jakie przyrządzamy każdego dnia, dodając im odpowiedniego aromatu

Jakie zioła stosować na kaszel

Gdy pojawi się kaszel, zwłaszcza ten suchy warto sięgnąć po zioła. Przy kaszlu sprawdzą się podbiał, prawoślaz, anyż, koper włoski czy sosna.