- Jak kupić dobry czosnek?
Jak kupić dobry czosnek
Wybierając czosnek warto zwrócić uwagę na jego zapach. Jeżeli wyczuwamy zapach czosnku świadczy to o tym, że główka została uszkodzona i szybciej się popsuje.
Kolejna rzecz, którą warto sprawdzić to stan główki czosnku. Czosnek powinien być zwarty, a jego ząbki jędrne. Jeżeli ząbki są miękkie prawdopodobnie czosnek jest zepsuty.
Wybierając główki czosnku w sklepie powinniśmy także zwrócić uwagę na kraj pochodzenia kupowanego warzywa. Najlepiej kupić czosnek uprawiany w Polsce- będzie miał najlepsze działanie i będzie na pewno świeży. Niestety na sklepowych półkach najczęściej można spotkać czosnek uprawiany w Chinach lub Hiszpanii. Niestety warzywa te poddaje się promieniowaniu, aby przetrwały długą drogę do naszego sklepu i nie popsuły się. Ceną za to jest niższa jakość czosnku.
O tym dlaczego warto wybrać polski czosnek możesz przeczytać »tutaj«
Jak obierać czosnek
Aby łuska z ząbków czosnku nie przyklejała się do palców warto zanurzyć ząbki na 30 sekund w gorącej wodzie. Innym sposobem jest zmiażdżenie ząbków nożem na desce do krojenia- dociskamy ząbek do deski, a skórka sama odchodzi. Niektórzy wykorzystują słoiczek, do którego wrzucają ząbki czosnku i energicznie potrząsają słoiczkiem. Skórka odpada od czosnku, a my mamy ładnie obrane ząbki. Na podobnej zasadzie działa obieraczka do czosnku. Jest to sylikonowa rurka, w której umieszcza się ząbki, a następnie dociskając do blatu roluje się rurkę z zawartością.- łupiny pięknie odchodzą.
Jak przechowywać czosnek
Czosnek, jeżeli jest odpowiednio przechowywany może starczyć nam na długo. Aby zachował swoje właściwości i starczył na długo warto pamiętać, że należy go przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w zacienionym i suchym miejscu. Przechowywanie czosnku w lodówce powoduje, że powoli czosnek traci swój smak. Również zamrażanie powoduje, że ząbki czosnku tracą swoją ostrość i zmienia się ich konsystencja.
Jeżeli posiadamy większe ilości czosnku możemy na dłużej zachować ich smak i aromat przygotowując maceraty. Najbardziej znanym maceratem czosnku jest macerat olejowy. Wystarczy obrane ząbki czosnku zalać dobrej jakości oliwą. Czosnek z takiej oliwy można wykorzystać do gotowania, a oliwa będzie świetnym aromatycznym dodatkiem do smażenia czy sporządzania sosów sałatkowych.
Kolejną metodą zachowania na dłużej aromatu czosnku jest przygotowanie octu lub macerowanie czosnku w winie.
Górnicka J.; Apteka żywności, AWM, Warszawa 2005, str. 3-7, 137-144
Small E., Deutsch G.; Culinary herbs for short seasons gardeners; National Research Council of Canada& Ismant Associates INS. 2001, str. 82- 85
Vocka G.; Rośliny lecznicze od A do Z, uprawa i pielęgnacja, zbiory i przechowywanie, działanie zdrowotne; Wyd. Klub dla Ciebie 2005, str.42-43
- Podobne artykuły
Czy anyż i anyżek to ta sama roślina
Anyż i anyżek to dwie różne rośliny, ale obie są stosowane jak aromatyczna przyprawa…
Aromatyczne przyprawy na Boże Narodzenie
Aromatyczne przyprawy kojarzą się z niezwykłym aromatem pomarańczy, cynamonu, goździków, a w kuchniach często królują korzenne przyprawy
Dlaczego jeść warzywa i owoce
Warzywa i owoce powinny być podstawą nasze diety. Spożywanie warzyw i owoców niesie za sobą dużo korzyści dla naszego zdrowia…
Naturalne barwniki, które znajdziesz w kuchni
Naturalne barwniki do lukru, wypieków czy barwienia pisanek można uzyskać w domu. Barwniki te można także wykorzystać do innych potraw, aby uatrakcyjnić wygląd