Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Czosnek chiński… a czosnek polski

Czosnek to od wieków znany środek leczniczy. Posiada silne właściwości antyseptyczne, wspomaga układ krążenia i jest niezastąpionym środkiem w walce z przeziębieniem czy grypą.

Czy czosnek chiński jest zdrowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć i coraz więcej osób ma wątpliwości co do tego czy np. czosnek sprowadzany z Chin posiada wszystkie swoje właściwości. 

Stragany w Polsce są ostatnio pełne dorodnego, taniego czosnku. Jak się okazuje czosnek ten bardzo często pochodzi z Chin i niestety większa jego część jest kiepskiej jakości. Duża ilość taniego czosnku powoduje, że nasi rolnicy rezygnują z uprawy tego warzywa, bo staje się to nieopłacalne, a co za tym idzie coraz trudniej jest kupić polski czosnek, który w dodatku często jest droższy od chińskiego konkurenta.




Czosnek chiński- czy powinniśmy go unikać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę, to czosnek pochodzi właśnie z Chin! I to Chiny są największym na świecie producentem czosnku.

Z drugiej strony nie do końca wiadomo w jakich warunkach roślina była uprawiana, jakie środki ochrony roślin czy nawozy były stosowane podczas uprawy.

Aby czosnek uprawiany poza granicami UE mógł być u nas sprzedawany musi spełnić szereg wymagań, stąd też bardzo często czosnek pochodzący z Chin, ale także spoza Unii poddaje się promieniowaniu, aby spełniał wymagania bakteriologiczne.

 

Czym różni się czosnek chiński od polskiego? 

Tak naprawdę trudno jest odróżnić czosnek polski od chińskiego. Na wielu portalach podaje się informację, że czosnek chiński jest biały i znacznie większy od naszego. Ale tak naprawdę wielkość czosnku i kolor jego łuski będzie zależał od gatunku, a nie miejsca uprawy. Także możliwe jest, że większość czosnku pochodzącego z Chin będzie miała większe główki i śnieżnobiałą łuskę (nasz ma łuskę różową), ale nie brała bym tego jako główny wyznacznik w określaniu pochodzenia czosnku, bo równie dobrze takie odmiany można uprawiać u nas.

Wielu amatorów czosnku uważa, że ten pochodzący z Chin jest mniej aromatyczny i delikatniejszy w smaku.

Czosnek pochodzący z Chin nie wykiełkuje, ponieważ jest specjalnie zaprawiany właśnie po to, aby nie wykiełkował w czasie długie podróży. I to, że ząbek czosnku nie wykiełkuje na wiosnę powinno dać nam już do myślenia o jego jakości.

Czasem zdarza się także, że czosnek z Chin przy dłuższym przechowywaniu gnije lub pleśnieje (mi ostatnio cała główka czosnku po prostu spleśniała).

Skąd jeszcze eksportuje się czosnek do Polski?

 Kupując czosnek warto wiedzieć, że w naszych sklepach oprócz czosnku chińskiego sprowadza się dużo czosnku z Hiszpanii, który również jest zabezpieczany środkami chemicznymi, aby dotarł do nas w dobrym stanie.

Czy warto kupować czosnek chiński?

Warto pytać się w sklepie czy na straganie o odmianę czosnku oraz jego pochodzenie. Dobry sprzedawca powinien umieć udzielić nam takiej odpowiedzi. Najlepiej jest kupować czosnek (ale nie tylko) od sprawdzonych dostawców czy rolników z okolicy, w której mieszkamy. Wspierajmy lokalnych producentów- bo oni dostarczają nam dużo wartościowych produktów.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Imbir- interakcje z lekami

Imbir to popularna przyprawa, często stosowana w kuchni. Warto wiedzieć, że imbir może wchodzić w interakcje z lekami

Czosnek a leki

Właściwości lecznicze czosnku znane są od wieków. Ale czy wiesz, że czosnek może wchodzić w interakcje z wieloma popularnymi lekami?

Warzywa i owoce sezonowe w marcu

Marzec to miesiąc przejściowy, w którym nadal korzystamy z zapasów przygotowanych z jesiennych zbirów, jednocześnie pojawiają się pierwsze nowalijki

Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Niedobór tiaminy- objawy i skutki

Witamina B1 (tiamina) to witamina, która wpływa na prawidłowe funckonowanie układu nerwowego. Jej niedobór powoduje chorobę bei-ber…

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Witamina B6 interakcje z lekami

Witamina B6, wiele leków stosowanych regularnie może powodować niedobory pirydoksyny. Zanim sięgniesz po suplementację poznaj interakcje witaminy B6 z lekami

Estragon łac. Artemisia dracunculus

Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ważne, wpływa też na obniżenie cholesterolu, a dodatkowo zawiera kwasy organiczne oraz minerały