Czosnek chiński… a czosnek polski

Czosnek to od wieków znany środek leczniczy. Posiada silne właściwości antyseptyczne, wspomaga układ krążenia i jest niezastąpionym środkiem w walce z przeziębieniem czy grypą.

Czy czosnek chiński jest zdrowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć i coraz więcej osób ma wątpliwości co do tego czy np. czosnek sprowadzany z Chin posiada wszystkie swoje właściwości. 

Stragany w Polsce są ostatnio pełne dorodnego, taniego czosnku. Jak się okazuje czosnek ten bardzo często pochodzi z Chin i niestety większa jego część jest kiepskiej jakości. Duża ilość taniego czosnku powoduje, że nasi rolnicy rezygnują z uprawy tego warzywa, bo staje się to nieopłacalne, a co za tym idzie coraz trudniej jest kupić polski czosnek, który w dodatku często jest droższy od chińskiego konkurenta.
Czosnek a leki

Właściwości lecznicze czosnku znane są od wieków. Ale czy wiesz, że czosnek może wchodzić w interakcje z wieloma popularnymi lekami?

Czosnek chiński- czy powinniśmy go unikać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę, to czosnek pochodzi właśnie z Chin! I to Chiny są największym na świecie producentem czosnku.

Z drugiej strony nie do końca wiadomo w jakich warunkach roślina była uprawiana, jakie środki ochrony roślin czy nawozy były stosowane podczas uprawy.

Aby czosnek uprawiany poza granicami UE mógł być u nas sprzedawany musi spełnić szereg wymagań, stąd też bardzo często czosnek pochodzący z Chin, ale także spoza Unii poddaje się promieniowaniu, aby spełniał wymagania bakteriologiczne.

 

Czym różni się czosnek chiński od polskiego? 

Tak naprawdę trudno jest odróżnić czosnek polski od chińskiego. Na wielu portalach podaje się informację, że czosnek chiński jest biały i znacznie większy od naszego. Ale tak naprawdę wielkość czosnku i kolor jego łuski będzie zależał od gatunku, a nie miejsca uprawy. Także możliwe jest, że większość czosnku pochodzącego z Chin będzie miała większe główki i śnieżnobiałą łuskę (nasz ma łuskę różową), ale nie brała bym tego jako główny wyznacznik w określaniu pochodzenia czosnku, bo równie dobrze takie odmiany można uprawiać u nas.

Wielu amatorów czosnku uważa, że ten pochodzący z Chin jest mniej aromatyczny i delikatniejszy w smaku.

Czosnek pochodzący z Chin nie wykiełkuje, ponieważ jest specjalnie zaprawiany właśnie po to, aby nie wykiełkował w czasie długie podróży. I to, że ząbek czosnku nie wykiełkuje na wiosnę powinno dać nam już do myślenia o jego jakości.

Czasem zdarza się także, że czosnek z Chin przy dłuższym przechowywaniu gnije lub pleśnieje (mi ostatnio cała główka czosnku po prostu spleśniała).

Skąd jeszcze eksportuje się czosnek do Polski?

 Kupując czosnek warto wiedzieć, że w naszych sklepach oprócz czosnku chińskiego sprowadza się dużo czosnku z Hiszpanii, który również jest zabezpieczany środkami chemicznymi, aby dotarł do nas w dobrym stanie.

Czy warto kupować czosnek chiński?

Warto pytać się w sklepie czy na straganie o odmianę czosnku oraz jego pochodzenie. Dobry sprzedawca powinien umieć udzielić nam takiej odpowiedzi. Najlepiej jest kupować czosnek (ale nie tylko) od sprawdzonych dostawców czy rolników z okolicy, w której mieszkamy. Wspierajmy lokalnych producentów- bo oni dostarczają nam dużo wartościowych produktów.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Co znajduje się w chlebie

Dobry chleb powinien mieć w składzie mąkę, zakwas lub drożdże, wodę, sól oraz może zwierać różne ziarna i nasiona.
A co producenci dodają do chleba, aby był piękny i pachnący……

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.