- Czosnek chiński czy polski?
Czosnek chiński… a czosnek polski
Czosnek to od wieków znany środek leczniczy. Posiada silne właściwości antyseptyczne, wspomaga układ krążenia i jest niezastąpionym środkiem w walce z przeziębieniem czy grypą.
Czy czosnek chiński jest zdrowy?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć i coraz więcej osób ma wątpliwości co do tego czy np. czosnek sprowadzany z Chin posiada wszystkie swoje właściwości.
Stragany w Polsce są ostatnio pełne dorodnego, taniego czosnku. Jak się okazuje czosnek ten bardzo często pochodzi z Chin i niestety większa jego część jest kiepskiej jakości. Duża ilość taniego czosnku powoduje, że nasi rolnicy rezygnują z uprawy tego warzywa, bo staje się to nieopłacalne, a co za tym idzie coraz trudniej jest kupić polski czosnek, który w dodatku często jest droższy od chińskiego konkurenta.
Czosnek chiński- czy powinniśmy go unikać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę, to czosnek pochodzi właśnie z Chin! I to Chiny są największym na świecie producentem czosnku.
Z drugiej strony nie do końca wiadomo w jakich warunkach roślina była uprawiana, jakie środki ochrony roślin czy nawozy były stosowane podczas uprawy.
Aby czosnek uprawiany poza granicami UE mógł być u nas sprzedawany musi spełnić szereg wymagań, stąd też bardzo często czosnek pochodzący z Chin, ale także spoza Unii poddaje się promieniowaniu, aby spełniał wymagania bakteriologiczne.
Czym różni się czosnek chiński od polskiego?
Tak naprawdę trudno jest odróżnić czosnek polski od chińskiego. Na wielu portalach podaje się informację, że czosnek chiński jest biały i znacznie większy od naszego. Ale tak naprawdę wielkość czosnku i kolor jego łuski będzie zależał od gatunku, a nie miejsca uprawy. Także możliwe jest, że większość czosnku pochodzącego z Chin będzie miała większe główki i śnieżnobiałą łuskę (nasz ma łuskę różową), ale nie brała bym tego jako główny wyznacznik w określaniu pochodzenia czosnku, bo równie dobrze takie odmiany można uprawiać u nas.
Wielu amatorów czosnku uważa, że ten pochodzący z Chin jest mniej aromatyczny i delikatniejszy w smaku.
Czosnek pochodzący z Chin nie wykiełkuje, ponieważ jest specjalnie zaprawiany właśnie po to, aby nie wykiełkował w czasie długie podróży. I to, że ząbek czosnku nie wykiełkuje na wiosnę powinno dać nam już do myślenia o jego jakości.
Czasem zdarza się także, że czosnek z Chin przy dłuższym przechowywaniu gnije lub pleśnieje (mi ostatnio cała główka czosnku po prostu spleśniała).
Skąd jeszcze eksportuje się czosnek do Polski?
Kupując czosnek warto wiedzieć, że w naszych sklepach oprócz czosnku chińskiego sprowadza się dużo czosnku z Hiszpanii, który również jest zabezpieczany środkami chemicznymi, aby dotarł do nas w dobrym stanie.
Czy warto kupować czosnek chiński?
Warto pytać się w sklepie czy na straganie o odmianę czosnku oraz jego pochodzenie. Dobry sprzedawca powinien umieć udzielić nam takiej odpowiedzi. Najlepiej jest kupować czosnek (ale nie tylko) od sprawdzonych dostawców czy rolników z okolicy, w której mieszkamy. Wspierajmy lokalnych producentów- bo oni dostarczają nam dużo wartościowych produktów.
- Podobne artykuły
Zioła stosowane przy nadciśnieniu tętniczym
Jakie zioła pomagają przy nadciśnieniu tętniczym? W fitoterapii nadciśnienia najczęściej stosuje się preparaty z głogu, czosnku, serdecznika, jemioły…
Żywność funkcjonalna w profilaktyce nowotworów
Żywność funkcjonalna zawiera wiele związków biologicznie aktywnych, które mają duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych
Czosnek pospolity (łac. Allilum sativum)
Czosnek pospolity to popularna przyprawa do wielu dań i sosów. Główka czosnku jest najsilniejszym naturalnym antybiotykiem
Por- łac. Allilum porrum
Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie
Jedna odpowiedź
Bardzo pomocny artykuł