Czosnek chiński… a czosnek polski

Czosnek to od wieków znany środek leczniczy. Posiada silne właściwości antyseptyczne, wspomaga układ krążenia i jest niezastąpionym środkiem w walce z przeziębieniem czy grypą.

Czy czosnek chiński jest zdrowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć i coraz więcej osób ma wątpliwości co do tego czy np. czosnek sprowadzany z Chin posiada wszystkie swoje właściwości. 

Stragany w Polsce są ostatnio pełne dorodnego, taniego czosnku. Jak się okazuje czosnek ten bardzo często pochodzi z Chin i niestety większa jego część jest kiepskiej jakości. Duża ilość taniego czosnku powoduje, że nasi rolnicy rezygnują z uprawy tego warzywa, bo staje się to nieopłacalne, a co za tym idzie coraz trudniej jest kupić polski czosnek, który w dodatku często jest droższy od chińskiego konkurenta.
Dlaczego jeść jesienne warzywa i owoce

Jesienne warzywa i owoce są pełne koloru, pysznego smaku, a także witamin i wartości odżywczych. Warto je jeść, aby cieszyć się zdrowiem i wspomagać odporność

Czosnek chiński- czy powinniśmy go unikać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę, to czosnek pochodzi właśnie z Chin! I to Chiny są największym na świecie producentem czosnku.

Z drugiej strony nie do końca wiadomo w jakich warunkach roślina była uprawiana, jakie środki ochrony roślin czy nawozy były stosowane podczas uprawy.

Aby czosnek uprawiany poza granicami UE mógł być u nas sprzedawany musi spełnić szereg wymagań, stąd też bardzo często czosnek pochodzący z Chin, ale także spoza Unii poddaje się promieniowaniu, aby spełniał wymagania bakteriologiczne.

 

Czym różni się czosnek chiński od polskiego? 

Tak naprawdę trudno jest odróżnić czosnek polski od chińskiego. Na wielu portalach podaje się informację, że czosnek chiński jest biały i znacznie większy od naszego. Ale tak naprawdę wielkość czosnku i kolor jego łuski będzie zależał od gatunku, a nie miejsca uprawy. Także możliwe jest, że większość czosnku pochodzącego z Chin będzie miała większe główki i śnieżnobiałą łuskę (nasz ma łuskę różową), ale nie brała bym tego jako główny wyznacznik w określaniu pochodzenia czosnku, bo równie dobrze takie odmiany można uprawiać u nas.

Wielu amatorów czosnku uważa, że ten pochodzący z Chin jest mniej aromatyczny i delikatniejszy w smaku.

Czosnek pochodzący z Chin nie wykiełkuje, ponieważ jest specjalnie zaprawiany właśnie po to, aby nie wykiełkował w czasie długie podróży. I to, że ząbek czosnku nie wykiełkuje na wiosnę powinno dać nam już do myślenia o jego jakości.

Czasem zdarza się także, że czosnek z Chin przy dłuższym przechowywaniu gnije lub pleśnieje (mi ostatnio cała główka czosnku po prostu spleśniała).

Skąd jeszcze eksportuje się czosnek do Polski?

 Kupując czosnek warto wiedzieć, że w naszych sklepach oprócz czosnku chińskiego sprowadza się dużo czosnku z Hiszpanii, który również jest zabezpieczany środkami chemicznymi, aby dotarł do nas w dobrym stanie.

Czy warto kupować czosnek chiński?

Warto pytać się w sklepie czy na straganie o odmianę czosnku oraz jego pochodzenie. Dobry sprzedawca powinien umieć udzielić nam takiej odpowiedzi. Najlepiej jest kupować czosnek (ale nie tylko) od sprawdzonych dostawców czy rolników z okolicy, w której mieszkamy. Wspierajmy lokalnych producentów- bo oni dostarczają nam dużo wartościowych produktów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.
jak kupować czosnek

Czosnek jak kupić i przechowywać

Nieodpowiednio przechowywany czosnek traci swoją ostrość oraz cenne właściwości. Sprawdź jak odpowiednio kupować i przechowywać czosnek…

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Ogórek siewny- łac. Cucumis sativus

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka. Roślina ceniona jest w kuchni…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.