Czosnek skład i wartość odżywcza

24 marca, 2020 11:18 am Published by Leave your thoughts

Tematy na blogu

Wartość odżywcza czosnku

                                 CZOSNEK I JEGO WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Czosnek (łac. Allium sativum) to znana roślina lecznicza, której właściwości znane były przed wiekami. Czosnek zaliczany jest do najsilniejszych naturalnych antybiotyków, ale wpływa także korzystnie na układ krążenia, układ oddechowy, obniża poziom cukru we krwi. A to jeszcze nie wszystkie właściwości tej niezwykłej rośliny.

Oprócz zastosowania w lecznictwie czosnek jest rośliną powszechnie stosowaną w wielu kuchniach świata. Poprawia smak wielu dań, znajduje się w wielu sosach do mięs czy sałatek.

Czosnek wartość odżywcza- najważniejsze związki czynne

W czosnku znajduje się ponad 100 substancji czynnych, które wpływają na nasze zdrowie. Ząbki czosnku zawierają głównie mieszaninę lotnych olejków zwanych fitoncydami, które w dużej mierze odpowiadają za przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości czosnku.

Czosnek zawiera 33 organiczne związki siarki, które w nienaruszonym ząbku czosnku tworzą głównie sulfotlenki cysteiny – głównie w postaci alliny.

Po rozdrobnieniu ząbku czosnku enzym allinazyna rozkłada alline do kwasu pirogronowego, amoniaku i allicyny. Allicyna z kolei rozpada się następnie na ajoen oraz inne wielosiarczki. To właśnie te związki nadają ząbkom czosnku charakterystyczny zapach.

Allicyna jest obecna tyko w ząbkach czosnku oraz sproszkowanym czosnku, związki winylowe i ajoen znajdują się tylko w maceracie olejowym. Za to związkami występującymi tylko w olejku eterycznym są diallyl, metylsiarczku allilu oraz dimetylu.

Ząbki czosnku oprócz fitoncydów zawierają także mieszaninę węglowodanów (glukoza, fruktoza, różne polisacharydy), flawonoidy (głównie kemferol i kwerecytynę), fitosterole, pektyny, glikozydy steroidowe, kwasy tłuszczowe.

Czosnek to także źródło wielu różnych enzymów oraz aminokwasów.

Czosnek wartość odżywcza- źródło witamin i minerałów

Czosnek to źródło witamin, głównie witaminy C oraz witaminy B1, B2, B3, B6, witaminy E, biotyny oraz prowitaminy A (beta-karoten).

Czosnek dostarcza duże ilości potasu. Wśród pozostałych związków mineralnych zawartych w ząbkach czosnku można wymienić: wapń, potas, magnez, sód, żelazo. Do mikroelementów zawartych w czosnku można zaliczyć: jod, kobalt, nikiel, selen, mangan, bor, molibden, miedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Literatura

  1. Ikhlas A. Khan, Ehab A. Abourashed; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics, Wiley 2010, str. 308- 312
  2. Carmia Borek; Garlic and Aging; Current Knowledge and Future Considerations, str. 223- 234
  3. Tadeusiewicz,  Krysztofiak A. , Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia; Kosmos, T63, nr. 1 (302), 2014, str. 37-44
  4. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169230/nutrients (23.03.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Categorised in: , , ,

This post was written by ZdrowieNatura324

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *