CZOSNEK I JEGO WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Czosnek (łac. Allium sativum) to znana roślina lecznicza, której wartość odżywcza i właściwości zdrowotne znane były przed wiekami. Czosnek zaliczany jest do najsilniejszych naturalnych antybiotyków,  wpływa korzystnie na układ krążenia, układ oddechowy, obniża poziom cukru we krwi. A to jeszcze nie wszystkie właściwości tej niezwykłej rośliny.




Ciąża a zioła

Poznaj listę ziół zakazanych i dozwolonych w czasie ciąży. Które zioła można stosować bezpiecznie na dolegliwości towarzyszące ciąży

Warzywa i owoce sezonowe w marcu

Marzec to miesiąc przejściowy, w którym nadal korzystamy z zapasów przygotowanych z jesiennych zbirów, jednocześnie pojawiają się pierwsze nowalijki

Oprócz zastosowania w lecznictwie czosnek jest rośliną powszechnie stosowaną w wielu kuchniach świata. Poprawia smak wielu dań, znajduje się w wielu sosach do mięs czy sałatek.

Czosnek wartość odżywcza- najważniejsze związki czynne

W czosnku znajduje się ponad 100 substancji czynnych, które wpływają na nasze zdrowie. Ząbki czosnku zawierają głównie mieszaninę lotnych olejków zwanych fitoncydami, które w dużej mierze odpowiadają za przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości czosnku.

Czosnek zawiera 33 organiczne związki siarki, które w nienaruszonym ząbku czosnku tworzą głównie sulfotlenki cysteiny – głównie w postaci alliny.

Po rozdrobnieniu ząbku czosnku enzym allinazyna rozkłada alline do kwasu pirogronowego, amoniaku i allicyny. Allicyna z kolei rozpada się następnie na ajoen oraz inne wielosiarczki. To właśnie te związki nadają ząbkom czosnku charakterystyczny zapach.

Allicyna jest obecna tyko w rozdrobnionych ząbkach czosnku oraz sproszkowanym czosnku, związki winylowe i ajoen znajdują się tylko w maceracie olejowym. Za to związkami występującymi tylko w olejku eterycznym są diallyl, metylsiarczku allilu oraz dimetylu.

Ząbki czosnku oprócz fitoncydów zawierają także mieszaninę węglowodanów (glukoza, fruktoza, różne polisacharydy), flawonoidy (głównie kemferol i kwerecytynę), fitosterole, pektyny, glikozydy steroidowe, kwasy tłuszczowe.

Czosnek to także źródło wielu różnych enzymów oraz aminokwasów.

Czosnek wartość odżywcza- źródło witamin i minerałów

Czosnek to źródło witamin, głównie witaminy C oraz witaminy B1, B2, B3, B6, witaminy E, biotyny oraz prowitaminy A (beta-karoten).

Czosnek dostarcza duże ilości potasu. Wśród pozostałych związków mineralnych zawartych w ząbkach czosnku można wymienić: wapń, potas, magnez, sód, żelazo. Do mikroelementów zawartych w czosnku można zaliczyć: jod, kobalt, nikiel, selen, mangan, bor, molibden, miedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikhlas A. Khan, Ehab A. Abourashed; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics, Wiley 2010, str. 308- 312

Carmia Borek; Garlic and Aging; Current Knowledge and Future Considerations, str. 223- 234

Tadeusiewicz J.,  Krysztofiak A. , Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia; Kosmos, T63, nr. 1 (302), 2014, str. 37-44

https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169230/nutrients (23.03.2020)




Białko- znaczenie w codziennej diecie

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Białko- znaczenie w codziennej diecie Białko jako składnik odżywczy Białko to główny  składnik diety człowieka. Białka są podstawowymi strukturalnymi i funkcjonalnymi

Beta karoten rola w organizmie

Beta karoten jest prekursorem witaminy A w organizmie. Jego rola to wymiatanie wolnych rodników, wspomaganie odporności, ochrona przed promieniowaniem UV…

Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Kolorowy talerz- dlaczego warto jeść kolorowo Kolorowy talerz a zdrowa dieta Warzywa i owoce to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego powinny

Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty

Zakładanie soczewek jak to zrobić?

Szkła kontaktowe to niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak osób obawia się ich używania ze względu na konieczność kontaktu z okiem i dotykania oka.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Arnika górska- łac. Arnica montana

Arnika górska jest rośliną znaną ze swoich leczniczych właściwości. Już od dawna bywała wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy. Rośnie na terenach górskich

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.