Nazwa Euterpe wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego „leśną grację” i nawiązuje do eleganckiego wyglądu palmy. Miąższ owoców acai posiada najwyższy wskaźnik ORAC, a więc jest uznawany za produkt o najsilniejszym działaniu antyoksydacyjnym, szczególnie skuteczny wobec rodnika peroksylowego.

Owoce palmy brazylijskiej były od wieków cenione przez ludy Amazonii jako doskonałe źródło pożywienia, bogate w składniki odżywcze. Są do tej pory podstawą diety ludności brazylijskiej.

 

Systematyka

Rodzina: Palmowce
Gatunek: Palma Acai

 

Nazewnictwo

Łacińska: Euterpe oleracea
Angielska: Acai
Niemiecka: Acai
Polskie nazwy: Eutrepa warzywna, jagoda palmy brazylijskiej

 

Występowanie

Palma acai rośnie w całej dolinie Amazonii i porasta tereny zalewowe rzeki Amazonki.

 

Surowiec

Surowcem są jagody acai.

 

Zbiór

Owoce palmy Euterpe są bardzo delikatne i tuż po uzyskaniu dojrzałości opadają. Należy je spożyć zaraz po zbiorze. Około 12 godzin od zbiorze owoce ulegają zepsuciu, dlatego szybko się je liofilizuje, a następnie przetwarza. Ludność brazylijska macza zebrane owoce w wodzie, w celu uzyskania gęstego, ciemno purpurowego napoju. Owoce zbiera się od czerwca do grudnia.

 

Historia

Lecznicze właściwości acai zostały odkryte w XIX wieku. Pierwszego opisu tej rośliny dokonał niemiecki botanik Karl Friedrich Philipp von Martius. Dzięki badaniom Alexandra Shaussa owoce palmy brazylijskiej dotarły do USA, gdzie na początku XX wieku zyskały bardzo dużą popularność.




Acai w medycyna ludowa

W Brazylii i Peru zmiażdżone nasiona jagody acai są stosowane w leczeniu gorączki. Owoce te są stosowane w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, jak infekcje pasożytnicze, krwotoki czy owrzodzenia. Z korzenia pozyskuje się esencję, która ma zastosowanie w leczeniu zapalenia wątroby czy przerostu prostaty.

 

Zastosowanie acai

  • Jagody wykorzystuje się jako naturalny barwnik do żywności
  • Owoce  są składnikiem suplementów diety
  • Liście palmy służą plemionom amazońskim do pokrywania dachów chatek
  • Kolczasty korzeń palmy wykorzystywany jest jako tarka do zeskrobywania skóry manioku
  • Nasiono znajdujące się w owocu stanowi składnik paszy dla trzody chlewnej, można je także przerobić na kompost
  • Z łodyg, na których rosną owoce sporządza się miotły i inne przedmioty codziennego użytku

Wartość odżywcza acai

Owoce palmy brazylijskiej wykazuje największy potencjał antyoksydacyjny spośród wszystkich zbadanych owoców. Potencjał ten związany jest z dużą zawartości w owocach acai antocyjanin, bioflawonoidów i polifenoli. Owoc  ten wyróżnia się obecnością w swoim składzie białka zawierającego wszystkie aminokwasy egzogenne w zalecanych proporcjach. Acai zawiera także korzystny skład tłuszczów. Owoce te dostarczają wiele witamin oraz sole wapnia, żelaza, potasu czy fosforu.

ACAI DZIAŁANIE LECZNICZE

Jagody palmy brazylijskiej wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Są doskonałym środkiem zwalczającym powstające w organizmie wolne rodniki, które uważa się za przyczynę wielu chorób.

Owoce acai:

  • Wpływają korzystnie na poziom cukru we krwi
  • Wspomagają trawienie, chronią przed chorobą wrzodową i refluksem
  • Działają na organizm zasadotwórczo
  • Korzystnie wpływają na serce i układ krążenia
  •  Obniżają ciśnienie krwi
  • Wpływają pozytywnie na profil lipidowy krwi i obniżają poziom cholesterolu LDL
  • Wspomagają wydalanie toksyn z organizmu
  • Korzystnie wpływają na wzrok, mogą chronić przed degeneracją rogówki oka i kataraktą
  • Działają pozytywnie na układ nerwowy, poprawiają zdolność zapamiętywania i koncentrację
  • Mogą mieć znaczenie w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych
  • Są pomocne w profilaktyce chorób zapalnych stawów
  • Poprawiają strukturę kości i chronią przed osteoporozą
  • Mogą mieć znaczenie w profilaktyce prostaty
  • Korzystnie wpływają na równowagę hormonalną, łagodząc bolesne miesiączki
  • Przyspieszają gojenie się ran i regenerację skóry po poparzeniach słonecznych
  • Wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

 

Działanie niepożądane

Spożycie dużej ilości jagód może wywołać problemy żołądkowo- jelitowe. U osób wrażliwych może pojawić się alergia na owoce acai w postaci wysypki lub problemów z oddychaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Burlando B., Verotta L., Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Principles in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 45- 47

Chevallier A.; Encyclopedia of herbal medicine;Penguin Random House, Third edition 2016, str. 210

Cieślik E., Topolska K.; Skład chemiczny i właściwości funkcjonalne jagody acai ( Euteroe oleracea Mart.); Postępy fitoterapii 3/2012, str. 188-191

Schauss A. G.; Acai cudowny owoc z Amazonii; VideoPlus Europe, Warszawa 2010,

https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2018/01/25/acai.aspx (15.12.2020)

https://nazdrowie.biopunkt.pl/jagody-acai/ (15.12.2020) 




Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów
owoc kiwi, aktinidia chińska

Kiwi- Actinidia deliciosa

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Ogórek siewny- łac. Cucumis sativus

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka. Roślina ceniona jest w kuchni…

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.