Robinia akacjowa to popularne w naszym kraju drzewo o pięknie pachnących kwitkach. Jest to roślina nieco zapomniana, chociaż posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych
Rodzina: Bobowate
Rodzaj: Robinia
Gatunek: Robinia akacjowa
Łacińska: Robinia pseudoacacia
Angielska: Black locust
Niemiecka: Robinie
Polskie nazwy: biała akacja, grochodrzew, grochowe drzewo, grochownik, strostręczyna
Robinia akacjowa została sprowadzona do Europy z Ameryki Północnej i Meksyku w XVIII wieku. Obecnie występuje na wszystkich kontynentach. Rośnie na stanowiskach suchych, w widnych lasach, zaroślach, łąkach i wrzosowiskach.
Robinia akacjowa jest drzewem, które wypiera rodzime gatunki. Wydziela do gleby związki fenolowe, które hamują kiełkowanie innych roślin. Ponadto jest to roślina odporna na zanieczyszczenia przemysłowe, dlatego dobrze sobie radzi na terenach zdegradowanych, przy składowiskach odpadów oraz w pobliżu hut i elektrowni.
Rodzaj Robinia liczy około 20 gatunków- zarówno drzew jak i krzewów.
W lecznictwie stosuje się kwiaty (Flos Robiniae). Liście, owoce, kora i korzenie robinii akacjowej są dla człowieka trujące.
Nazwa robinia pochodzi od nazwiska francuskiego ogrodnika-Jeana Robina, który sprowadził tą roślinę w 1601r. z Ameryki Północnej.
Dawniej w lecznictwie stosowano robinię w leczeniu stanów skurczowych i nieżytów przewodu pokarmowego jak dolegliwości dróg żółciowych, nadkwasota. To także środek obniżający gorączkę. Od dawna roślina była wykorzystywana jako środek odtruwający i detoksykujący. Kwiaty robinii wykorzystuje się w medycynie ludowej w leczeniu stanów zapalnych nerek i dróg moczowych, skąpomoczu oraz obrzękach spowodowanych niewydolnością krążenia. Kwiaty akacji wykorzystuje się także w leczeniu dermatoz i stanów zapalnych skóry. Preparaty z kwiatów robinii stosowano jako środek wzmacniajacy dla kobiet w okresie poporodowym u kobiet.
Kwiaty akacji są typowym surowcem flawonoidowym. Zawierają całą gamę flawonoidów, wśród których można wymienić: robinetynę, robinetynidiol, fizetynę, fustynę, linaryna, kemferol, akacetynę, epigeninę. Ponadto kwiaty robinii zawierają ceniony w przemyśle perfumeryjnym olejek eteryczny, w skład którego wchodzą takie związki jak:alkohol benzylowy, piperonal, metyloantranilat, nerol, farnezol, alfa-terpineol, linalol. Akacja zawiera także garbniki, związki cukrowe, kwasy organiczne oraz sole mineralne.
W owocach znajduje się 2,6-dimetoksybenzochinon oraz lektyny i toksalbuminy. Kora zawiera saponiny, lektyny i toksalbuminy- związki te są toksyczne dla człowieka!
Kwiaty robinii:
Akacja w rozcieńczeniach D4 lub D6 jest stosowana przy nieżytach żołądka związanych z nadkwaśnością, przy zbyt dużej ilości kwasu żołądkowego, zgadze związanej z nadkwaśnością, przy kwaśnym odbijaniu czy paleniu w żołądku.
Nie należy spożywać owoców i kory, które zawierają toksalbuminy, będące związkami toksycznymi dla człowieka. Objawy zatrucia robinią to ostre bóle brzucha, mdłości, wymioty, wzdęcia, gorączka, zaburzenia widzenia.
Kwiaty są surowcem bezpiecznym.
Kwiaty lub liście zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu.
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.