Len zwyczajny dzięki swym właściwościom powlekającym działa korzystnie na układ pokarmowy, chroni przewód pokarmowy przed działaniem szkodliwych substancji oraz reguluje wypróżnienia. Kleiki z lnu idealnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej przesuszonej. A to jeszcze nie wszystkie właściwości tej rośliny.

Len- systematyka

Rząd: Malpigwowce
Rodzina: Lnowate
Rodzaj: Len 

Nazewnictwo

Łacińska: Linum usitaissmum
Angielska: Flax
Niemiecka: Flachs, Lein
Polskie nazwy: len siewny, len uprawny, siemię lniane, słowień

Nazwa rodzajowa lnu pochodzi od celtyckiego słowa lin oznaczającego sieć, natomiast nazwa zwyczajowa ulsiltatissmum po łacinie oznacza bardzo użyteczny. Popularnie nasiona lnu nazywane są siemieniem lnianym i mają zastosowanie w kuchni oraz lecznictwie.

 

Len zwyczajny- występowanie

Len pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiany w wielu krajach. Jest to typowa roślina klimatu umiarkowanego o niewielkich wymaganiach cieplnych.

 

Len- odmiany

Do rodzaju Linum zaliczanych jest ok. 200 gatunków.

 

Len zwyczajny- uprawa

Roślina kwitnie od czerwca do lipca, natomiast nasiona dojrzewają w lipcu i sierpniu.  Kiedyś powszechnie dziko rosnący len zwyczajny jest dziś rośliną znaną wyłącznie z uprawy.
Len jest rośliną uprawianą do pozyskiwana włókna lub oleju. W Polsce do niedawna len był dość często uprawianą rośliną ze względu na pozyskiwanie włókien lnianych. Polskie zbiory lnu są niewielkie w skali światowej. Obecnie uprawia się kilka gatunków lnu, z czego niektóre są gatunkami dziczejącymi.

 

Len zwyczajny- surowiec

Surowcem leczniczym jest nasienie lnu zwane siemieniem lnianym, które po zalaniu wodą wydzielają śluz. Ze zmielonych lub zmiażdżonych nasion lnu otrzymuje się tzw. mączkę lnianą.
Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Kolorowy talerz- dlaczego warto jeść kolorowo Kolorowy talerz a zdrowa dieta Warzywa i owoce to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego powinny być częścią zdrowej diety.

Len zwyczajny- zbiór

Nasiona lnu zbiera się późnym latem, kiedy torebka nasienna jest już w pełni dojrzała, a nasiona są już w pełni wykształcone, ale nie uzyskały jeszcze brązowego koloru. Wówczas wyrywa się całą roślinę i pozostawia na polu do wysuszenia. Zebrane ziele można również suszyć powiązane w pęki i zwieszone do dołu nad płótnem lub gazetą. Nasiona dojrzewają podczas suszenia.

 

Trochę historii

Len zwyczajny należy do najstarszych roślin uprawnych. Roślina ta znana była już w VI w. p.n.e.  Pierwsze uprawy lnu prawdopodobnie miały miejsce w Mezopotamii.
Tkaniny lniane znaleziono w grobowcach babilońskich pochodzących z ok. 3000 r. p.n.e.
O tym, że len był ceniony przez starożytne cywilizacje świadczyć może pochodzący z X w p.n.e. kalendarz, w którym jeden z miesięcy nazwano miesiącem międlenia lnu.
Również w Biblii znajdziemy wzmianki o lnie.
Z rejonów Eufratu i Tygrysu len dotarł w rejon Morza Śródziemnego za sprawą fenickich kupców. Starożytni Grecy i Rzymianie bardzo cenili len ze względu na włókno, z którego wykonywane były płótna oraz odzież. Często w antycznej Grecji i Rzymie wykorzystywano olej lniany jako środek stosowany do pielęgnacji skóry.
Nieco później roślina rozprzestrzeniła się na tereny Europy Północnej, gdzie szybko rozwinęła się uprawa lnu oraz przemysł tkacki.
Podczas wykopalisk w Biskupinie znalezione resztki nasion lnu co świadczy o tym, len znany był także na naszych ziemiach.

 

Len zwyczajny- zastosowanie

  • Z włókna lnianego produkuje się sznury oraz przędzę. Jest to także surowiec do produkcji tkanin lnianych, które konkurują z bawełną i tworzywami sztucznymi.
  • Olej otrzymywany z lnu ma szerokie zastosowanie w przemyśle produkcji tuszy do drukarek, lakierów, farb, linoleum.
  • Nasiona lnu są wykorzystywane w piekarnictwie. To świetny dodatek do pieczywa, ciastek czy płatków śniadaniowych. Świetnie komponuje się z pieczywem oraz innymi nasionami, a dodatkowo podnosi wartość odżywczą pieczywa.
  • Z nasion lnianych otrzymuje się tzw. wytłoki, które stanowią wartościową paszę dla bydła. Galaretowatą substancją powstałą po zalaniu nasion wodą karmi się cielaki.
  • Resztki pozostałe po omłóceniu lnu znalazły zastosowanie w produkcji papieru oraz do niedawna były wykorzystywane jako materiał termoizolacyjny.

 

Len- wartość odżywcza

Nasiona lnu są bogate w śluzy, które są odpowiedzialne za działanie powlekające lnu. Ponadto w nasionach znajduje się do 40% oleju tłustego, którego głównymi związkami są glicerydy kwasu linolowego, linolenowego i olejowego. Nasiona lnu zawierają także korzystny skład aminokwasów. Wśród wielu związków chemicznych w siemieniu lnianym można także znaleźć enzymy, sterole i fitosterole, witaminy A, E, witaminy z grupy B, cholinę  i sole mineralne

W niedojrzałych nasionach znajduje się toksyczny aminokwas- linatyna, która w przewodzie pokarmowym ulega rozkładowi do kwasu cyjanowodorowego. W przypadku spożywania całych nasion powstaje śladowa ilość tego kwasu. Natomiast w przypadku spożywania zmielonych nasion powstają większe ilości cyjnanowodoru.
LEN ZWYCZAJNY DZIAŁANIE LECZNICZE

Nasiona lnu dzięki dużej ilości związków śluzowych działają osłonowo na układ pokarmowy. Śluz powstały z siemienia lnianego chroni żołądek przed działaniem drażniących substancji ( w tym kwasów czy niektórych leków) oraz ułatwia wydalanie szkodliwych substancji z organizmu. Część śluzu spływa do jelita cienkiego, gdzie wpływa na perystaltykę jelit, pobudzając jelita do lepszej pracy, ułatwiając wypróżnienia. Nasiona można stosować zarówno przy biegunkach jak i przy zaparciach. Od dawien len jest polecany przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

Częste spożywanie siemienia lnianego zalecane jest przy odchudzaniu. Nasiona pęcznieją w żołądku, zmniejszając uczucie głodu oraz wpływają na regularne wypróżniania. Dodatkowo włączenie do diety siemienia lnianego dostarcza wielu cennych składników odżywczych.


Duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że len obniża poziom złego cholesterolu, chroniąc tym samym nasz układ krwionośny przed miażdżycą, zawałami, udarem mózgu. Len zmniejsza także krzepliwość krwi.


Siemię lniane jest zalecane w leczeniu górnych dróg oddechowych zarówno wewnętrzne jak i zewnętrznie. Linymaruna jest związkiem, który posiada właściwości uspokajające układ oddechowy, stad też siemię lniane jest pomocne przy chrypce oraz kaszlu. Śluz wydzielany z nasion lnu zwiększa wilgotność śluzówki, dzięki czemu zmniejsza ból w klatce piersiowej oraz ułatwia odkrztuszanie i wydalanie zalegającej flegmy.
Zewnętrznie nasiona lnu stosuje się w formie okładów jako pomoc przy chronicznym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu opłucnej oraz rozedmie płuc. Wyciągi z siemienia lnianego można stosować również do płukania jamy ustnej w przypadku oparzenia jamy ustnej gorącymi płynami, uszkodzeniu ługiem lub kwasami.


Zewnętrznie siemię lniane stosuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry, wysypek, podrażnień skóry. To także doskonały środek przydatny w leczeniu egzem, ropni czy wrzodziejących ran. Jest to również skuteczny środek w przypadku bolących czyraków. W medycynie naturalnej len wykorzystuje się w leczeniu oparzeń I i II stopnia oraz odleżyn. Len wykorzystuje się także w zwalczaniu trądziku oraz zmarszczek.

Siemię lniane to jeden z nielicznych produktów roślinnych uznawany przez Narodowy Instytut Raka jako skuteczny środek przeciwrakowy. Uważa się, że regularne spożywanie siemienia lnianego to świetny środek wzmacniający i wspomagający leczenie chorób nowotworowych. Badacze z Toronto leczą siemieniem lnianym kobiety z rakiem piersi. Len znalazł także zastosowanie w prewencji i leczeniu przerostu i raka prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ożarowski A.; Ziołolecznictwo- poradnik dla lekarzy; PZWL, wyd. III, Warszawa 1982, str. 175-176

Ożarowski A.,  Jaroniewski W.; Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie; Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989, str. 225-227

Popis E., Ratusz K., Przybysz M., Krygier K., Sakowska A.; Światowa oraz polska produkcja lnu oleistego i oleju lnianego;  Popis E, Ratusz K, Przybysz M, Krygier K, Sakowska A, Konarska M. Światowa oraz polska produkcja lnu oleistego i oleju lnianego. Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego. 2015;15[30](2)

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str.378-381

https://sites.google.com/site/zdrowiewnaturze/ziololecznictwo/ziola/ziola—l/lennasiona (przed 26.10.2016)

http://leczniczeziola.com.pl/ziola-lecznicze/len-zwyczajny-linum-usitatissimum-siemie-lniane/ (przed 26.10.2016)
Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Babka zwyczajna- łac. Plantago major

Babka zwyczajna nazywana również babką szerokolistną to jedno z wielu ziół chętnie wykorzystywanych w medycynie ludowej oraz niekonwencjonalnej

Dzika róża- Rosa canina- właściwości

Dzika różna zawiera dużą ilość witamin, dzięki temu stosuje się ją na bóle gardła, niestrawność i stany zapalne układu moczowego, wpływa korzystnie na serce

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Cytryna- łac. Citrus x limon

Cytryna to powszechnie znany owoc o cennych właściwościach zdrowotnych. Dzięki dużej zawartości witaminy C cytryna wspomaga odporność

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.