Tematy na blogu

Suszenie ziół- najważniejsze informacje

Suszenie jako metoda utrwalania żywności

Suszenie jest najstarszym i najprostszym sposobem utrwalania żywności, w tym ziół, które pozwala zmniejszyć zawartość wody do 3-10%. Takie odwodnienie uniemożliwia rozwój mikroflory i hamuje większość przemian odpowiadających za psucie się żywności. Pozwala to nie tylko na przechowanie żywności, ale także na zmniejsza koszt opakowania, transportu i magazynowania produkowanej żywności.

Suszenie- jak przebiega proces

Zahamowanie rozwoju drobnoustrojów i pleśni jest możliwe już przy zmniejszeniu zawartości wody do około 15%, zahamowanie zmian enzymatycznych i nieenzymatycznych następuje przy zmniejszeniu ilości wody poniżej 5%.

 

Suszenie najważniejsze informacje

Rośliny o drobnej budowie i delikatnych listkach można związać w niewielkie bukieciki i suszyć zwieszone bukietem w dół, potem z takiego bukietu wykrusza się liście i kwiaty. Jednak nie należy tak suszyć roślin o grubych mięsistych łodygach i liściach ( ogórecznik, rozmaryn).
Liście i ziele suszy się rozłożone cienką warstwą na czystych arkuszach papierach, raszkach, specjalnych sitach czy płótnie. Większość ziół można suszyć rozłożone na papierowych tackach ułożonych w cieniu. Warstwa ziół powinna być cienka, a zioła powinno się co jakiś czas przewracać, żeby równomiernie doschły. Miejsce suszenia powinno być ciepłe, o dużym przewiewie i koniecznie zacienione.
Korzenie i kłącza przed suszeniem czyści się, myje i odsączone z wody kroi na mniejsze kawałki. Takie kawałki można nadziać na nitkę i suszyć tak jak grzyby, można je także suszyć w piekarniku na rusztach, w odpowiedniej, najczęściej trochę wyższej temp. Niektóre korzenie i kłącza można suszyć na słońcu.
Łodygi i korę suszy się zwykle na słońcu lub w piekarniku, zapewniając przepływ suchego powietrza.
Owoce można suszyć w słońcu, byle szybko, pamiętając by zapewnić duży przepływ powietrza.
Nasiona rozkłada się cienką warstwą na papierze i suszy w miejscu ciepłym, zacienionym i dobrze wentylowanym.

Jak suszy się zioła w przemyśle?


W przemyśle wyróżnia się dwie metody suszenia:

  • suszenie naturalne, które wykorzystuje ciepło promieniowania słonecznego i ciepło zawarte w powietrzu.
  • suszenie sztuczne, wykorzystujące ciepło uzyskane z różnych urządzeń grzejnych. Wyróżnia się tutaj: suszenie kontaktowe, konwekcyjne, promiennikowe, fluidyzacyjne, sublimacyjne, mikrofalowe

 

Wskazówki przydatne przy suszeniu ziół

  1. Przed przystąpieniem do suszenia ziół watro sprawdzić w jakiej temp. powinno się suszyć daną roślinę, ponieważ zbyt niska temp. może spowodować zapleśnienie surowca, a zbyt wysoka niekorzystnie wpłynie na jakość surowca, np. rośliny olejkowe w wysokich temp. tracą znaczą ilość olejków eterycznych.
  2. Zioła należy suszyć w miejscu zacienionym i przewiewnym. W pomieszczeniu, gdzie suszone są zioła nie powinny znajdować się produkty o intensywnym zapachu, ponieważ suszony surowiec może przejąć inny zapach.
  3. Niektóre kory, korzenie i kwiaty można suszyć bezpośrednio na słońcu, jednak większość surowców suszy się w cieniu, ponieważ promienie słoneczne mogą zmieniać barwę surowca oraz wpływają negatywnie na zawartość substancji czynnych, np. olejków eterycznych.
  4. Zioła można suszyć w ciepłym piekarniku, jednak trzeba tu zachować szczególną ostrożność i pilnować temperatury oraz otwierając drzwiczki piekarnika, aby zapewnić odparowanie wilgoci.
  5. Zioła dobrze jest suszyć kiedy powietrze jest nagrzane i suche. Przy wilgotnej i chłodnej pogodzie surowiec schnie zbyt długo, bywa, że psuje się i pleśnieje. Wówczas konieczne jest dosuszanie ziół, np. w piecyku do pieczenia lub w małej elektrycznej suszarce.
  6. Dobrze wysuszone zioła powinny zachować swój naturalny kolor i aromat, liście powinny się łatwo kruszyć, a łodygi łamać w palcach z charakterystycznym trzaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.