Jak suszyć zioła w domu?

Suszenie jest najstarszym i najprostszym sposobem utrwalania żywności, w tym ziół, które pozwala zmniejszyć zawartość wody do 3-10%. Takie odwodnienie uniemożliwia rozwój mikroflory i hamuje większość przemian odpowiadających za psucie się żywności. Pozwala to nie tylko na przechowanie żywności, ale także na zmniejsza koszt opakowania, transportu i magazynowania produkowanej żywności.

Suszenie- jak przebiega proces

Zahamowanie rozwoju drobnoustrojów i pleśni jest możliwe już przy zmniejszeniu zawartości wody do około 15%, zahamowanie zmian enzymatycznych i nieenzymatycznych następuje przy zmniejszeniu ilości wody poniżej 5%.
Banan zastosowanie w kuchni

Banan to najpopularniejszy owoc na świecie. Jest bardzo smaczny i odżywczy, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do deserów, ciast czy jako samodzielna przekąska

Jak suszyć zioła?

Rośliny o drobnej budowie i delikatnych listkach można związać w niewielkie bukieciki i suszyć zwieszone bukietem w dół, potem z takiego bukietu wykrusza się liście i kwiaty. Jednak nie należy tak suszyć roślin o grubych mięsistych łodygach i liściach ( ogórecznik, rozmaryn).
Liście i ziele suszy się rozłożone cienką warstwą na czystych arkuszach papierach, raszkach, specjalnych sitach czy płótnie. Większość ziół można suszyć rozłożone na papierowych tackach ułożonych w cieniu. Warstwa ziół powinna być cienka, a zioła powinno się co jakiś czas przewracać, żeby równomiernie doschły. Miejsce suszenia powinno być ciepłe, o dużym przewiewie i koniecznie zacienione.
Korzenie i kłącza przed suszeniem czyści się, myje i odsączone z wody kroi na mniejsze kawałki. Takie kawałki można nadziać na nitkę i suszyć tak jak grzyby, można je także suszyć w piekarniku na rusztach, w odpowiedniej, najczęściej trochę wyższej temp. Niektóre korzenie i kłącza można suszyć na słońcu.
Łodygi i korę suszy się zwykle na słońcu lub w piekarniku, zapewniając przepływ suchego powietrza.
Owoce można suszyć w słońcu, byle szybko, pamiętając by zapewnić duży przepływ powietrza.
Nasiona rozkłada się cienką warstwą na papierze i suszy w miejscu ciepłym, zacienionym i dobrze wentylowanym.

 

Jak suszyć zioła- kilka wskazówek

  1. Przed przystąpieniem do suszenia ziół watro sprawdzić w jakiej temp. powinno się suszyć daną roślinę, ponieważ zbyt niska temp. może spowodować zapleśnienie surowca, a zbyt wysoka niekorzystnie wpłynie na jakość surowca, np. rośliny olejkowe w wysokich temp. tracą znaczą ilość olejków eterycznych.
  2.  Zioła należy suszyć w miejscu zacienionym i przewiewnym. W pomieszczeniu, gdzie suszone są zioła nie powinny znajdować się produkty o intensywnym zapachu, ponieważ suszony surowiec może przejąć inny zapach.
  3. Niektóre kory, korzenie i kwiaty można suszyć bezpośrednio na słońcu, jednak większość surowców suszy się w cieniu, ponieważ promienie słoneczne mogą zmieniać barwę surowca oraz wpływają negatywnie na zawartość substancji czynnych, np. olejków eterycznych.
  4. Zioła można suszyć w ciepłym piekarniku, jednak trzeba tu zachować szczególną ostrożność i pilnować temperatury oraz otwierając drzwiczki piekarnika, aby zapewnić odparowanie wilgoci.
  5. Zioła dobrze jest suszyć kiedy powietrze jest nagrzane i suche. Przy wilgotnej i chłodnej pogodzie surowiec schnie zbyt długo, bywa, że psuje się i pleśnieje. Wówczas konieczne jest dosuszanie ziół, np. w piecyku do pieczenia lub w małej elektrycznej suszarce.
  6. Dobrze wysuszone zioła powinny zachować swój naturalny kolor i aromat, liście powinny się łatwo kruszyć, a łodygi łamać w palcach z charakterystycznym trzaskiem.

Jak suszy się zioła w przemyśle?

W przemyśle wyróżnia się dwie metody suszenia:

  • suszenie naturalne, które wykorzystuje ciepło promieniowania słonecznego i ciepło zawarte w powietrzu.
  • suszenie sztuczne, wykorzystujące ciepło uzyskane z różnych urządzeń grzejnych. Wyróżnia się tutaj: suszenie kontaktowe, konwekcyjne, promiennikowe, fluidyzacyjne, sublimacyjne, mikrofalowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Cukier a zdrowie

Cukier działa w organizmie tak jak narkotyk. Dlatego cukier uzależnia i ciągle chcemy go wiecej, i więcej…
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.