Tematy na blogu

Cebula- zastosowanie w kuchni

Cebula znana jest w kuchni na całym świece. Jest uważana za uniwersalne warzywo nadające niepowtarzalny smak wielu potrawom. To warzywo o doskonałych walorach smakowych i niskiej kaloryczności. Cebula jest bardzo popularna w kuchni francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, węgierskiej i arabskiej.

Jak jeść cebulę?

Można ją spożywać pod każdą postacią. Komu trawienie cebuli nastręcza trudności koniecznie powinien ją spożywać z kminkiem, majerankiem, pieprzem. Cebula jest lepiej strawna, jeżeli po obraniu zanurzy się ją w gorącej wodzie.  Jadalna jest zarówno cebula jak i szczypior.

Posiekaną, utartą lub pokrojoną w talarki cebulę można dodać praktycznie do każdego dania. Jest to idealny dodatek do marynat, surówek, zup, dań mięsnych, pizzy, dań rybnych.
Najlepiej spożywać ją w stanie surowym, pieczona, gotowana czy smażona traci wiele składników odżywczych.

Na wiosnę powszechnie stosuje się zielone liście cebuli-czyli szczypiorek jako doskonały dodatek do kanapek, twarożków czy sałatek.

Cebula w kuchni- kilka uwag

Nieprzyjemny zapach cebuli z oddechu usuwamy gryząc 2-3 ziarnka kawy, natkę pietruszki lub jabłko. Można także wypłukać usta płynem miętowym z alkoholem. Aby usunąć zapach cebuli z rąk, należy natrzeć dłonie wodą z solą lub z amoniakiem.

 

Cebula w przemyśle spożywczym

Olejek z cebuli jest stosowany w przemyśle spożywczym jako składnik aromatyzujący, jako dodatek do napojów alkoholowych i niealkoholowych, mrożonych deserów, cukierków, wypieków, sosów, zup, przekąsek.


W sklepach można kupić najczęściej świeżą cebulę, ale może także kupić cebulę suszoną, prażoną oraz liofilizowaną.

 

Cebula w kuchni- jak kupić najlepszą?

Wybierając cebulę w sklepie należy wybierać bulwy o twardych, cienkich liściach. Należy unikać bulw kiełkujących. Przed pokrojeniem warzywo nie powinno mieć żadnego zapachu.


Cebula w kuchni- jak ją przechowywać?

Cebulę powinno się przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. Cebuli nie należy przechowywać w lodówce, ponieważ stanie się miękka i nieprzydatna kulinarnie, a dodatkowo może na niej rozwinąć się pleśń. Najlepiej cebulę przechowywać w chłodnej spiżarce lub piwnicy. Chłód oraz ciemność pozwolą dłużej przechowywać cebulę. Aby cebula się nie popsuła podczas przechowywania ważna jest dobra wentylacja i brak wilgoci.
Jeżeli cebula nie jest uszkodzona i odpowiednio składowana można ją bez obaw przechowywać od 6 do 8 miesięcy.

Przekrojonej cebuli nie należy przechowywać, ponieważ łatwo się utlenia i może być szkodliwa, a nawet toksyczna dla zdrowia.
Cebulę zawiązuje się w pęczki zawiesza w miejscu chłodnym i suchym. Jeżeli każdą cebule owinie się bibułką nie będzie ona kiełkowała.
Osoby wrażliwe mogą mieć dolegliwości żołądkowe po spożyciu cebuli, szczególnie surowej. Wówczas pomocne może okazać się spożycie łyżeczki kminku lub czarnuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 95, 104-107 
  2. Khan I. A., Abourashed E. A.; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 474- 477 
  3. Skarżyński A., Zioła czynią cuda; Agencja wydawnicza Comes, Warszawa 1994, str. 68-71
  4. Wala K., Kuczyńska M., Zdrojewicz Z.; Cebula- niedocenione źródło korzyści terapeutycznych; Med. Rodz. 2019; 22 (1), str. 41-46 
  5. Vocka G.; Rośliny lecznicze od A do Z, uprawa i pielęgnacja, zbiory i przechowywanie, działanie zdrowotne; Wydawnictwo Klub dla Ciebie, 2005, str. 38-39, 130 
  6. http://dietadlazdrowia.pl/artykuly/eksperci/7/moc_cebuli/315.html (24.06.2017)
  7. https://haps.pl/Haps/7,167709,25802454,jak-przechowywac-cebule-aby-byla-swieza-i-pelna-witamin-ile.html (14.02.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.