E 153 Węgiel drzewny

Barwnik E 153 to  węgiel drzewny, spotykany pod nazwami i  oznaczeniami: węgiel roślinny, węgiel, sadza, sadza, Norit

Właściwości fizyczne: Jest to czarny proszek, bez smaku i zapachu, nie rozpuszcza się w wodzie, ani olejach czy innych rozpuszczalnikach organicznych. Jest odporny na działanie temp., kwasy i zasady. W zależności od źródła pozyskania węgla (drewno, łupina orzecha kokosowego, torf, pozostałości celulozy i innych orzechów) odcień uzyskany podczas barwienia może się znacznie różnić.

Otrzymywanie: Węgiel drzewny jest pozyskiwany z pełnego spalenia lub rozkładu odpadków roślinnych. W 95% składa się z węgla pierwiastkowego.

Dzienne spożycie: nieustalone

Metabolizm: Węgiel nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, wydalany z kałem

Funkcje w żywności: barwnik nadający produktom barwę czarną.

Uwarunkowania prawne: Zabroniony jako barwnik do żywności w USA.

Wpływ na organizm: Węgiel aktywny jest stosowany jako środek absorbujący przy zatruciach pokarmowych, jelitowych i biegunkach.
Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 153 Węgiel drzewny- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Węgiel roślinny jest wykorzystywany do barwienia na czarno słodyczy, zwłaszcza drażetek i napojów alkoholowych. Jest to barwnik dopuszczony do produkcji francuskiego sera typu Morbier, a także do nadawania barwy jadalnym powłokom serów dojrzewających i jadalnych osłonek. Stosowany do barwienia kukurydzianych chrupek, napojów spirytusowych, sosów warzywnych, sosów sałatkowych. Stosowany również przy produkcji soków owocowych, dżemów, cukierków z galaretką, w konfiturach cukierniczych.


Przemysł kosmetyczny: Węgiel drzewny stosowany jest do barwienia kosmetyków, zwłaszcza tych naturalnych oraz past do zębów o działaniu wybielającym.

Medycyna: Węgiel drzewny jest stosowany jako środek na biegunkę, przy zatruciu lekami lub metalami ciężkimi. Od dawna stosowany jest jako „węgiel aktywny” (adsorbent), produkowany w postaci małych czarnych tabletek, znany wielu osobom jako pierwszy środek na zatrucia pokarmowe i infekcje jelitowe.


Przemysł: Węgiel drzewny jest stosowany w przemyśle jako środek filtracyjny, wykorzystywany także w produkcji opon, gumowych pasów, drukarek. Znajduje się również w składzie różnych farb.

 

E 153 Węgiel drzewny- możliwe działanie niepożądane

Brak danych o szkodliwym działaniu węgla drzewnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 133- 134

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2592 (03.01.2021)

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/20,0/Wegiel-roslinny-e153.html (03.01.2021)
Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.