- E 173- Aluminium- Barwnik spożywczy
E 173 Aluminium
Aluminium jest trzecim najbardziej powszechnym metalem na Ziemi.
Inne nazwy i oznaczenia: glin, CI 77000
Właściwości fizyczne: to srebrzystoszary metal, sprzedawany w postaci proszku lub cienkich płatków.
Grupa barwników: naturalny barwnik nieorganiczny
Dzienne spożycie: nieustalone
Metabolizm: Aluminium w niewielkim stopniu jest wchłanianie w przewodzie pokarmowym z żywności. Nieco większe jest wchłanianie tego pierwiastka z wody. Biodostępność glinu w dużej mierze zależy od formy chemicznej z jaką mamy do czynienia. Aluminium gromadzi się we wszystkich tkankach, szczególnie w kościach. Może przedostawać się do mózgu oraz przez łożysko do płodu.
Funkcje w żywności: Barwnik nadający produktom barwę metaliczną.
Uwarunkowania prawne: Niestety wiele produktów spożywczych zawiera pewne ilości aluminium, ale nie ma konieczności informowania o tym na etykiecie produktu.
Jest to barwnik zakazany do stosowania w żywności w Australii.
E 173 Aluminium- zastosowanie
E 173 w przemyśle spożywczy, stosuje się tylko do dekoracji ciast, keksów, ciasteczek, glazur, pomad drażetek i różnych słodyczy.
Znacznie większe ma zastosowanie jako składnik większości antyperspirantów. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje aluminium do srebrnych wykończeń pigułek i tabletek.
Pierwiastek ten w postaci różnych związków jest stosowany w procesach uzdatniania wody, rafinacji cukru, browarnictwie czy produkcji wina.
Aluminium ma szerokie zastosowanie w produkcji garnków, patelni, papieru, opakowań do żywności, środków gaśniczych, wypełniaczy, tworzyw wodoodpornych.
E 173 Aluminium-możliwe działanie niepożądane
Aluminium jest podejrzewane o niekorzystny wpływ na zmiany w mózgu związane z otępieniem, nadaktywnością czy zaburzeniami koncentracji. Jego obecność w mózgu wiąże się z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych ( Alzheimer, Parkinson). Jego wysokie stężenie może przyczynić się do uszkodzenia komórek nerwowych prowadząc do ich degeneracji. Jest to pierwiastek zaliczany do tak zwanych estrogenów metalowych ponieważ wykazuje działanie podobne do jednego z żeńskich hormonów.
W związku z tym aluminium może zaburzać funkcje płciowe, ponadto może przyczyniać się do nadwagi. Glin zwiększa również szkodliwe działanie ołowiu na organizm.
Jego wysokie stężenie w organizmie może nasilać choroby nerek czy płuc. Ponadto działa toksycznie na układ krwionośny, rozrodczy i nerwowy.
Co ważne nadmierna obecność aluminium w diecie może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo i wapń. Nadmiar aluminium może również wpływać na równowagę mikrobiomu jelitowego, co jest kluczowe dla prawidłowego trawienia i absorpcji składników odżywczych
Ponieważ aluminium kumuluje się w kościach, może osłabić ich funkcje. Ponadto pierwiastek ten może wpływać ma gospodarkę wapniową co może przyczynić się do rozwoju osteoporozy.
E 173 Aluminium – ciekawostki
Patelni, misek czy folii wytwarzanych z dodatkiem aluminium nie należy używać do żywności zawierającej kwasy i sole, ponieważ zwiększa to stężenie tego pierwiastka w żywności (np. puree jabłkowe, pomidorowe, rabarbar, solone śledzie, pikle, ocet).
Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 147-148
https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/150,0/Glin-e173.html (08.01.2024)
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2011.2157 (08.01.2024)
https://biozdrowy.pl/blog/aluminium-e173-glin/ (05.04.2024)
- Podobne artykuły
E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy
Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej
E 132 Indygokarmina Barwnik spożywczy
E 132 Indygokarmina to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych o barwie niebieskiej.
E 127 Erytrozyna Barwnik spożywczy
E 127 – Erytrozyna to synetetyczny barwnik, którego powinny unikać osoby z chorą tarczycą….
E 140- Chlorofil- Barwnik spożywczy
Chlorofil należy do naturalnych barwników. Pozyskuje się go z pokrzywy bądź lucerny.