Ogólne zasady zbioru ziół

To jak i gdzie zbieramy zioła lecznicze wpływa na właściwości zebranych roślin. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do zbioru oraz przestrzeganie podstawowych zasad zbioru ziół. Przedstawione tu zasady są ogólne i nie dotyczą wszystkich roślin leczniczych.  Udając na zbiór konkretnej rośliny koniecznie trzeba się zapoznać z zasadami zbioru danej rośliny.

Miejsce zbioru ziół

Zbierając dziko rosnące rośliny czy zioła należy znaleźć odpowiednie miejsce, które będzie oddalone od ruchliwych szos i autostrad, z dala od zakładów produkcyjnych oraz pół uprawnych. Wszystko co rośnie w pobliżu dróg będzie zawierało ołów i etylinę. Dodatkowo rośliny te wchłaniają czy to przez liście czy z ziemi przez korzenie spaliny samochodowe. Unikamy zbierania ziół z miedz i łąk położonych blisko pól uprawnych, ponieważ rośliny te mogą być skażone sztucznymi nawozami i środkami ochrony roślin.

Zbierając rośliny dziko rosnące najlepiej jest wybierać miejsca, gdzie rosną one masowo, wówczas nie wpłyniemy w dużym stopniu na zmniejszenie populacji tych roślin.
Dzika róża- Rosa canina- właściwości

Dzika różna zawiera dużą ilość witamin, dzięki temu stosuje się ją na bóle gardła, niestrawność i stany zapalne układu moczowego, wpływa korzystnie na serce

Czas zbioru ziół

Najczęściej zioła zbiera się kiedy pogoda jest ciepła i jest sucho. Rośliny zbierane w czasie mokrej pogody szybko fermentują, wilgotnieją i tracą swoje właściwości. Większość ziół zbiera się przed południem, kiedy opadnie poranna rosa. Dobrze jest dokonać zbioru tuż przed południem, aby rośliny były jędrne i świeże. Niektóre rośliny zbiera się po południu, ale przed pojawieniem się rosy. 

 

Jak zbierać poszczególne części ziół i kiedy jest najlepszy czas na zbiór przeczytacie >>>tutaj<<<

Ważne uwagi dotyczące zbioru ziół

Zbierając zioła lecznicze zawsze warto zastanowić się co będziemy z danej rośliny przygotowywać i ile surowca będzie nam potrzebne. Pamiętajmy, żeby zbierać dokładnie tyle surowca ile jesteśmy w stanie przerobić i i ile potrzebujemy. Zawsze zbieramy rośliny, które znamy i jesteśmy pewni, że to ta roślina, której potrzebujemy. Jeżeli mamy wątpliwość czy dobrze zintensyfikowaliśmy dany gatunek lepiej roślinę zostawić. Należy zbierać tylko te części rośliny, które potrzebujemy. Nie niszczmy całej rośliny jeżeli potrzebujemy tylko kwiaty czy liście. Ważne jest też, aby w miejscu, które zbieramy nie zrywać dużych ilości roślin, tak aby natura mogła sobie wyrównać straty. Niszczenie miejsca występowania danej rośliny w dawnych czasach doprowadziło do tego, że wiele roślin jest teraz zagrożonych wygniciem lub występuje bardzo rzadko. Dlatego jeżeli chcemy mieć stały dostęp do ziół rosnących naturalnie pozwólmy naturze się odrodzić i nie zbierajmy więcej niż 10-15% roślin występujących na danym terenie.

Za każdym razem należy zbierać tylko jeden gatunek roślin, aby później uniknąć pomyłki. Ważne jest też, aby każdy gatunek zebranych ziół suszyć osobno, ponieważ po wysuszeniu trudno jest odróżnić niektóre gatunki od siebie. Wiele liści po suszeniu wygląda bardzo podobnie i ciężko określić jakie zioło mam ususzone.

Po zbiorze surowiec należy jak najszybciej przetworzyć. Jednak unika się mycia ziół po zbiorze (wyjątek stanowią korzenie). Najlepiej zebrany surowiec od razu poddać je suszeniu.

O suszeniu ziół przeczytasz >>>tutaj<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gumowska I., Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1983, str. 6-11
Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Jakie zioła zbiera się w lipcu

W lipcu zbiera się zioła, które można suszyć na herbatki albo macerować w oleju. Najczęściej zbiera się dziurawiec, lipę, cykorię, dziewannę

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Jakie zioła zbierać we wrześniu

Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Dzika róża- Rosa canina- właściwości

Dzika różna zawiera dużą ilość witamin, dzięki temu stosuje się ją na bóle gardła, niestrawność i stany zapalne układu moczowego, wpływa korzystnie na serce

Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Przepis na ciasto z rabarbarem

Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie z latem kojarzy mi

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.