- Podstawowe zasady zbioru ziół dziko rosnących
Ogólne zasady zbioru ziół
To jak i gdzie zbieramy zioła lecznicze wpływa na właściwości zebranych roślin. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do zbioru oraz przestrzeganie podstawowych zasad zbioru ziół. Przedstawione tu zasady są ogólne i nie dotyczą wszystkich roślin leczniczych. Udając na zbiór konkretnej rośliny koniecznie trzeba się zapoznać z zasadami zbioru danej rośliny.
Miejsce zbioru ziół
Zbierając dziko rosnące rośliny czy zioła należy znaleźć odpowiednie miejsce, które będzie oddalone od ruchliwych szos i autostrad, z dala od zakładów produkcyjnych oraz pół uprawnych. Wszystko co rośnie w pobliżu dróg będzie zawierało ołów i etylinę. Dodatkowo rośliny te wchłaniają czy to przez liście czy z ziemi przez korzenie spaliny samochodowe. Unikamy zbierania ziół z miedz i łąk położonych blisko pól uprawnych, ponieważ rośliny te mogą być skażone sztucznymi nawozami i środkami ochrony roślin.
Zbierając rośliny dziko rosnące najlepiej jest wybierać miejsca, gdzie rosną one masowo, wówczas nie wpłyniemy w dużym stopniu na zmniejszenie populacji tych roślin.
Czas zbioru ziół
Najczęściej zioła zbiera się kiedy pogoda jest ciepła i jest sucho. Rośliny zbierane w czasie mokrej pogody szybko fermentują, wilgotnieją i tracą swoje właściwości. Większość ziół zbiera się przed południem, kiedy opadnie poranna rosa. Dobrze jest dokonać zbioru tuż przed południem, aby rośliny były jędrne i świeże. Niektóre rośliny zbiera się po południu, ale przed pojawieniem się rosy.
Jak zbierać poszczególne części ziół i kiedy jest najlepszy czas na zbiór przeczytacie >>>tutaj<<<
Ważne uwagi dotyczące zbioru ziół
Zbierając zioła lecznicze zawsze warto zastanowić się co będziemy z danej rośliny przygotowywać i ile surowca będzie nam potrzebne. Pamiętajmy, żeby zbierać dokładnie tyle surowca ile jesteśmy w stanie przerobić i i ile potrzebujemy. Zawsze zbieramy rośliny, które znamy i jesteśmy pewni, że to ta roślina, której potrzebujemy. Jeżeli mamy wątpliwość czy dobrze zintensyfikowaliśmy dany gatunek lepiej roślinę zostawić. Należy zbierać tylko te części rośliny, które potrzebujemy. Nie niszczmy całej rośliny jeżeli potrzebujemy tylko kwiaty czy liście. Ważne jest też, aby w miejscu, które zbieramy nie zrywać dużych ilości roślin, tak aby natura mogła sobie wyrównać straty. Niszczenie miejsca występowania danej rośliny w dawnych czasach doprowadziło do tego, że wiele roślin jest teraz zagrożonych wygniciem lub występuje bardzo rzadko. Dlatego jeżeli chcemy mieć stały dostęp do ziół rosnących naturalnie pozwólmy naturze się odrodzić i nie zbierajmy więcej niż 10-15% roślin występujących na danym terenie.
Za każdym razem należy zbierać tylko jeden gatunek roślin, aby później uniknąć pomyłki. Ważne jest też, aby każdy gatunek zebranych ziół suszyć osobno, ponieważ po wysuszeniu trudno jest odróżnić niektóre gatunki od siebie. Wiele liści po suszeniu wygląda bardzo podobnie i ciężko określić jakie zioło mam ususzone.
Po zbiorze surowiec należy jak najszybciej przetworzyć. Jednak unika się mycia ziół po zbiorze (wyjątek stanowią korzenie). Najlepiej zebrany surowiec od razu poddać je suszeniu.
O suszeniu ziół przeczytasz >>>tutaj<<<
Gumowska I., Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1983, str. 6-11
- Podobne artykuły
Zbieranie ziół- jak i kiedy zbierać zioła?
Zbieranie ziół wpływa niewątpliwie na jakość surowca. Kiedy wiec zbierać zioła i jakie części ziół będą najlepsze?… tutaj znajdziesz kilka informacji
Jakie zioła zbiera się w maju?
Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.
Podstawowe zasady zbioru ziół
Zasady zbioru ziół leczniczych ze stanu dzikiego są proste, ale niezwykle potrzebne, aby nie niszczyć zasobów przyrody i cieszyć się wartościowym surowcem