E 141 Kompleksy miedziowe chlorofilu

Wyróżnia się chlorofile miedziane E 141(i) oraz kompleksy miedziowe chlorofilin– E 141 (ii).


Właściwości fizyczne: Kompleksy miedziowe chlorofili to stabilne barwniki, rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach. Dobrze znoszą działanie światła i kwasów, jednak są słabo odporne na działanie wysokiej temp. Dodatek miedzi sprawia, że barwnik ten ma odcień raczej ciemny lub oliwkowozielony.

Otrzymywanie: Barwniki E 141 są wytwarzany syntetycznie z naturalnego barwnika roślinnego- chlorofilu (E 140), do którego dodaje się miedź, która zastępuje magnez w kompleksach chlorofilu. Taka modyfikacja chlorofili sprawia, że E141 nadaje intensywniejszy kolor zielony i ma wyższą zdolność do utrwalania zielonego koloru. Związki te pozyskuje się z trawa, lucerna, pokrzywa

Dzienne spożycie: brak danych

Metabolizm: Brak danych

Funkcje w żywności: E 141 barwi żywność na kolor od niebieskozielonego do ciemnozielonego i 
często jest także stosowany jako utrwalacz zielonego koloru.

Kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilin mogą być dodawane do produktów spożywczych na zasadzie quantum satis – czyli bez odgórnie narzuconych ograniczeń, w ilości niezbędnej do uzyskania zamierzonego efektu.
Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

E 141 kompleksy miedziowe chlorofilu zastosowanie

Przemysł spożywczy: Chlorofil miedziany i jego kompleksy dodawane są do kiszonych i konserwowych warzyw zielonych, zielonych konfitur i marmolad. Jest składnikiem zielonych lemoniad i likierów, znajduje się w napojach mlecznych niefermentowanych (jogurty owocowe), deserach mlecznych, deserach twarogowych, kisielach  (np. o smaku jabłkowym), a także zupach i sosach. Czasem E 141 jest stosowany do produkcji gum do żucia  czy słodyczy ( zielone cukierki i  lizaki)

Przemysł farmaceutyczny: Doustne preparaty kompleksów miedziowych chlorofilu i chlorofilin są dostępne jako suplementy diety przeznaczone do stosowania w celu zmniejszania zapachu kału u osób z kolostomią, ileostomią i nietrzymających moczu.

 

E 141 chlorofil miedziowy- możliwe działanie niepożądane

Barwnik ten uznany za nieszkodliwy, chociaż może powodować odkładanie się miedzi w organizmie. Brak jest badań nad działaniem tych związków na organizm.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 128- 129

https://vitalia.pl/ch_add,31,0_Kompleksy-miedziowe-chlorofili-i-chlorofilin.html (21.05.2020)

https://vitapedia.pl/kompleksy-miedziowe-chlorofili-i-chlorofilin-e141 (10.08.2022)

Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.